CRIC 2003

S myšlenkou na obdobu světového závodu přišel Honza OK1QM. Je to vlastně závod, kde účastník si vylosuje své stanoviště a musí používat shodné antény se všemi účastníky. Výkon je limitován 100 W. Tento závod nás nesmírně zajímal. Jde vlastně o to, že v tomto závodě neplatí " BIG GUNS ", ale jen operátorská zručnost. Chtěli jsme se porovnat s takovými borci jako OK1FUA, OK1QM, OK1VD, OK1MCW, OK2PKF, OK1NR...... To jsou značky zúčastněných stanic. Světové úspěchy Martina OK1FUA jsou veřejně známé. 

    Závod probíhal od 21 UTC do 7 UTC souběžně se závodem CQ M. Dvojice si nejprve losovala svoje stanoviště. Pak od pořadatelů dostala anténu a vysílací stanoviště si vybudovala sama. Jedinou podmínkou bylo omezení výkonu na 100 W ( standardní TCVR ) a maximální výška antény daná 10 m stožárem. Dvojice si již sama rozhodla, kdo bude zahajovat. No zkrátka..... byl to zážitek. Anonymní deník pak vyhodnocovala komise složená z Martina OK1FUA a Vaška OK1VD. Vyhodnocení se provádělo tak, že značky opakující se minimálně ve dvou denících byly uznány za správné. Ostatní spojení pak byla vyhodnocována zvláštní metodou na základě zvláštních pravidel. Byly tím vyloučeny nesmyslná spojení, nebo prokazatelně špatně přijatá značka. ( Tato metoda asi není stoprocentně správná, ale všichni přítomní s ní souhlasili, šlo především o to, aby vyhodnocení proběhlo rychle. ). Dvojice byly následující:

OK1QM + OL5Y ( OK1FUA )     IC756

OK1VD + OK1MCW                    TS850

OK1IR + OL4W ( OK1IF )        FT1000MP MKV

OK2PKF ( neměl dvojníka )    TS140

OK1NR ( Neměl dvojníka a měl povoleno vysílat z campu, kde byl jako školitel kursu radioamatérů. Současně používal odlišnou anténu G5RV )                            TS830 ( bez CW filtru! )

Stanoviště byla vybrána tak, aby vzdálenost mezi stanicemi byla kolem 2-3 km. Protože dvojice OL4W a OK1IR si vylosovala stanoviště v prasečáku, bylo po vzájemné dohodě stanoviště změněno na hřiště v Holicích. Bohužel nikomu z nás nedošlo, že TS140 není tak intermodulačně odolná, aby ji náš signál s FT1000 nevadil. Byli jsme od Jardy asi 1.5 Km a to bylo zřejmě málo. Jardu OK2PKF to očividně otrávilo. Slíbil však, že na příští závod si sebou již vezme odolnější RIG. Jinak stížnosti na vzájemné rušení žádné nebyly.

 

Losování: Vlevo OK1QM, uprostřed OK1NR a z klobouku " tahá " OL5Y Martin.

Honza OK1IR kontroluje naši výbavu

Těsně před závodem Honza vyrobil " speciální závodní nábytek ". Jak se nakonec ukázalo, byla to fantastická myšlenka. Poprvé po dlouhé době mne nebolela záda. Byl jsem plně opřen a Laptop neležel na kolenou. Honzo díky!!!

V neoficiálním hodnocení bylo naše vnitřní uspořádání vyhodnoceno jako nejlepší ( OK1DUO a spol ).

Musel jsem se nechat také vyfotit HI.

Tak a antény stojí ( OL4W OK1IR )

Nádhera... Ještě jsme netušili, že počasí se v noci tak dramaticky změní. Vzdálenost našeho stanoviště do " Břízek " byla nepatrná. Zde jsme vyráběli naše plány. Po 4 pivech nám to bylo úplně jasné. Honza OK1IR se zde rozhodl pro netradiční metodu. Jel závod s ručním zápisem. Předpokládali jsme totiž, že se dá vyrobit maximálně kolem 170 QSO. Tato úvaha se nakonec ukázala mylnou.

Od pořadatelů jsme sice dostali 4 kotvy. Bohužel však kroužek na stožáru byl pouze pro tři. Jak už dlouho víme... na tři kotvy se to ohýbá a ohýbá.....

( Jak říká OL4W...čím dál víc HI )

Závod zahájen. Honza si vylosoval první rundu.

Jak to probíhalo dál?

Tak předně nejprve je nutné se přesvědčit, zda náhodou to nepůjde na RUN mód. Jednoduchá odpověď.....ztuha HI. Jak je zřejmé z přiložených deníků, všichni závod rozjížděli na 80m. Nádherné je sledovat, jak to všem chodilo stejně. Vyjímkou byl jen OK1NR, který měl většinu spojení v RUN módu. Sledoval jsem jeho provoz na druhém přijímači naší FT1000 a mohu potvrdit, že mu to skutečně chodilo lépe než nám. Podle mého dlouholetého QRP nosu, jakoby byl asi o 3 dB silnější než my.

Toto hlavně platilo na 40m bandu. Přeci jenom asi horizontální polarizace G5RV byla při poruše účinnější než naše.

