Nevím, jestli máte podobné pocity jako já. Jaké? Již několikrát jsem se přistihl, že vlastně začínám dělat spojení typu " Fifty najn ". Proč? No toť otázka. Pokud na stole leží téměř dokonalé tovární zařízení, pak stačí jen zmáčknout klíč a vysílat. Někteří to skutečně tak dělají. Nahánějí pak různé IOTY či loví země DXCC. Mne však toto nikdy nevzrušovalo.
Někteří se vrhnou na experimentování s různými druhy antén ( těm docela závidím ), někteří se vrhnou do nové funkce samozvaných kritiků modulací, někteří si pořídí nový 3 kW PA a hrozně je baví " fifty najn ". Někteří se vrhnou na digitální druhy spojení, někteří se vrhnou na QRP.... Proti gustu žádný dišputát.
Mne však poslední dobou baví uskutečňovat spojení, která nejsou tak lehce uskutečnitelná. Ano QRP je celoživotní zábava. Těžko dnes již postavíme všepásmový TCVR ( život je příliš krátký na stavbu takového RIGu ). Přesto však postavit jednopásmový TCVR QRP zas tak složité není.
Jakmile jsem u Fraňka viděl Trapera, napadlo mne, že toto je přesně ono. Ne, že bych zas tak moc miloval pásmo 40m, ale přeci jenom má něco do sebe. V letní době se zde dají v pravé poledne uskutečňovat nádherná spojení. Ono to funguje dokonce i na krátké vzdálenosti ( Franta OK1HH by měl radost HI ). Je to tedy denní " dovolenkové " pásmo.
SP3ABG je známý konstruktér. Bohužel však jeho konstrukce nejsou " pro blbce ". A tak nádherné stavebnice po sestavení mají určité mouchy. Nekmitá oscilátor, neleze z toho výkon... atd. Typický případ je u nádherné stavebnice AVT.
Vše je nádherně zabalené, popsané.... Ale vždy tam musíte vložit něco svého. S originál cívkami nelze rozkmitat oscilátor, PA stupeň nedává proklamovaný výkon....
Pokud test tedy měl být seriózní, nechtěl jsem nic upravovat, ale objednal jsem si již oživený a sladěný RIG. V Polsku mi ho koupil SP6EWR.
Cena 100 EURO.
Jakmile jsme Trapera drželi v ruce, měli jsme zajímavé pocity. Ruda OK1FFI se dokonce i usmíval.
Tedy co je na TRAPERU zajímavé?
Základní technické parametry:
Mod provozu ......CW/SSB
Pásmo ...............7000 - 7100 KHz
Citlivost ..............0.8 mikrovolt
Výstupní výkon při 13.8 V ..20 W
RX ....první směšování na double gate FETu
Detekce na SO42P
Hlavní selektivita
NF zesilovač... LM386
Vestavěný reproduktor
Vestavěný elektretový mikrofon
Směšovač pro vysílání.... NE612
Automatický odskok při vysílání CW
Ladění pomocí dvojitého ladícího kondenzátoru ( 1.5 otáčky na přeladění 100 KHz )
VXO ( rozlaďovaný Xtal 22.118 KHz )
Malé rozměry a malá hmotnost
Velice zajímavá je i cena. Pokud si uvědomíme, že dnes jen za filtr do profesionálního zařízení zaplatíme kolem 5000 Kč, pak koncepce založená na laciných počítačových krystalech je velice zajímavá.
TEST
Celek TCVR se s okolím připojuje přes jednoduchý 9 pin konektor. Z tohoto konektoru je možno připojit napájecí napětí pro TCVR. Napájecí napětí pro PA stupeň je vyvedeno na zvláštní PIN. Můžeme tak jednoduchým, ale velice účinným způsobem ovlivňovat výstupní výkon TCVR. Výrobce udává následující závislost výstupního výkonu na napájecím napětí.
Dále je na tento konektor vyveden klíč, Atenuátor 20 dB a výstup na sluchátka. Vše je možno vysledovat ze schématu.
Po připojení napájecího napětí 12 V ( NIMH baterie ) TCVR bez problémů začal poslouchat. Přijímací příčkový filtr je celkem ostrý a jeho šířka je asi 2.2 KHz na 6 dB. Již při prvním proladění zjistíte první negativum. Tím, že TCVR je vybaven VXO, pak průběh ladění je silně nelineární. Poblíž kmitočtu 7100 KHz je ladění příjemné. Jakmile se však odladíme do CW části, pak naladění je velice problematické. Převod na ladicí kondenzátor bohužel není bezvůlový a tak při ladění dolů, či nahoru, je mrtvá zóna, která je velice nepříjemná. Přesto však i zde při trošce praxe je naladění možné.
