Zajímavosti ze dne rekordů

Zajímavosti z DR2005

Na webu OK2KKW se ocitly zajímavé grafy:

http://www.home.karneval.cz/ok2kkw/prubehvhf05.htm






Co je z těchto grafů zřejmé? Např. To, že OK2KKW měla mezi 18. až 20. hodinou problémy. Problém museli mít i v OL9W po začátku závodu ( nezkušený operátor? Technické problémy? ). To samé se u nich stalo i kolem 17. hodiny. A co naše OL4W. Po začátku závodu má nestrmější nárůst spojení. Rate v první hodině 108 QSO/hod je nejvyšší ze všech stanic. A co se děje v závěru? Jednoznačně je vidět „nasycenost“. Co to znamená? Jedno.... Na pásmu v určitých směrech už je vybrakováno. Další spojení se dějí většinou na „peaky“. Zkrátka na krátké zlepšení podmínek, kdy najednou „někdo vyleze“. Jestliže nemáte fixní antény, pak Vaše naděje na slušnou směrnici klesá. Je tedy možno závodit jen s jednou anténou? Ano, ale ne špičkově. Vaše směrnice křivky bude mít klesající tendenci. Můžete se vylepšit jen tehdy, když přidáte fixní antény ( 2 až 3 směry ) a současně je „nakrmíte“ odpovídajícím výkonem ( 2x 1 kW). Samozřejmě musíte technicky zabezpečit i poslech do těchto směrů. Co se stane s Vašimi sousedy? Nic.... Budou mít opět větší a větší rušení, dané objektivními faktory VKV vysílání s velkými výkony.

Co je tím myšleno? Velice hezky tuto problematiku zpracoval Vláďa OK1VPZ. Najdete to na:

http://www.home.karneval.cz/ok2kkw/qro_cz.htm

Se vším, co je tam uvedeno, lze souhlasit. Snad bych jen polemizoval s tezí "život je příliš krátký na QRP...". A nebo v závěru:

nezlobme se na ty, kteří ruší náš příjem, není-li naše zařízení právě to nejšpičkovější.  Pokud závodní provoz nevybočí z principů hamspiritu, berme určité  vzájemné rušení jako součást soutěžního boje – ani ve formuli jedna není dráha nekonečně široká a všichni závodníci se na ní musí nějak „vecpat" přičemž pochopitelně jeden překáží druhému…

To asi Vláďa myslel jen v legraci a obrazně. Jinak by ve svých následných článcích toto nezpochybňoval HI. Ale jak to půjde dál? Všichni jsme operátoři třídy A. I ti největší „patlalové“ a absolventi „rychlokurzů z Holic“ mají stejné možnosti a výkonové limity. Jestliže budou chtít závodit a budou ctít pravidlo "život je příliš krátký na QRP...". Co nastane? Nic... Udělají analýzy a dospějí k názoru. Bez 3000W vyzářených se nedá vysílat. Bez vysílání do 4 směrů také ne. Nebudou vědět nic o fázových šumech, filtrech, intermodulační odolnosti..... a linearitě koncových stupňů. Budou se domnívat, je-li vše tovární – je to určitě OK.

Koupí si FT897D a k tomu 4x PA 200W na tranzistorech a veliké baterie. K tomu dobré antény... a přiblíží se ke QTH OL4A a nebo OK2KKW. Koneckonců nikde jinde to tak nechodí. Co pak bude říkat Vláďa?

Nic.... Bude jezdit po okolních kopcích a přesvědčovat okolní stanice, že jim udělá „tvrdší“ zdroj předpětí. Nakonec zanechá závodního contestování z důvodu, že „všichni závodníci nemohou řídit vozy F1“. Vstoupí do našeho QRP klubu a bude stavět filtry nastavené na fixní kmitočet závodních stanic . Na webu se budou uveřejňovat Kmitočty předem obsazené ( už to tak vlastně je ). Bude vydávat spisy o odlaďovačích na tyto kmitočty. Jak to půjde dál? Při dalším vydání povolovacích podmínek se konečně zlegalizují výkony contestových stanic a stanoví nová hodnota 5 kW. A nebo si opravdu ještě někdo myslí, že vítěz CQ WW na 80m v Evropě SN3A používá 1.5 KW? Ne … Budeme se opět hrdě hlásit k Hamspiritu, který pokud možno má platit pro druhé. Já budu čestná výjimka, závodník formule F1.

Pánové..... Mějte rozum!

Je to cesta do pekel. Pochopte již nyní, že je potřeba začít kategorizovat. Jinak se otrávíte sami ( závodníci F1). Domyslete si sami, jestli někomu vadí kategorie do 5W a do 100W.

