ATS-3B se činil a DXoval - za odměnu mu byl propůjčen nový familiární název ATOS
Stalo se již pravidlem, že moje TCVR domácky přejmenováváme. A tak třeba IC-Q7 se jmenoval Quido, IC-T7H Hubert, Rock Mite Rozkmit.... Včera Janička vymyslela nový název pro ATS-3B a to svojí historickou větou: "Jen se z toho ATOSE ne...". A tak v budoucnu až uslyšíte název ATOS, pak již jasně budete vědět o čem je řeč. Ale jak probíhaly testy? Proměřil jsem včera výstupní výkon v širokém rozsahu napájecích napětí. Krajní meze jsou dány napájecím napětím, kdy Atos ještě funguje. Při napájecím napětí 4.66V Atos ještě spolehlivě pracoval a naměřil jsem výstupní výkon kolem700 mW. Naopak krátkodobě jsem na něj přivedl 14.08V a naměřil jsem 6.5W výstupního výkonu. V Atosu je však "hlídací" obvod tvořený obvodem R48 U12, který způsobí změnu logické úrovně spínacího tranzistoru Q5. Ten je veden do obvodu mikroprocesoru a způsobí jeho reset. Současně do stejného resetovacího vstupu je veden obvod podpěťové ochrany. Jakmile tedy proud koncovými tranzistory překročí 820 mA, nebo napájecí napětí klesne pod 4.5V, pak je řídící mikroprocesoor resetován a způsobí zablokování DDS.
Kupodivu je tato ochrana velice účinná. Včera při různém testování jsem si dokonce zavysílal se 100W na FT1000, kdy jsem měl připojeného Atose. Za normálního stavu bych asi přišel o uši. Zde jsem byl překvapen, že se tato rána do sluchátek dala přežít a sluchátka se nerozkočily. Jak je to možné? Jak je možné, že v Atosu není řízení NF úrovně? Při pohledu na schéma Vás oči dovedou až na obvody U3A a U5.
Tedy U3a je běžný nízkošumový operační zesilovač s diodovým omezovačem ve zpětné vazbě. Nic zvláštního. Za obvodem U3a je však podivný obvod AN6123MS. Sakra co to je? Nebude Vám činit problém si na Internetu vyhledat datasheet. Tam zjistíte:
Tak tyhle vidle... je to speciální telefonní obvod optimalizovaný pro frekvenční přenos 300 až 3KHz s vysokým stupněm komprese. A kolik toho asi tak umí?
Tak to je síla. Společně s U3a pak dokáže dělat zázraky. Je to skutečně velice dobrá věc. Při poslechu jste mírně v rozpacích. Ta komprese je tak účinná, že se blbě dávají reporty. Připadá Vám to, že vše je za 599 HI. Je to skutečně nádherně vyrovnané a hlavně s velice rychlou konstantou tohoto AVC. Něco dokonalého. Přitom vlastní spotřeba obvodu a šum jsou minimální. Stačí, když vyndáte anténu a rádio totálně ztichne. Tak to se mi jen zdá. Ale pojďme si to demonstrovat na ukázkách poslechu DX stanic v pásmu 80m. Zde se musí Atos pochlubit, že dnes s 1.5W výstupního výkonu v pásmu 80m "pokořil" Atlantic a spojil se až do Ameriky. Ale poslechněte si ukázky sami.
Pro NOCODE amatéry snad jen popíšu, kdo je kdo. Na ukázce je silná maďarská stanice HA5DE, která dělá spojení s Rogerem VE3MS ( to je ten slabý), pak se odladím směrem dolů a je slyšet W3RJ jak dělá ON3ND. Upozorňuji, že ON3ND produkoval signál asi 599 +20dB a např. VE3MS je na úrovni základního šumu pásma. Přitom poslech je naprosto vyrovnaný. Vůbec nemáte pocit, že by se něco dělo. A pak přijde hřeb našeho poslechu. Stanici W3RJ si troufale dovolí zavolat OK1IF. Zde můžeme lehce demonstrovat, jak BK provoz toto spojení umožnil. Skutečně BK zde funguje velice dobře. O obvodech BK si však povíme příště.
DX spojení ATOS (*.wav 850 KB)
Co budeme testovat dále?
Tak DXy to poslouchá slušně. Trošku se mi zdá, že by KD1JV měl přeladit onen NF filtr směrem dolů. Pak by poslech měl být asi jako když zapneme NR. Pro další testování bude asi zajímavé, jak se rádio chová v závodě a v pile upu.
Se 4W se pileup blbě vyvolává. Ale zkusím fintu. V neděli je krátkovlnný provozní aktiv. Zkusím asi 15 minut před koncem se objevit na pásmu a nejprve asi 5 minut budu v modu S&P a pak na posledních 10 minut zkusím vyvolat pileup. Trošku bude problém, protože nebudu mít propojený počítač a pojedu na papír. Totiž já potřebuji TCVR přepnout do modu straight key a to se dělá zasunutím mono jacku do klíčovacího obvodu, před přivedením napájecího napětí. Mono jack však zatím nevlastním a nechce se mi vyrábět provizorky. Snad si bez computeru nepřivodím ostudu HI. Celé toto klání pro Vás nahraji. Uvidíme.