SRH 2019, den -60, aneb ještě si krásně hrajeme ......

Pokud jste někdy v minulosti zaslechli něco o SRH, pak zajisté víte, co to je. Nepředpokládám, že by se tu ocitl někdo úplně nový, spíše si jen oživíme paměť.

   
Fotografie z SRH2018 - neznámý HAM - vysílání z Bobíka


Zkratka SRH znamená Summer Radio Hikking (naschvál to není česky). Takto to vypadá zajímavěji, zkrátka psát o expedici Letního Radiového Toulání, no uznejte sami. To by pak byla zkratka LRT a to skoro vypadá jako LSD HI. Ne, nejde o nic zajímavého, je to jen jakési upozornění na to, že náš amatérský věk je už téměř více než zralý. Zkrátka jak říká veliký mořeplavec - Ruda Krautchneider. Stárnutí definuje podle toho, zda tužby jsou větší jak vzpomínky. Je to podle mne jasná definice. Jestliže Vám nějaký kamarád začne vypravovat o tom, jak to bylo krásné vloni, předloni...na Havaji a nebude Vám vypravovat o tom, kde chce letos cestovat, co chce vylepšit, kam se chce podívat, co chce postavit, pak už bohužel stárne. Zajímavé je i to, že u některých tužby se ani nesnižují při typických projevech stáří. Zkrátka musíme si vždy uvědomit, že jakmile se narodíme, pak už máme v genech napsáno a naprogramováno, jak budeme umírat a dokonce i kdy.
Pamatuji si, jak mi jeden profesor, zabývající se zkoumání DNA, říkal, že všichni co se tím zabývají si prozkoumali svoje DNA. Byla to jejich největší osudová chyba, od té chvíle totiž jasně věděli to, co my jen tušíme, ale nevěříme tomu.
Kdo si toto neuvědomí, bude v životě asi trpět. Zkrátka je to tak a tak se to musí brát. Mluvit zde o tom, že někdo si úmyslně stárnutí zrychluje, je zbytečné. Znal jsem plno "staříků", kteří mi zasvěceně povídali o tom, že ještě se chtějí podívat na Antýgl, že ještě ..... A to měli těžkou artrozu a několik nových kloubů v těle. Tedy tužby, to je ta věc, která nás dokáže ještě rozhýbat. Ale nechme tohoto a pojďme si říci, jaké tužby mám letos já. Již mnohokrát jsem zde psal o tom, že nemohu ve zbytku času svého života poznat vše krásné na světě. Myslím, že i kdybych měl k tomu prostředky, pak se mi to stejně nepodaří. Vlastní cestování mne absolutně nebaví a silně unavuje. Jet tedy den a půl autobusem, pro mne znamená stres a šíleně negativní zážitek, který jen těžko se kompenzuje zážitkem vykoupání se v Jadranu. Zkrátka mé tužby dostat se do oblastí turistického průmyslu, jsou vlastně nulové. Po čem vlastně toužím? Víte je to šíleně ošemetná věc o tom mluvit. Mohl bych to jednoduše říci - toužím po styku s panenskou přírodou. Bezva, ale to není přesná definice. Vypravovat někomu třeba to, že jdu dvě hodiny lesem úplně sám, že vylezu na nějaký kopec, kde se potkám jen se srnkou. Hmmm, to je tak povídání pro naše vnoučata. Přesto se to již malinko přibližuje k těm pocitům, které nutně potřebuji. Přitom, určitě nepotřebuji absolvovat tuto tůru s partou turistů a turistickým průvodcem. Z toho jasně pramení pravidla pro SRH:

1. Je vítán každý, který se připojí
2. Každý musí mít svůj dopravní prostředek a svůj stan
3. Nikdy se nepasuji do role vůdce smečky a proto dotazy typu "Kam půjdeme zítra?", totálně nenávidím