Největší problém nám všem vyvolala druhá etapa druhého operátora. Já jsem se vyloženě trápil. Rate nízký....na 80m nebylo co dělat. Na 40 m bandu nazvoněné signály jak od W6. Na výzvu se nedalo udělat vůbec nic. Zkrátka něco, co znám z QRP závodů. Točit kolečkem a točit. Naše antény byly postaveny různě a tak do určitých směrů to někomu chodilo lépe, někomu hůře. Sám jsem se o tom přesvědčil, když Martin OL5Y dělal nějakou UA9. Ta si to sice od něj nechala dvakrát zopakovat. Mé následné volání však vůbec nebral. Vůbec 40 m band byl asi největší problém nás všech. Na našem pracovišti o to větší, že dráty 40 m dipólu vyšly s maximem radiace na západ. Bohužel porucha, neúčast stanic ze západu a nízký kritický kmitočet udělaly své. Pouze Honza OK1NR zde měl problémů nejméně. Jak jsem ho poslouchal ( a záviděl ), šlo mu to dokonce i v RUN módu. Martin OL5Y je zřejmě zvyklý na BIG RUN mód a tak tuto situaci vyhodnotil jako pro RUN mód nepřijatelnou. Bleskurychle se tedy přelaďoval a volal. Jak se nakonec ukázalo, byla tato taktika nejúčinnější. My všichni ostatní jsme čas od času věřili na zázrak a výzvu jsme i zkoušeli..

Trošku nás začala děsit studená fronta, která přes nás přecházela. Seděl jsem po první etapě venku a popíjel sodovku. Jednu chvíli jsem zaregistroval, že blesk udeřil asi 6 Km od nás. V duchu jsem probíral, jestli to v případě bouřky zabalit ( a tím zřejmě i závod ), či věřit na pánaboha... Naštěstí se bouřka odklonila. Dokonce i výboje moc nerušily. Pak se spustil déšť. Zpočátku nenápadně a sporadicky. Pak již fronta zaútočila v plné síle. Jako vždy nám začalo pršet do auta. Kolem třetí hodiny se začíná projevovat únava. Bohužel kávičku nelze vyrobit. Venku prší a náš vařič je celý promoklý. Nastala chvíle kdy začínám přemýšlet. " Máš to zapotřebí?, Není lepší ležet v teplé posteli?". Zkrátka normální úvahy vznikající z nevyspání. K ránu zkouším opatrně přeladit i na 20m. Spíš jen ze zajímavosti. Kupodivu jsou tu slyšet i dosti silné UA9. Pár jich dělám, ale je to dosti nevýživné. Vracím se na čtyřicítku a opět se trápím. Honza sleduje můj pokus na 20m a zkouší stěstí hned po mně. Je přeci jenom vidět, že sluníčko už svítí na východ od nás. Daří se mu daleko lépe.

K ránu zkouším znovu 40 m band. Únava je už dosti veliká. Volá mne Vašek OK1VD a já bez rozmyslu mu dávám QSO. Pak se dívám do počítače.....ejhle, já ho na 40m ještě nedělal. Vašek si asi o mne myslí své HI. Poslední etapu nastupuji na 20m bandu. Konečně se mi to alespoň malinko začíná líbit. Lze se lehce dovolat a dokonce to někdy jde i na výzvu. Je to vlastně nejvýživnější etapa závodu. To samozřejmě zjistili všichni. V určitou dobu mám obrovské problémy. Nevím co se děje, ale připomíná mi to jako by někdo v CW části bandu jezdil SSB. Rušení je příšerné a silné. Než jsem to stačil lokalizovat, zmizelo to. Ihned po závodě začínáme balit. Je to zajímavé, ale s Honzou si nikdy neříkáme, co kdo bude dělat. Zkrátka se na to vrhnem a je to. Zkoušíme ještě odpojit naši síťovou šňůru z garáže..... Bohužel majitel slíbil, že přijde a nic.

Odjíždíme na Kamenec. Tam už nás vítá Jarda OK2PKF ( očividně rozladěný z rušení ). Honza 1IR si dává ( dostává ) panáka. Déšť a déšť..... No taky se někdy říká a chč... a chč....

Anonymizuji deníky a předávám je Martinovi OK1FUA. Honza OK1IR spolu s OK1NR přepisují jeho deník do počítače. Bohužel můj počítač má prohozené Y a Z. Občas tedy při přepisu se povedlo i to, že místo YL2 bylo napsáno ZL2 HI. Myslím, že Honza OK1IR bude mít ještě mnoho času zanalyzovat, zda psaní rukou je výhodné. Všichni jsme byli unaveni a tak jsme se dohodli, že Honzův přepsaný deník nemusí mít správný čas. Znamenalo by to další editaci.

Než je závod vyhodnocen, povídáme si o různých zajímavostech. Duch je vyloženě amatérský....

Závod je vyhodnocen:

1. OK1NR

2. OL5Y

3. OL4W

4. OK1QM

5. OK1VD

6. OK2PKF

7. OK1IR

8. OK1MCW

Deníky ze závodu jsou zde ( upozorňuji, že toto jsou deníky předané pořadateli).

Deník OK1NR

Deník OL5Y

Deník OL4W

Deník OK1QM

Deník OK1VD

Deník OK2PKF

Deník OK1IR

Deník OK1MCW

Závěr:

Šlo o první akci. Nálada skvělá, všem přítomným se závod líbil. Co jiného říci..... Snad jen NSL na CRIC 2004. Nám QRP stanicím se trošku zvedlo sebevědomí. Proč? I typičtí RUN modisté snad poznali, že výsledky jsou v převážné míře dělány koncovými stupni. Pokud se srovnáme za stejných podmínek, pak .....