Jaký TCVR si mám koupit?
Samozřejmě ten nejkvalitnější. Ovšem nejkvalitnější... co to znamená? Nejkvalitnější je i nejdražší. Budu pak na něm slyšet trávu růst? V běžné amatérské praxi lze zaslechnout několik názorů:
Nejkvalitnější je samozřejmě ten můj a mně to stačí ( běžná formulace ) | |
Ten můj má nádherný zvuk, určitě lepší než FT.... mého souseda ... bez komentáře | |
Měl jsem doma FT1000 a je to hrůza... moje FT840 poslouchá určitě líp a říkal to i OK1.... | |
Nikdy firmu Yaesu, jen Kenwooda. Yaesu neumí nastavit modulace. |
Znáte to. V mnoha obměnách je toto možno denně zaslechnout na našich pásmech. Určitě všichni mají pravdu. Ale proč se vlastně vyrábí špičková a drahá radia? Skutečně běžnému uživateli asi těžko vysvětlíme čím je radio kvalitnější než to druhé. Většina amatérů nejezdí na expedice, nejezdí závody a někdy někteří ani neví co je to termín intermodulační odolnost. Pokud se zaposloucháte do ukázky číslo 1, skutečně zjistíte, že na všech rádiích běžný SSB signál je skoro stejný.
Kvalitu pak někteří vnímají jako nějaké nadstandardní doplňky. Například jako automatický notch filtr. Jak to funguje na FT1000?
Automatický notch filtr FT1000
Věřte však, že i rychlé 32 bit DSP má něco do sebe. Následující příklad je sice netypický, ale jasně dokumentuje výhody DSP.
Byl poslouchán signál majáku OK0EN na 3600 KHz, kde do přijímacího spektra " výstřelově " zasahuje modulační obálka stanice, pracující blízko přijímaného kmitočtu a to módem SSB. Bez DSP pak máme veliké problémy slabý CW signál přečíst. DSP si s tím však poradí.
CW Signál zarušený SSB přijímaný pomocí DSP
Kvalitní radia tedy jsou hlavně ( nejcennější parametr ) intermodulačně odolná. Při kvalitním ofiltrování a použití DSP pak mají i jiné výhody. Bohužel za vše se musí platit. To u TCVR vyšší třídy platí dvojnásob.