SRH bylo a bude vždy něco, kdy se sejde parta HAMs milujících přírodu, kteří jsou ve svém počínání naprosto svobodní a volní. Nemůžete zažít šílenější okamžiky, než ty, kdy někoho přesvědčíte, že na Soumaráku to je super. A on celou dobu bude naštván, protože tam není teplá voda a na WC se chodí do dřevěných budek. Opravdu musíme pochopit, že někdo v tomto prostředí se nenaučil relaxovat a nikdy to asi nebude umět. Zkrátka on třeba má takové prostředky, že si může zaplatit pětihvězdičkový hotel a to all inclusive. To je pro něj zážitek. Přijede sice o pět kilo těžší, ale s dobrým pocitem, že jim to all inclusive nedal zadarmo. To bylo něco.... Když už se odvolávám na Rudu
Krautchneidera, pak on třeba definuje termín jako "nouze z přebytku". Zkuste se nad tím zamyslet a určitě příjdete na to, jak to myslel. Ruda napsal asi 12 knih. Opravdu člověk po přečtení alespoň jedné z nich pozná, proč miluje oceány, když od nich dostává jen hrubost, tvrdou práci. Ale co mu to dává? Ale přečtěte si nějakou knihu od něj. Jeho životní styl, kdy říká, že člověk by měl celý život žít v drobné nouzi, je vlastně geniální návod na dobře prožitý život. Ale nechme těch filosofických úvah a pojďme zde povídat o nějakých tužbách.

KDY?

Tak to je asi nejdůležitější otázka. Od jisté doby vyhlašuji pro své kamarády akci SRH jen rámcově. Nikdy předem již neříkám, kdy a kde v jakém termínu budu. Je to příliš zavazující a frustrující, pokud k tomu nedojde. Miluji operativní měnění a to by u někoho mohlo vyvolat silnou nespokojenost. S Romanem OK1WRM jsme se dohodli, že by termín mohl být od 7.7.2019. Dokonce mi není i jasné, zda v tomto termínu tam dorazím. Mám ještě malou tužbu se někde "potoulat" po Slapech. Nikdy v životě jsem tam totiž nebyl. Abych toho stihl více, pak letos poprvé v životě pojedu s kolem (bez baterií nebojte HI). Kvůli tomu jsem se i podle Rudy K. dostal do mírné nouze, protože by mne v životě nenapadlo, kolik stojí kolo a vybavení na něj HI. Přeci jenom jsem však téměř kmet a tak jezdit v teplákách, by asi nebylo rozumné HI. Chci totiž vypadat nenápadně a tak mám vybavení za několik tisíc (desítek?) HI. No dobrá, ale když není jasně definován čas a místo, pak jak se můžeme vůbec potkat?
    Pokud by taková otázka padla, pak byste mi udělali obrovskou radost. Mohl bych Vám sice říci číslo svého mobilního telefonu, ale ten u mne slouží pouze jako inteligentní GPS a také jako Emergency prvek. Již dávno vím, že pomoc si lze rychle zavolat jen pomocí čísla 112. Veškeré jiné prostředky (nějaké Ares a podobně), mohou fungovat efektivně jen v mimořádných situacích. A to dokonce lépe než přes sítě GSM. Koneckonců americký Mars je toho důkazem.
A jsme u toho. Zkrátka moje telefonní číslo je (zaokrouhleno na nula desetinných míst)

e20.2268418..---

No dobrá, zkrátka budu dosažitelný každé ráno a večer od 7:30 SELČ a od 21:00 SELČ na kmitočtu 3560,9kHz, případně na záložním 3560,3 kHz, 3560,7 kHz, 3560 kHz. Pokud mne zavoláte, určitě se dozvíte, kde jsem a jaké jsou moje plány na příštích 24 hodin. Bohužel jsem si asi tímto odfiltroval plno potenciálních účastníků SRH. Moc se za to omlouvám. Určitě plno z Vás se diví, proč zrovna tyto kmitočty? Přeci už léta sebou tahám TCVR typu HB1B, který umí CW provoz na 4 HAM pásmech a nečiní mu problém se naladit kamkoli. Máte pravdu. Určitě bych si sebou pod stan mohl vzít centrálu 230V a k tomu TCVR FTDX5000. Bylo by to slyšet lépe, bylo by to stabilní a pokud by mne ze Soumaráku neodvezli na vidlích, možná by to bylo dobré. HI. Ne, jak znovu opakuji, člověk má celý život žít v malé nouzi a to i radiové. Tedy i moje rádia budou nouzová.

