Nespěje contesting do černé díry?
Jak jsme si vyzkoušeli v CRIC 2003, dnes již je nemyslitelné používat na registraci spojení tužku a papír. Jsou sice borci co si dokáží pamatovat i 400 spojení, ale zkuste to pokud jedete all band. Programy typu N6TR, OK1DUO, K1EA... a další nás plně ovládly. U závodníků setřely jednu vlastnost. Nemusíte se již namáhat s dvojáky. Ovládat program se už naučil kdekdo a tak je potřeba dodat další podměty, jak lze téměř již dokonalé programy vylepšit.
Sledování DX clusterů.... to už dělá téměř každý. V druhém VFO má již připraven kmitočet a tak si může jednoduše odskočit. Co nás tedy nejvíce zdržuje?
Proč máme mlátit do klávesnice. Programy automatického příjmu jsou již tak dokonalé, že by bylo žádoucí, aby při naladění na stanici byla v příkazovém řádku připravena již přijímaná značka. Pokud by to byl dvoják, pak by se i uložil tento kmitočet, aby při automatickém scanování jsme již o tuto stanici nezavadili. Zvláštním algoritmem bychom čas od času kontrolovali, zda tam stanice ještě je. Druhý přijímač naší FT1000 by byl automaticky prolaďován v době, kdy jsme na poslechu ( předpokládám, že trvale jedeme v RUN modu - jinak se závod vyhrát nedá ). Program by tedy řídil dobu poslechu a scanování druhého přijímače. Pokud by druhým přijímačem byla zachycena nová stanice, pak by počítač automaticky přepnul na druhé VFO a spojení uskutečnil. S vysílanými kódy si nemusíme lámat hlavu. To hravě počítač zvládne. Pokud si toto řádně rozmyslíme, pak už nás bude zdržovat jen klávesa ENTER. Upřímně řečeno, potřebujeme ji? Samozřejmě ne. Počítač tedy zvláštním algoritmem celý proces vyhledávání a run módu zvládne sám. Je potřeba ještě domyslet, co s tím, když na nás vznikne pile up. No co.... Automaticky pomocí zvláštního algoritmu dálkově začneme přestavovat parametry jako šíři pásma, if shift atd. Pokud signály stanic jsou téměř shodné a na stejném kmitočtu, většina stanic pobere třeba jen jedno písmenko. Ano přesně tak by reagoval i náš program. Automaticky by si tedy zkusil zavolat ono písmenko. Pochopitelně by kontroloval i další násobiče s DX clusterů. Ve VKV závodech by byl ještě on line připojen na našeho mobila. To je poslední moda. Když to skoro neslyším, tak si zavolám mobilem. Tak a teď je jasné, že vlastně tento program vyloučí vliv obsluhy. Pochopitelně je nutné ještě sledovat vývoj podmínek ( ionogramy ) a pomocí zvláštních algoritmů se přelaďovat. Samozřejmě dva přijímače je málo. To nevadí, pokud přesvědčíme firmu VERTEX, pak příští FT1000 MK 17 již bude mít v sobě 6 samostatných přijímačů. Tak tím je vše jasné. Nezdržuje nás pomalé psaní a vše je děláno na vědecké bázi automaticky. Klidně můžeme při kontestu spát. Pak již jen rozhoduje zisk naší antény, výkon koncového stupně a lokalita z které vysíláme.
Obávám se, že tato vize není úplně od věci. Asi to jednou příjde. Pak jaký smysl bude mít contest?
A tak:
Vytvořte někdo závod QRP, kde je zakázáno používání počítačů a musí se psát tužkou HI. Kolik by se nás zúčastnilo ( kdo tento kumšt ještě umí? ).... A tak Vám nevím..... Tuhle jsem viděl rybáře, vypravovali mi o tajích žížal a moučných červů....
S pozdravem Jožo Fero