Test ATOSE v pile upu a srovnání s FT1000 

Už jste se zamýšleli nad různými testy? Že jsou silně tendenční a tudíž k ničemu? Mám stejný názor. Většina testů mi připadá asi tak, že autor chudák nemá o čem psát. A tak popisuje jinými slovy kapitoly z návodu, případně se mu strašně líbí lesklý a veliký knoflík. Podle něj je to přínos. Pak zase píše, že je až úžasné, jak to rádio poslouchá. Tak to je bomba, ale jak vlastně poslouchá? Přece stačí, abych donesl svého Rozkmita na beverage Jirky OK2RZ a poslouchal DX. Pak napíšu, že to nádherně poslouchalo VP6DX. Co si o tom pomyslíte? Ale buďme upřímní. Asi tak 95 % potenciálních kupců na tuto informaci čekali. Ano, to je to poslední. Teď už po hospodách budou vypravovat, jak je to rádio dokonalé a že ten a ten o tom psal v Radioamatéru. No a pak asi 4 % věří na parametry uváděné v ARRL laboratořích. Ano mají pravdu a o serióznosti testů nikdo nepochybuje. No jo, ale jestliže naměřené IP3 pro delta F 2 KHz bude u jednoho TCVR +25 dBm a u druhého +26 dBm, tak který si koupíte? Jak se tento parametr projeví na Vašich úspěších? Pokud budete "Továrník" a nebo známý odpůrce japonských rigů, pak samozřejmě vsadíte na ten nejaponský a s tím větším IP3. Budete pak na tom lépe? Hmmm a celý test je postaven na vodě. Vezměte si typický příklad. Srovnáváme ATOSE a FT1000. Tedy nejprve si uvědomte, že cena FT1000 je asi 30x vyšší než ATOSE. Sakra, to je rozdíl. Podle schéma jasně vidíte, že první směšovač ATOSE je dělán na NE612. Rádio nemá attenuátor. To přeci nelze srovnávat. Máte pravdu. Budete někdy využívat ATOSE v tvrdém pile upu? Těžko... Snad jen na nějaké SOTĚ. Pokud však něco kvůli horší odolnosti nepoberete, pak se asi tak moc nestane. Zkrátka ATOS má díky svoji spotřebě a rozměrům, pro tento účel daleko vyšší užitnou hodnotu. Buďme si toho vědomi. Ale nechme těch úvah a pojďme se do tohoto "nesrovnávatelného" pustit. Snad jen připomínku k určitým rejpalům. Kdysi mi napsal jeden převychovaný NO CODE Email, ve kterém psal. OK1IF je MAGOR, srovnává trabanta s F1. Věřte, že mne vůbec neurazil HI. On nepochopil o co zde jde. A tak pojďme udělat Crash test. Využijme k tomu poslech pile upu vyvolaného Pavlem OK1DRQ při aktivaci OL30SPACE. Tedy nejprve poslech na FT1000MKV.

FT1000 (*.wav 830 kB)

Zde se zamyslete nad počínáním OK1MNI. Je hluchý? Proč se nechová v duchu HAMSPIRITU? Celá Evropa je ukázněná, jen OK1MNI ne... Co to mělo znamenat? Tak to se musíte zeptat jeho. Já jen konstatuji, že se moc nepochlapil.

Tak a nyní pile-up na ATOSE.

ATS1 (*.wav 2500 KB)

A nyní už mírnější pile up.

ATS2 (*.wav 1100 KB)

Závěr?

To si musíte udělat sami. Jedna věc je jasná. I při signálu OL30SPACE 599+40dB a signálu běžně volajících stanic asi 599, se ATOS nerozložil. I bez regulace hlasitosti, bez ATT se obvod AVC choval zajímavě. Časová konstanta tohoto AVC je velice příjemná a neruší. Přitom vstupní směšovač musel být totálně přetížený. Samozřejmě musely vznikat intermodulační produkty, které nám ztěžovaly příjem. Na nahrávce je to znát. Špičatý nf filtr nám zaváděl "unavující" doznívání. Přesto i rádio 30x lacinější než FT1000 se s tím dokázalo poprat. Přitom IP3 musí být oproti FT1000 horší asi o min. 20 dBm. Už chápete za co platíte u rádií v ceně kolem 250000 Kč? Využijete této vlastnosti?

Tak to už je otázka na Vás. 

Není lepší investovat do přijímacích antén?

A teď malinko prakticky. Zvládání pile upu je největší umění amatéra. Ne každý se to za svůj život dokáže naučit. Pokud však Vás ve stejném časovém okamžiku přesně na stejném kmitočtu volají dvě a více stanic, které jsou naprosto stejně silné, pak Vás mohu uklidnit. Nepoberete vůbec nic ani na K3. Pokud ano, pak snad jen z utržených pravděpodobných písmenek můžete asi usuzovat na to, kdo Vás volá (použijete data z Vaší mozkové databáze).  ( Projděte si nahrávka z Rozkmita, které jsem dělal v minulosti HI). V takové situaci se tedy musíte chovat tak, že Váš mozek musíte od těchto zvuků okamžitě "utrhnout" a musíte se zasynchronizovat na jiný signál, pravděpodobně s nižší audio frekvencí. Ale to se nedá popisovat. To se dá jen natrénovat. Základ zvládání pile upu je i v tom, že musíte pracovat strojově přesně. Jakmile necháte dlouhou mezeru, pak se Vám pile up "rozjede" a začnou zmatky. Volající pochopí, že jste patlal a utlučou Vás. Samozřejmostí by měla být i rychlá reakce, která je možná při full BK. ( To s PA někdy je obtížné, koneckonců, poslechněte si znovu ony nahrávky).