Zapnul jsem TCVR do modu CW a okamžitě začal dávat výzvu. TCVR bohužel nemá VOX a tak přepínání TX/RX se musí provádět ručně. Je to sice nezvyklá operace, ale má to i svou výhodu. Relátka Vám " neužírají " energii. Po prvním CQ mne okamžitě zavolala nějaká Bulharská stanice. Málem jsem ji přeslech, protože jsem slyšel zázněj asi 1.5 KHz. Přesto jsem dostal report 599. Liboval si, jak jsem tam krásně slyšet. Dokončil jsem spojení a změřil jsem základní parametry.
Při příjmu a střední hlasitosti RX odebírá asi 27 mA. To je skutečně nádherná hodnota. Změřil jsem i výstupní výkon. Při napájení 11.5 V jsem naměřil odběr 2.35 A a watmetr ukázal výkon 13 W. Tak hele.... Ono to už není QRP, ale docela slušný QRO HI. Při poslechu na vnitřní reproduktor je poslech trošku " zaskřípaný ". TCVR totiž není vybaven AVC. Potenciometr hlasitosti je tedy dosti důležitým knoflíkem.
Moje podezření, že je špatně nastaven " odskok " BFO při vysílání CW se ukázalo být realitou. Rozdíl je asi 1.5 KHz. Výrobce mne z neznámých důvodů nastavuje při vysílání BFO do středu filtru. Tím je vlastně znemožněno přesné naladění na protistanici. Výška zázněje je nepříjemně vysoká.
Kontrolním odposlechem bylo však zjištěno, že kvalita vysílaného tónu je dobrá. Dávám ještě výzvu a postupně dělám několik evropských stanic. Reporty jsou většinou 599 ( jak by ne při takovém výkonu ). Chladič PA se rozpaluje tak, že se na něm nedá udržet ruka. Nevadí, zařízení má dvouletou záruku a tak co má odejít ať odejde. K mému překvapení však vše funguje lehce dál. Trošku mne zaráží termistor na chladiči, který má stabilizovat klidový proud PA stupně. Nejsem si jist, ale snad V-mosy mají zápornou teplotní charakteristiku, tak proč to tam je?
Nakonec mne zavolal ještě Honza OK1IR. Přelaďujeme se na SSB. Modulace je hodnocena jako velice kvalitní. Potlačení nosné též. I práce na SSB je zde vlivem snažšího naladění příjemnější. Při vysílání CW na spodním konci bandu je možno sledovat teplotní drift VXO. Při průměrném spojení ( 5 minut ), lze pozorovat změnu kmitočtu asi o 50 Hz. Není to sice moc, ale ani ne málo.
Odolnost RX ve večerních hodinách je celkem dobrá. Přesto při zapnutém attenuátoru nepříjemné intermodulační produkty zmizí. Autor věděl proč tam ten atenuátor dával.
Zkouším dělat i pár spojení na SSB. K mému velikému překvapení se dovolávám docela slušně.
Příští den po ránu zkouším opět volání CQ. K mému velikému překvapení " přicházejí " dva Amíci. No vida.... Přeci jenom výkon
13W je docela příjemný. Narychlo vyrábím dipól 2x 10.13 m. Zařízení zkouším ve volné přírodě. Opět vše bez problémů.
Výrobce zbytečně rozlaďuje VXO z Xtalu 22.118 KHz. Zde by bylo výhodnější použít přímo Xtalu 22.1 MHz. Bohužel to však není běžný počítačový Xtal. Možná bych i oželel část pásma. Stačilo by i použít Xtal 22.070 KHz a tím si zjemnit ladění. ( Neválí se někomu doma? ). Jinak TCVR je na svoji jednoduchost velice výkonný. Pohled na tištěný spoj je zde:
Pokud se podaří nastavit řádný odskok na CW a upravit rozsah ladění VXO, dostaneme velice jednoduchý TCVR pro práci z různých stanovišť. Cena za celou stavebnici ( neosazenou ) 60 EURO je též velice zajímavou. TCVR tedy doporučuji ke koupi.
V Liberci 14.4.2003
Milan OK1IF
Zvuk 1 (57 KB )
Zvuk 2 ( 82 KB ) Popletl jsem značku ( sri )
Zvuk 3 ( 64 KB ) Poslech signálu Trapera na FT817
Zvuk 4 ( 110 KB ) Prolaďování v pásmu CW
Testoval jsem TRAPER.
Autorem celého projektu je SP3ABG, kde na jeho webu www.qsl.net/sp3abg najdete více. Co to je Traper? Je to jednopásmový TCVR 40 m pro CW a SSB, který je schopen výkonu až 20W. Je vybaven VXO a uladí celé pásmo na 1.5 otáček otočného kondenzátoru. Více snad řekne schéma:
Skutečně to funguje skvěle a SP3ABG to nabízí buď hotové ( 100 USD ), nebo jako stavebnici za 60 USD. Nevěříte?
Pak se mrkněte zde: http://www.qsl.net/sp3abg/ang.html