Zkrátka běžná kategorie QRP a LP. Mám Vás přesvědčovat už nyní a nebo ještě chcete aby OL4W poskočila o několik příček výše? Pak už mne budete brát vážně? Opravdu se ještě někdo bude hádat o tvrzení že „výsledek v závodu je z 90 procent určen výkonem koncového stupně a kvalitou antén?“ ( s doplňkem, pokud nejsem začátečník a mám dobrý kopec ). Pokud nevěříte mám důkaz v podobě jednoho operátora naší kolektivky, který jel DR poprvé v životě. Vsaďte se, že na Vaší kótě udělá 90 procent toho co vy. ( Poslouchá již více než 15 let ….. jen ještě nikdy neseděl u kW a závodní taktiky špičkových stanic prohlédl během chvíle – zkrátka RUN a RUN, vyhledávat nemá smysl.... ).

Prosím: „Amatéři bděte“. Nejen BPL nám může ublížit, dokonce i F1 v rukou špatných řidičů.



Nastala již doba pro vytvoření QRP kategorie v závodech VKV? (Alespoň v rámci OK)



Zkuste navštívit následující stránky http://vkvzavody.moravany.com/

Čtěte si:

OK1TEH …..nejhůř zaspletrovaný a nekvalitní signál měli OL1OOS

OL4A …..

Bylo jasné, že podmínky budou velmi dobré a po velmi pozitivní zkušenosti s relativně nízkou mírou rušení z PD – přišla ve VHF opět nevyhnutelná sprcha – DL0TUD. Tedy postupně. Již v první hodině se podařilo spousta krásných dlouhých spojení, ale po celém pásmu – zdůrazňuji po celém pásnu byl “fázvý šum” klíčovaný PTT v intenzitě kolísající mezi 57 až 59+20 dB. Dokonce již po několika minutách jsme přerušili pile-up, abychom seriozně vyzkoumali kdo to způsobuje no a bylo to jasné – DL0TUD !!!. Po dobu celého závodu se slabé stanice dali brát pouze tehdy pokud oni nevysílali pokud sešlápli PTT bylo "hotovo" pouze silní měli šanci !



OL7M..

Závod začal klasicky, bohužel na pásmu bylo takové rušení, že jsme měli chuť to ihned zabalit ...



OL3Z..



Potvrzuju problem s DL0TUD, rekl bych ze zesilil klasicky v okamziku, kdy to prestalo chodit na zapad a hosi to zacali prat vsechno na vychod. Prisli jsme o dost spojeni ze zapadu, protoze v rytmu vysilani DL0TUD bylo v prestavkach slyset jak volaji slabe DL stanice, ale proste se tentokrat nedalo. Jednolity modulovany sum po pasmu urovnove na takove vysi, ze slabsi stanice proste najednou nebyly.



Co se to děje? Nic... Zkrátka obrovská touha po vítězství rozjíždí nová a nová kola přeměny hardwaru. Kde jsou ty doby, kdy jsme měli dvojče F9FT a s anténou „točili“. Dnes? Každá contestová stanice musí přidat prvky, fixní antény a další koncové stupně. Jestliže máte smůlu a jste ve směru některé fixní antény Vašich kolegů, pak se rozlučte s určitým směrem. A jaké jsou dnes vyzářené výkony u špičkových stanic? Zisk anténních systémů kolem 18 dB je asi normální. Pokud do toho připojíme takový běžný koncový stupínek, pak se dá odhadnout, že vyzářený špičkový výkon je čtvrt megawattu. Možná i více HI... Používání vícero antén vede k závratným úspěchům. Myslí si špičkové stanice, že nebudou následovány? Ale budou... Co z toho vznikne? Skutečně nechci někomu brát radost ze špičkového závodění. Technická úroveň těchto stanic je na obrovské výši. Dnes skutečně tyto stanice používají za transvertory krystalové filtry, na vstupu různé helicaly.... Klobouk dolů. Ale k čemu to vede? Absolutně pro ně nemá smysl něco vyhledávat, jede se jen RUN mód....Telegrafie? Proč? Není čas se opět zamyslet nad tím, co jsem psal již v roce 2001? Pokud bych si např. Já měl vybrat. Pak raději budu závodit QRP než QRO. Proč? Jen tam mohu dokázat, že jsem se něčemu naučil. Bohužel mne v roce 2001 nebral nikdo vážně. Bude mne brát až se OL4W přiblíží ( nikdy tam nestane, to je mi jasné ) k vrcholu. A co jsem psal v roce 2001. Tak to je zde. Jinak stále trvám na tom, že výsledek v závodu je z 90 procent tvořen výkonem PA stupně a kvalitou antény ( nyní doplňuji.. pokud nejsem začátečník a mám dobrý kopec HI ).