FT 817 a Den Rekordu UHF 2001
Tak jsem zvedav, co asi odemne ocekavate. Neznam amatera, ktery by po zakoupeni ruznych TCVR zacal tvrdit, ze udelal chybu a ze by bylo lepsi, kdyby si poridil neco jineho. Vyjimky sice existuji, ale ... Ono totiz se da "jezdit" temer na vsem. Sam osobne jsem se zbavil pouze FT840, jejiz neodolnost mi vadila. ( Doufam, ze zde neni OK1MNV HI). Ale i zde se jednalo o specificke podminky ( nedaleko meho QTH je stredovlny vysilac a tak...).
Pri ruznych prilezitostech na nasich klubovych schuzich, jsme vzdy vedli teoreticke reci "jak asi to FTecko bude spatne". Znami odbornici argumentovali vzdy tim, ze mala radia nemohou byt prece dobra, protoze je vse "nahusteno" a teorie civek je jen jedna. Cim vetsi civka, tim lepsi civka HI. O testovani FT817 na KV se zde jiz hovorilo. Shrnuto "tvrde"...nic moc, ale....
To ale je..... napriklad vysledek naseho znameho DX QRP mana OK1JJF. Ten s timto zarizenim pravdepodobne v pasmu 40m (nejhorsi pasmo z hlediska testovani intermodulacni odolnosti) zvitezil v CQ WPX contestu 2001 v kategorii QRP a zrejme vytvoril novy svetovy QRP rekord. Kdyby to radiecko bylo nepouzitelne, pak...
Kluci od Vertexu (Yaesu) dokazali ze umi.
Podle meho nazoru je kvalita FT817 na VHF a UHF daleko vyssi nez na KV. Radio ma vse co ma mit. Vysokou intermodulacni odolnost srovnatelnou se spickovymi zarizenimi ( prosim nesrovnavejte s IC706MKIIG), ucinnou regulaci citlivosti ( a pak jeste moznost jejiho nastaveni z "tajneho" menu), velice prijemnou casovou konstantu AVC...
Na 70cm pasmu testovani probehlo bez sebemensich problemu. Kvalita PA stupne stanice OK1KIM je zde asi na vyssi urovni nez na 2m (nebo, ze by tam meli mene...ach jo ty kilowaty..) a tak mi dokonce nevadili i kdyz se osy nasich anten setkaly. Skutecne v tomto pasmu maji kluci signal dobry. Horsi je to sice s jejich chovanim. Myslim, ze jiz dostavaji SYNDROM DOT.
Tentokrat jsem nechtel promarnit cas volanim a pokousenim se o "nemozne" a tak jsem si dovolil "kvalitnejsi antenu".
Z hlediska zavodniho se stejne vsak jedna o KRCKu. Byla to 19 elementova F9FT z vyroby Tonny. Ja ji stejne mam nejradeji, protoze je vyrobena z poctiveho tvrzeneho duralu. Je lehonka a pritom se ji neohyba rahno ani prvky.
Zarizeni jsem tentokrat doplnil o koncovy stupen U100 (GAGA) s predzesilovacem GasFet. Bohuzel vsak 5W z FTecka stacilo "jen" na 50W vystupniho vykonu. Presto se vsak domnivam, ze jsem vsem tem stanicim, co mi vysvetlovali, ze jsem s 5W na VHF pasmech blazen, udelal asi radost.
Tak takto to vypadalo v mem "auto shacku".
Blizici se studena fronta udelala sve. Presne podle teorii to vsak fungovalo. Podel teto fronty bylo mozno delat nadherna spojeni ve smeru na JV a SZ.
Oblacnost fronty.
Pri vysilani jsem si udelal cas i na to, abych do Vasich sbirek doplnil obrazky Jestedu.
Popisovat detailne vsechna spojeni..HI. Myslim, ze znalcum spise pomuze vypis z logu.
LOG ve formatu programu OK1DUO
ZAVER:
Opet jsem mel nadherny pocit. FTecko pracovalo jak o zavod. I pri "brani" slabych signalku, jsem nepozoroval intermodulacni neodolnost. AVC je nastaveno se skvelou "zavodni" casovou konstantou. Myslim, ze kdo to mysli na VKV vazne a nema financni prostredky na spickove zarizeni, pak si klidne muze poridit FT817. Mam pouze jednu prosbu. Prosim nezesilujte signal z FT817 nad 100W. Asi by to nebylo dobre HI.
ZAVER ZAVERU:
Diky vsem tem IC706MKIIG, FT817, FT847, TS2000, FT100D.... a dalsim, to dnes na 70cm vypada jako asi pred 15 lety na dvoumetru. Ucast obrovska. Zkuste porovnat, kam se da az dovolat. Mozna by bylo zajimave si prohlednout logy spickovych stanic..to bychom se divili.
Hezke spojeni jsem delal i se Zdenkem OK1PG (FT817 do KV anteny HI).