  Dvojice Emergency TCVR pro expedici SRH2019

Ranní a večerní skedy budou uskutečňovány na Xtalem řízený TCVR v provedení Rozkmit. Už zde o tom bylo napsáno tolik, že nemá smysl to opakovat. Zkrátka pokud budu na kmitočtu 3560,9kHz a nebo záložním 3560,3 kHz, znamená to, že v bateriích je dostatek energie a vysílám výkonem 3W s Rozkmitem80. Pokud však zrovna budu mít nouzi s bateriemi, pak pravděpodobně budu jezdit na PUB80 a ten má kmitočty 3560,7 kHz a záložní 3560,0 kHz. Výkon necelých 400mW. Anténa bude pravděpodobně LW42m ve výšce cca 5m. Případně záložní LW20m, opět ve výšce 3-5m. Teoreticky je i možné, že letos budu opět chodit po nouzových tábořištích Šumavy. V tom případě si našpicujte uši, to sebou vezmu jen PUBa80 a Puba60 pro kmitočty 5353.5 kHz (záložní 5352,8 kHz). Každý z TCVR je vybaven i speciální funkcí "Přítomnost". O tom zde již bylo psáno. K čemu to slouží? Je to funkce majákového vysílání se speciální funkcí úspory energie. Vysílá se v následujícím formátu:

Co je tedy ten kód např. Q16?. Tento kód udává v kolik hodin SELČ budu připraven na spojení. Tedy např. Q16 značí, že v 16. hodin SELČ jsem připraven navázat spojení a přejdu z režimu maják do režimu TCVR. Tedy Q v rozmezí 01 až 24 udává čas, kdy budu QRV na případná spojení. Pokud číslo Q je v rozmezí 25 až 29, pak je to speciální Emergency kód (doufám nikdy ho nepoužiju). Tedy Q25 značí, nejsem schopen obsluhovat stanici, prosím dohledejte mne. Číslo AB udává, kolik uplynulo celých hodin od zapnutí majáku a číslo CD kolik minut uplynulo od zapnutí majáku. Tedy např 05 14 značí, že zařízení bylo zapnuto před 5 hodinami a 14 minutami.  Při dohledávání tohoto majáku si musíte uvědomit, že hlavní zaměřování můžete provádět jen při dlouhé relaci každých 5 minut. Celek je technicky navržen tak, že při použití PUB80 a rezervní 9V destičkové baterie (emergency baterie) by maják měl být činný minimálně 12 hodin. Další kódy v rozmezí čísel 30 až do 99, jsou speciální kódy, které zde časem uvedu. Většinou udávájí dosažené místo na trase. Např. Q30 - jsem v základním táboře Soumarský most atd. Pokud je potřeba rychle dohledávat, pak je možné v pásmu 80m spustit i ROB maják MOE (při snížení životnosti baterie). Maják přítomnosti tedy svým údajem jasně říká, kdy jsem dosáhl daného bodu (zapnul TCVR), kdy budu QRV na spojení, případně, jaké zdravotní problémy mám. Mobilní telefon bude používán jen při nutnosti a také zapínán jen cca několikrát denně, pro příjem SMS. Podle zkušenosti Jardy OK1HDU, pak vydrží cca 30 dní bez nabíjení. Určitě Vás napadá otázka. "Není těch 400mW málo?". Tak to mne zajímá taky. Proto jsem udělal i základní test v pásmu 80m a v pásmu 60m. Pochopitelně v době slunečního minima je vše silně nejisté. Ale jako základní měřítko to je dobré. Nahrávky pochází od Luďka OK1HAS a Pepíka OK2BJM. Používal jsem svoji domácí anténu, tedy v přírodě to bude cca o 6dB horší.

OK1HAS testy 5353,5 kHz

Testy probíhaly od 7:25 SELC. Tedy podle údaje majáku zjistíte v kolik byla nahrávka udělána. Upozorňuji, že zde uváděné odkazy budou funkční asi  do poloviny června. Pak se smažou. Seznam nahrávek od Luďka máte chronologicky řazeny. Měl jsem chybu i v software a tak samozřejmě teplota na čipu nebyla 62C.

https://vocaroo.com/i/s0LbpKVGreBh
https://vocaroo.com/i/s1ySwIqOiTlm
https://vocaroo.com/i/s0Mkq6kEG5eY
https://vocaroo.com/i/s1a3QnyYukac


Tak co říkáte? Pokud by to takto chodilo pořád, pak 5MHz je geniální kmitočet pro local spojení. Bohužel českých stanic je tam málo a občas nám kritický kmitočet znemožní spojení jedním skokem po OK.
Nahrávku z pásma 5MHz poslal i Pepík OK2BJM ze Znojma.

60m.mp3

Pokračování příště.......