První testy ATS-3B aneb ATS-3B OK1IF on the Air
Není nic krásnějšího, než si zapnout svoje "postavené" rádio. Samozřejmě, že existují i "fajnšmejkři", kteří říkají - není nic krásnějšího, než si vyvinout svoje rádio. To je však běh na dlouhé tratě a myslím, že to zvládá v OK jen pár hamů. Já již delší dobu se věnuji stavbě kitů. Na jednu stranu je to geniální věc (máte profi tišťák, máte ověřenou konstrukci, nemusíte shánět drobné součástky ), na druhou stranu však mnoho úprav již asi neuděláte. Jak to někdo vymyslel, tak to musíte používat. Jeden má rád holky a jiný vdolky. Někdo má rád DXování, druhý třeba vysílání s malými výkony a třeba i z přírody. Sám se QRP věnuji vlastně již od roku 1985, kdy jsem si v Rize zakoupil první stavebnici CW/SSB TCVR Kontur 80. Byla to klasická koncepce "Atlas" a zažil jsem s tím rádiem a 2W překrásné chvíle. Pak následoval Datel (1991) a skončilo to u série SW80+, Rock Mite 80. Mezi tím bylo i několik Sélií. Od roku 2001 jsem pak proháněl FT817. Vysílání z přírody ( termín Joži Fera - portábling ) je něco úžasného. Zkrátka asi jsem měl nějaké radiové partizánské předky. Každé rádio má něco krásného v sobě. To co někteří zatracují pro téměř nepoužitelnost, pro mne znamená použitelnost a výzkum užitných vlastností. Možná je to dáno i tím, že mne baví ne rádio kritizovat, ale přizpůsobit se mu a "vymáčknout" z něj maximum. A tak jsem si třeba vloni odvysílal OK QRP závod na svého dvoukmitočtového Rock Mita. Pokud bych měl shrnout požadavky na ideální QRP rádio, pak bych ho asi definoval následovně:
Nízká spotřeba
Výkon QRP (5W), s možností snižování
Zabudovaný el. key
Dobrá odolnost
Přijatelná šířka filtru
Vynikající stabilita ( patřím mezi hamy, kteří nesnášejí, pokud jim rádio ujíždí )
Malé rozměry a nízká váha
Široký rozsah napájecích napětí
BK provoz
Možnost přesného nastavení kmitočtu
Možnost vysílání v Beacon módu
Ochranné obvody PA ( pádlové antény většinou nemívají oněch 50 Ohm)
Pokud se tedy zamyslíme nad několika z těchto parametrů, pak je nám jasné, že např. FT817 se svojí obrovskou spotřebou mi nebude vyhovovat. Když jsem vloni poslouchal Karla OK1DWF, že měl spojení s nějakým Francouzem a ten vysílal na ATS-3A, netušil o co se jedná. Ve vyhledavači mne to dovedlo až ke KD1JV a jeho konstrukcím. Po studiu zapojení jsem dospěl k jednoznačnému závěru - to rádio musím mít. Ale pojďme se podívat na parametry ATS-3B.
Specifications:
Frequency coverage: 80/40/30/20/17/15 meter bands
Receiver MDS, 0.2 uV
Small signal bandwidth 500 Hz
Audio band pass filter centered at 600 Hz
Receive current, no signal 35 ma.
50/100 Hz tuning steps
RIT/XIT tuning modes
Transmit power output: 2.5 watts at 9V, 4.5 watts at 12 V
CW shaping, 2 ms rise and fall time
Spurs: -45 dBc or less
Transmit current: 460 ma at 9 V, 610 ma at 12 V
PA over current detection at 820 ma
5 to 35 wpm Iambic keyer with 3 message memories
Supply voltage: 5.5 volts minimum, 12 volts maximum
Board and one filter module, no case 1.1 oz.
Tak to je síla. Při příjmu si to bere 35 mA a při vysílání se 4,5W 610 mA. Na to přeci musí lehce stačit můj sluneční panel. Když jsem si prostudoval schéma, zjistil jsem, že se jedná o klasickou koncepci K1. Zkrátka dva směšovače NE612 a příčkový filtr v MF stupni. Využití 16 bit procesoru k řízení DDS naznačovalo mnoho dalších funkcí. Byl jsem však malinko odrazován "obtížností" stavby. S obvody SMD jsem nikdy nepracoval. Touha po tomto zázraku však byla silnější jak obavy. Jednou se s těmi SMD začít musí. A jak to dopadlo?
Historicky první spojeni na ATS-3B
Chlubící se akce na našem BP. Ano opravdu se tento 6 bandový TCVR lehce vejde do kapsičky u košile.
A jak to vypadá vevnitř?
A jak dopadly testy? Tak to ne....HI Již několikrát jsem o sobě prohlašoval, že si na nová rádia musím teprve zvykat. Musím to otestovat i v nějakém závodě a i při příjmu DXů. Jak znám PT čtenáře tohoto amatérského Blesku, určitě si to testování budou vychutnávat postupně se mnou. Jaké jsou však první zkušenosti?
Ale to jsou spíše takové blešky. Pojďme se poslechnout několik spojení.
Ale nebojte, testování bude pokračovat....