SW40+ SPECIAL ON AIR.....

SOTA ovládá HAMstvo. Při různých diskusích jsem slyšel ale takové povzdechy jako: "Já bych to dělal, ale na co mám vysílat? Kvůli tomu si FT817 kupovat nebudu". S Rudou OK1FFI jsme přemýšleli, jak udělat jednoduchý TCVR, který by splňoval základní požadavky na takové zařízení. Definovali jsme několik základních bodů.
Při probírání různých alternativ Ruda došel k závěru, že by to mělo být něco jako SW40, ale na základní desce by byl doplněn klíčovací obvod a anténní člen (L článek). Dokonce začal malovat tišťák a to tak, že chtěl použít v OK dostupných součástí, jako cívečky z Pardubic atd. Mezitím jsem však objednal stavebnici SW40+ od Small Wonder Labs
http://www.smallwonderlabs.com/
Dohodli jsme se, že vlastně za pomoci této stavebnice se ověří prototyp. Původně jsme chtěli jako digi stupnice použít tu, kterou popisuje Jarda OK1HDU na svých stránkách.
http://599.cz/view.php?cisloclanku=2007010401
Ovšem při rozměrové rozvaze jsme zjistili, že klasická stupnice podle DL4YHF
http://www.qsl.net/dl4yhf/freq_counter/freq_counter.html
je menší. Na setkání QRP v Chrudimi jsem ji pak koupil již hotovou, a bylo rozhodnuto (600 Kč). Co se týká klíčovacího obvodu, měl jsem jasno již od začátku. Lze použít buď stavebnice od N0XAS
http://www.hamgadgets.com/index.php?main_page=product_info&products_id=89
nebo jen obvodu z Rockmite, který DALE normálně prodává - Picokeyer-RM
http://www.hamgadgets.com/index.php?main_page=page&id=7#pk-rm
Co se týká přizpůsobení antén, bylo mi to jasné již od začátku. Na svých SOTách používám zásadně LW 20m (lambda půl), kterou přizpůsobuji L článkem. Používám k ATS-3B anténní člen podle KD1JV.
http://kd1jv.qrpradio.com/alt/ALT.HTM
Pro výšku antény kolem 3-5 m vychází indukčnost v L článku 6uH. Vlastně nikdy jsem tu indukčnost moc neměnil. Tedy anténní člen v SW40+ je udělán jako jednoduchý L článek s pevnou indukčností a proměnnou kapacitou. Samozřejmostí je možnost BYPASSU a výstupu 50Ohm. Indikace vyladění je stejná jako v obvodu od KD1JV. Indikace vyladění je velice dobrá a jednoduchá. Výhodou je i to, že při ladění TCVR "kouká" do 50 Ohm. Dokonce se dá této polohy použít pro různé QRPP pokusy. Při Vyladění antény a přepnutí do měřící polohy, je výstupní výkon kolem 100mW (samozřejmě zbytek výkonu se pálí v v měřících odporech můstku). Ještě jeden problém vzniká s klíčovacím obvodem. Musí se doplnit jeden přepínač, který zaručí, že při programování obvodu (nebo pokud jsme v MENU obvodu) je slyšet to, co hrajeme, ve sluchátkách.

Pohled na čelní panel. Ovládací knoflíky zleva: Ladění, attenuátor, ladění antény. Nad laděním antény je přepínač. Poloha vlevo je pro ladění antény, poloha vpravo pro normální provoz. Panel v pískové barvě Ruda zajistil tím, že si nechal ve Fotokrámu panel udělat jako fotografii na tiskárně. Je to rychlé a laciné. Po přelakování to vypadá velice hezky (je to podlepeno oboustranně lepící fólií.

Digitální stupnice je zelená. Okénko je překryto zelenou fólií. Kupodivu je slušný kontrast i při denním světle.

Vlevo je přepínač výstup 50Ohm a výstup přes ATU. Vedle je přepínač pro příposlech při programování obvodu a hned vedle tlačítko MENU klíčovacího obvodu.

Zde je pohled "dovnitř" Vlevo vzadu je klíčovací obvod, vpravo je ATU. Digitální stupnice je uprostřed.

Základní parametry:

No a jak to poslouchá? Víte, všichni jsme tak trošku obětí IP. O ničem jiném se dnes nehovoří. Pomalu to vypadá tak, že rádia s IP menší jak 0 dBm jsou téměř k nepoužití. Samozřejmě je pravda jiná. Směšovač NE612 nám určuje vlastnosti rádia. S tím nic neuděláme. Máme jen možnost "likvidovat" jeho nedokonalost a to tak, že důsledně používáme ATT. Již několikrát bylo zdůrazňováno, že rádia s NE612 bez ATT nemohou existovat. Jestliže ani KD1JV nepochopil k čemu to je, pak je jasné, že není provozář. Jeho konstrukce ATT na vstupu nemají. Pak jsou téměř k nepoužití (viz. ATS, PFR3 a další konstrukce). Jinak nízkofrekvenční filtr byl přeladěn a to podle návrhu OK2PPP.
http://www.ok2ppp.estranky.cz/clanky/qrp-transceiver-sw40-/

Tak se pokochejte (upozorňuji, že mám doma rušení)

Prolaďování SW40+ speciál (wav)
První mezikontinentální spojení N3RS (wav)
HK1N a SW40+ speciál (wav)

Z nahrávek jasně slyšíte, že při běžné práci (volání na DX a volání na DX expedice) nepotřebujete kvalitní a odolné rádio. Ta potřeba by vznikla hlavně tehdy, pokud byste na expedici jeli vy. Pak by to asi byl průšvih. Tady jasně vidíte, jak vyhazujeme zbytečně peníze oknem HI. Vždyť počítejte se mnou, kolik ta sranda stála:
Vlastní stavebnice 60 USD = 1080 Kč
Klíčovací obvod     8 USD = 150 Kč
Digistupnice (hotová)            600 Kč
Krabička                                    50Kč
Drobné součásti                     300 Kč

Celkem cca 2200 Kč. Za tuto cenu dnes nedostanete ani CW filtr. Jinak samozřejmě existuje plno drobotin, které mne rozčilují. Ale s hodnocením přijdu až den po té. Beru si totiž TCVR sebou na naši Šumavskou expedici. Pak se uvidí. Tak co řikáte? Není toto vhodný přístroj pro Vaše SOTování?