Popis DOB80 je ZDE:
Včera mi Alex poslal "HI-FI" nahrávky z poslechu DOB80 na pásmech. Je to neuvěřitelné! Někdy mám takový pocit, že z nás výrobci rádií dělají své rukojmí. Za obrovské ceny nám montují do svých rigů různá DSP... Většinou to na ucho funguje. Zkuste si však porovnat úzký CW filtr s DSP zapnutém na stejnou šířku pásma. Přeci jenom i ta nejrychlejší Fourierova transformace potřebuje určitý čas. A to už nemluvíme o tom, že to musí zpracovat další procesor, který je " poháněn " zase nějakými hodinami. Přitom vstup rádia ( určující v převážné míře Intermodulační odolnost ) se dá vyrobit docela dobrý i v amatérských podmínkách. Najednou tedy zjistíme, že za svých 110000 Kč máme na stole obrovskou bednu, která má tisíce knoflíků. S těmi když zatočíme, tak to něco dělá, ale stejně nevíme kdy je to nejlepší. Z praxe to všichni známe. V závodě není čas vším točit. Tam abychom signál " pobrali ", tak je důležité třeba to, že se nerozptylujeme a počkáme, až rušící signál zmizí. Nejefektivnějším prvkem pak bývá:
Filtr ( přepínatelný ), If shift, RIT, ruční Notch filter. Víc toho většinou nepotřebujeme. ( Vím o čem mluvím, testoval jsem ve svém životě mnoho rádií, konče FT1000MP MARK V ).
Jinou taktiku samozřejmě používají naši kolegové "nezávodníci ". Ti obsadí kmitočet ( většinou končící na 73 ) už brzy odpoledne a pomocí několika stovek wattů "také" provozují svého koníčka. ( A to dokonce v době konání světových závodů - co je jim potom..) Jakmile se začnou měnit podmínky a vrstva D spolu s vrstvou E dovolí vniknutí jiných stanic na jejich "výsostné území ", pak nepotřebují filtry a knoflíky, ale jen svoje ústa. Ale stejně je to pěkné, že jsme každý jiný.
O to více zarážející je poslech na přímosměši s fázově potlačeným druhým záznějem. Jak říká Alex: " je to zázrak, ono to skoro nešumí ". No posuďte sami:
Další úpravy DOB80 podle OM3TY jsou ZDE: