Číňani se činí.....

Špičkové technologie a laciná pracovní síla. Nutnost něco vyrábět...Perfektní prostředky pro reversní Engineering... Toto vše vyvolalo obrovský boom ve výrobě ručních stanic. Zatím stále nejsou po SW stránce tak vybaveny, ale co se týká HW, pak jsou na spičkové úrovni. Na trhu se objevil nový dual band opět s nápadně shodnými rozměry jako VX-3R od Yaesu.



BAOFENG UV-3R 136-174/400-470Mhz mini radio

BAOFENG UV-3R The transcevier is a micro-miniature multiband
FM transceiver with extensive receive frequency coverage,
providing local-area two-way amateur communications along with unmatched monitoring capability

VHF/ UHF  DUAL-BAND TWO WAY RADIO

Specifications:

Frequency RangeVHF136-174 UHF 400-470MHz (Dual Band)
Operating Voltage3.7V
Operating Temperature -30c~+60c
Battery1500mAh(Li-ion)
Antenna Impedance50 ohm
Dimension(without antenna&battery(L×W×H)47*81*23(mm)
Weight(with antenna&battery)about 130g
Transmitter
RF Power OutputUHF:2W/  
FM Noise65dB
Adjacent Channel Power45dB/42dB
Receiver
Spurious response rejection60dB
Receiver current400mA
Standby Current75mA

Co k tomu říci. Více než dvouletý úspěšný prodej čínských rádií v ČR jasně potvrdil, že kvalita výroby je na vysoké úrovni. Určitá SW "neohrabanost" spíše většině HAMů vyhovuje. Zjednodušuje ovládání. Sám pozoruji mezi svými vrstevníky, že nejsou schopni nastudovat a pochopit "veliký" manuál. Většina funkcí v menu jim pak připadá naprosto zbytečná, kterou nikdy nepoužijí. Každému většinou jde o cenu. Pokud by Vás zajímal manuál, je ke stažení zde:
Zkrátka a dobře UV-3R (Všimněte si, že i ten název je podobný VX-3R) je slabý odvar VX3. Rozhodující však je cena, která i s dopravou je 55 USD. Tedy asi 4x nižší než u VX3. Většina z Vás stejně přehledovým přijímačem VX3 na KV je zklamána (jak jinak) a v obrovském menu se stejně většina nevyzná. Pokud si uvědomíme, že celníci nám dají DPH 20 procent, pak cena tohoto TCVR (výhodný kurs dolaru asi 16,50 kč/dolar) je asi 1100 Kč. Musíme si i uvědomit, že uvnitř je plnohodnotné FM rádio (bohužel ne Stereo jako ve VX3). Malinko nepříjemné je to, že některá funkce (např. Battery save) se dají nastavovat jen přes počítač (to čínští soudruzi moc dobře nevymysleli). Pokud však chcete rádijko využívat pro takové ptákoviny jako přechod vojenského prostoru Ralsko, pak lze konstatovat, že asi budete spokojeni.
Kde se to dá koupit?

http://www.409shop.com/409shop_shopcat.php?&usercat=1787&parentid=1567

Už aby začali vyrábět i KV TCVR. Bude to zpočátku sice hrůza, ale rozhodující efekt bude ten, že nám rádia opět zlevní. Přesně tak, jako v oblasti běžných ruček.

Baofeng UV3 v laických testech - je to propadák a nebo je to k něčemu dobré?



Předevčírem jsem dostal poštou balíček. Od objednání trvalo 6 dní, než jsem ho měl doma. No co jiného než UV3. Tento malý trpaslík vůbec nepotřebuji, ale spíše mne zajímalo, jak je možné koupit dual band za cenu 48.5 USD. Už při rozbalování jsem byl velice mile překvapen. Kvalitní hmota, rozměry shodné s VX3, baterie dokonce byla nabitá. Jsem puntičkář a tak jsem v paměti objevil uložených asi 5 kmitočtů. Bylo mi jasné, že si u dodavatele někdo s TCVR hrál a dokonce nabil baterii. Možná je to součástí výstupní kontroly prodejce, který před odesláním vše prověří, včetně stavu a kvality baterie. První čeho jsem si všiml, je to, že podle technických podmínek má být dodána baterie s kapacitou 1200 mAh. V dodávce však je baterie 1500 mAh (příjemné zjištění). Nelenil jsem a zkusi zaměnit baterii z VX3 a UV3. Bohužel baterie z VX3 (i z NKT-R3) jde vložit a je plně funkční v UV3, ale obráceně to nejde. Baterie z UV3 je asi o 1mm delší a trošku "nafouklejší". Do VX3 ji proto nedostanete. Příjemné bylo i zjištění, že UV3 má inovovaný SW a tak není problém ručně nastavovat STEP (v minulé versi to šlo jen počítačem). Asi každý by si u FM rádia všimnul snížené citlivosti. Zkrátka 3dB pravidlo na FM je tak úžasná věc, že tu citlivost nemusíte vůbec měřit, ale stačí porovnat s jiným zařízením na stejnou anténu. Zde nejsou vůbec znát jakékoliv rozdíly při porovnání s VX3. Baofeng se dodává se dvěma anténami, jednou pro 2m a druhou pro 70cm. Pro někoho se to bude zdát zbytečná komplikace. Pravdou je však ten fakt, že pokud anténa je dělána jednobandově, pak při stejných rozměrech v porovnání s dualbandovou anténou, ji lze udělat daleko kvalitnější. Tento fakt platí i zde. Číňani tentokrát neexperimentovali s anténním konektorem. Je to klasická maminka a tak lze pro UV3 běžně použít anténu z VX3. Ochranné obvody PA stupně zřejmě pracují dobře (doufám, že to nezakřiknu), protože jsem při testech několikrát s plným výkonem zavysílal do nesprávné antény. Jak se zdá, nemá UV3 tak precizně provedené vstupní obvody jak VX3. Zdá se mi i horší stopband filtru a tvar křivky. Zřejmě nějaké lacinější filtry. Provedení SQL není obvodově tak precizně ošetřené jak ve VX3. Zkrátka SQL se dá nastavit od 0 do 9 a v manuálu se píše, že tovární nastavení je na 5. To už je samo o sobě podezřelé. Zde bych za SQL tedy čínské soudruhy nechválil. Je daleko horší jak u NKT-R3. A tak se vám běžně stává při poslechu FM rozhlasu, že TCVR najednou přeskočí na naladěný kmitočet. To přeskočení vyvolá např. přihlašování mobila. Dá se to sice eliminovat dotažením SQL, ale stále to není ono. Je to asi tak blbý SQL jako má Alico DJ-S45.
Po zapnutí TCVR se na krátkou chvíli na displeji ukáže napětí baterie s přesností na 0,1V. Velice příjemná věc. Přesto displej obsahuje i rychlou ikonu stavu baterie v podobě 3 čárek. I to lze např. oproti NKT-R3 hodnotit pozitivně.  Baofeng UV3 obsahuje celkem 7 ovládacích tlačítek, včetně PTT. Ačkoliv se tento počet zdá nedostatečný, je ovládání přehledné a velice intuitivní. Docela kladně hodnotím i takovou fíčurku, že osvětlovací LED lze zapnout když je TCVR vypnut. Proč? Např. u NKT-R3 lze LED rozsvítit pouze po zapnutí TCVR. Při zapnutí se však ozve silné pípnutí, které v noci většinou je velice nepříjemné (Janička mne za to silně peskuje). V novém MENU se objevuje i funkce SAVE. Na rozdíl od ostatních TCVR se však nejedná o zapnutí spořiče baterie při příjmu, ale je to obdobná funkce jako u VX3, která při přijímaném signálu větším jak S9 automaticky má snížit výkon. Ať jsem to testoval jak jsem to testoval, je tato funkce nefunkční. Snad ještě je nutné připomenout to, že RX SAVE je automaticky u UV3 zapnut po RESETU TCVR (tovární nastavení) a dá se vypnout pouze přes počítač. To však asi nikomu vadit nebude, protože k vypínání této funkce by nás vedlo pouze používání TCVR pro PR provoz. Paketem však asi už nikdo nevysílá :).
Čínští soudruzi opět zapomněli, že ucho se nechová lineárně a že pro regulaci hlasitosti je nutné zvolit logaritmický průběh. Při regulaci hlasitosti tedy na prvním stupni je to slabé a pak to hned začne šíleně řvát. Oproti např. NKT-R3 lze nyní hlasitost nastavit na nulu. Na webu jsou však již publikovány návody, jak nastavování hlasitosti upravit.




V technických podmínkách je napsáno, že při příjmu TCVR bere méně jak 400mA a v SAVE módu méně než 75mA. To se zdá, že je skutečně vysoká hodnota, zvláště když se dále píše, že při vysílání TCVR bere 1,4A. Avšak dále je v technických podmínkách napsáno, že životnost baterie 1200mAh při poměru 5-5-90 minut (5 minut poslech, 5 minut vysílání a 90 minut zasquelchováno) je 8 hodin. Přepočtem na větší baterii 1500mAh to tedy je 10 hodin. Praxe ukázala, že je to celkem použitelná hodnota. Nikde se nepíše, kolik je vysílací výkon LOW. Nemám to čím změřit, ale domnívám se, že tato hodnota není o 3dB nižší (1W), ale asi o 6dB (tedy výkon LOW je přibližně asi 500mW). Ještě jedna zajímavost je u tohoto TCVR. Číňani velice rádi používají funkci EMERGENCY ALERT. Většina ostatních TCVR při zapnutí tohoto režimu začne kvičet a současně vysílat. Je to dosti nepříjemné. U tohoto TCVR je to vyřešeno lépe. Při vyvolání tohoto ALERTU přejde TCVR do módu vysílání s tím, že zapne mikrofon a tedy do éteru vysílá všechny zvuky, které se v okolí dějí. Pokud se nad tím zamyslíte, pak tato funkce je určitě lepší, jak nějaké kvičení do éteru.
Pro uživatele ECHOLINKU musím sdělit, že TCVR není vybaven DTMF. Základní prvky typu CTCSS a DCS (i reversní) samozřejmě TCVR má a to samostatně nastavitelné jak pro příjem, tak pro vysílání. A aby Číňani do SW doplnili něco unikátního, zavedli i prapodivné funkce STE a ELAYM. Nevím, zda někdo si přeje odfiltrovat pípnutí převaděče po skončení relace. Pokud ano, má možnost. Celkově TCVR budí důvěru (až na ten nešťastný squelch). Příjem FM rozhlasu funguje dobře a to dokonce i na krátkou anténu určenou pro pásmo 70cm. Pokud posloucháte rozhlasovou stanici, pak aktivní kmitočet z pásma 2m nebo 70cm je v pozadí monitorován. Jakmile se objeví na tomto kmitočtu signál, automaticky se poslech přepne na poslech navoleného kanálu. Pokud zde zmizí nosná, pak návrat na poslech FM rozhlasu nastane za dobu asi 10s. (Rozdíl oproti NKT-R, kde k návratu nikdy nedojde). Příjemná je i další funkce SCANM, kde je možné při scanování navolit buď časové prodlení, nebo reakce na zmizení nosné.

Celkově lze hodnotit Baofeng UV3 jako velice dobré rádijko, kde skutečně za cenu 48.5 USD dostáváme dobrou užitnou hodnotu a nedá se předpokládat, že to bude tak perfektně propracované jako u VX3, kde cena je několikanásobně vyšší (cca 208 USD). Vzpomínám, jak jsme ještě před několika lety nakupovali podobné duálbandy za ceny kolem 9000 Kč. Je to pro nás zkrátka nádherná hračka za relativně málo peněz. Nezbývá než si přát, aby Čína vstoupila do světa KV TCVR. Bude to sice asi v prvotním provedení hrůza, ale spojovat se s tím určitě bude moci. Spousty z nás nedá dopustit na různé K1, kde technické parametry odpovídají ceně. Zkrátka pomalu si zvykejme, že si budeme pořizovat další hračky i na KV, vždyť v tom je také ta krásná radost z našeho Hobby.


Na převaděčích ani direktních kanálech sice nikdo není, ale proč si za 45.80 USD nekoupit TCVR, který dobře hraje na rozhlasových VKV vlnách?

Baofeng UV-3, či UV100, UV200... To je zkrátka hit. Číňanům se s tímto digitálním přístrojem povedl skutečně pěkný kousek. Pokud někomu vadí, že výstup na sluchátkách není stereofonní, pak stačí prostudovat schéma a změnu na stereo si provést sám. Velice zajímavé je povídání o tomto rádiu, které najdete zde:

http://www.kc2ra.org/index.php?option=com_content&view=article&id=196%3Afirst-look-baofeng-uv-3r-review&catid=41%3Atechnical-chairperson&Itemid=72&showall=1

Autor však píše, že TCVR vydrží poslouchat asi 4 hodiny. Já si na to hraju jako na VKV rádio, občas poslouchám převaděč a rádio mi vydrží minimálně 12 hodin. Při vysílání do umělé zátěže (výkon cca 2W), prý rádio vydrželo 53 minut.Pohled do rádia, kde není jediný mezifrekvenční obvod, či filtr. Tak to je pohled úžasný, pohled do budoucnosti. Zkrátka digitální technika zaručuje tyto zázraky (hlavně obvod RDA1846). Od uvedení na trh se cena v současnosti snížila na 45.80 USD (1.8.2011). Zvláště se mi líbí provedení v barvách maskovacích HI, to zkrátka musíme mít. Bude to naše spojovací rádio na SRH-2011 expedici HI.





Na převaděčích ani direktních kanálech sice nikdo není, ale proč si za 45.80 USD nekoupit TCVR, který dobře hraje na rozhlasových VKV vlnách?

Baofeng UV-3, či UV100, UV200... To je zkrátka hit. Číňanům se s tímto digitálním přístrojem povedl skutečně pěkný kousek. Pokud někomu vadí, že výstup na sluchátkách není stereofonní, pak stačí prostudovat schéma a změnu na stereo si provést sám. Velice zajímavé je povídání o tomto rádiu, které najdete zde:

http://www.kc2ra.org/index.php?option=com_content&view=article&id=196%3Afirst-look-baofeng-uv-3r-review&catid=41%3Atechnical-chairperson&Itemid=72&showall=1

Autor však píše, že TCVR vydrží poslouchat asi 4 hodiny. Já si na to hraju jako na VKV rádio, občas poslouchám převaděč a rádio mi vydrží minimálně 12 hodin. Při vysílání do umělé zátěže (výkon cca 2W), prý rádio vydrželo 53 minut.Pohled do rádia, kde není jediný mezifrekvenční obvod, či filtr. Tak to je pohled úžasný, pohled do budoucnosti. Zkrátka digitální technika zaručuje tyto zázraky (hlavně obvod RDA1846). Od uvedení na trh se cena v současnosti snížila na 45.80 USD (1.8.2011). Zvláště se mi líbí provedení v barvách maskovacích HI, to zkrátka musíme mít. Bude to naše spojovací rádio na SRH-2011 expedici HI.





Není všechno zlato co se třpytí, aneb první negativní zkušenosti s laciným UV-3R

Modelová situace. Dcera má přijet z dovolené a tak odjíždíme na Ruzyňské letiště. Ještě vloni bylo možno na terminál 2 vjet autem a pokud jsem parkoviště opustil do 10 minut, pak parkování bylo zdarma. Řešili jsme to tak, že Jana šla dceru vyhledat a já zatím dělal několik koleček. Vždy vjezd, po 8 minutách výjezd a další vjezd (letos na to zapomeňte, už se platí minimálně 50Kč). Letos jsme chtěli zvolit podobnou taktiku a tak na VX3 u Jany nastavuji kmitočet 433.550 MHz a u UV-3R to samé. Bohužel rádio v silném poli různých vysilačů nejde zaskvelčovat a prská jak blázen. Myslel jsem si, že to vyřeším nastavením CTCSS. Poslední zkouška spojení na vzdálenost 10m. Ano vše funguje. Jana odchází do příjezdové haly a já sedím v autě. Jakmile uplynul zvolený čas, volám, že jedu udělat kolečka. Volám a žádná odpověď. Myslím si: "ženská se mi zakecala a neslyší mne". Volám znovu a znovu. Pak mne napadlo rádio odskvelčovat. Janu slyším velice slabě. Když se vrátila, nechápavě na mne kouká. "Já tam křičím a ty mne vůbec nebereš". Vyndávám tedy ještě VX3 a tam vše funguje jak víno. A jsme u toho. Zřejmě efekt jako u "ochluchnutí" KGUVP1 (viz. přečti článek v Radiožurnálu). Zkrátka toto digitální rádio má na vstupu pouze pásmovou propust na celou šířku přijímaného pásma (420 až 480 MHz) a ziskový předzesilovač. V klidném a nezarušeném prostředí bez silných polí, Vám to připadá jako velice citlivý stroj. Bohužel např. na Ještědu neslyšíte vůbec nic. Pozor tedy na to. I výrobce zřejmě ví, proč píše, že TCVR je vhodný pro nenáročná místní spojení. Zkrátka ta cena 800 Kč již sama od sebe na něco upozorňuje. Nastavení skvelče je velice problematické. Připojíte-li k tomuto rádiu např. kvalitní anténu, pak se Vám zdá, jakoby to hrálo hůře než na ten malinkatý pendrek. Tedy pozor na to. Např. chcete-li používat jen 70cm band, pak je určitě daleko lepší volba stroj typu NKT-R3. Ten i na teleskopickou 5/8 lambda anténu se "nerozvařil" tak, jako UV-3R. Přesto je to docela sympatická hračka.


Ještě k Baofeng UV3

Ozval se mi Igor OM0IM a poslal mi svoje zkušenosti s úpravou řízení hlasitosti. Zde jsou jeho zkušenosti:

Ahoj Milane

Napíšem niečo o mojej UV-3R. Došla po objednaní za 10 dní. Po týždni som v nej vymenil odpor 10k za 47k, lebo RX bol veľmi hlasný. Na fotke je ešte 100k, lebo podľa osciloskopu to vychádzalo na takúto hodnotu, ale podľa ucha to už bolo tiché. S hodnotou 47k je rovnako hlasné RX ako aj FM rádio. V schéme a na fotke označené červeno. Úpravy z internetu stíšia aj FM rádio.

Asi to je všetko.

Schéma TCVR

Obrázek úpravy

Klíčový obvod RDA1846 datasheet


Tak už nám je jasné, proč je to tak laciné. Vše zlevnil obvod RDA1846, což je speciální obvod zahrnující v sobě kompletní FM TCVR. Už aby někdo vymyslel takový obvod pro KV HI (to bohužel asi nikdy nenastane - nemělo by se to komu prodávat).