Zase se vznáším...zase blíže Batličkovi a partyzánům HI 

Že nevíte kdo to byl Batlička? A tak víte alespoň kdo byl Krenkel? RAEM? Jestliže ne, pak vřele doporučuji zakoupit CD z ČAVu. Tam se o těchto krásných dobách vysílání píše. Ale proč to tady píšu já? Nevím, asi jsem nějaký nasycený těch moderních a téměř dokonalých beden. Zjišťuji, že mne šíleně baví dělat spojení na něco nedokonalého, ale postaveného vlastníma rukama. A o čem to tady mluvím? Samozřejmě o té genialitě začínajícího amatéra. O té dokonalosti v totální nedokonalosti. O TCVR Rock - Mite. Včera mi ho Ruda OK1FFI přinesl zabudovaného do malé krabičky. Ruda je totiž "můj" hlavní mechanik.

Čím se tento RM40 liší od standardního? V podstatě minimálně. Jak si můžete všimnout, byl zde doplněn attenuátor (navzdory tomu, že někteří mi psali, že jim náprava neodolnosti potenciometrem v anténě připadá asi jako kdyby dali pod plynový pedál cihlu a pak tvrdili, že snížili spotřebu automobilu). Bohužel toto přirovnání je úplně vedle. Rozkmit je navržen tak jak je. A to co nejjednoduššeji, se všemi chybami špatných směšovačů (NE612) a řazením antiparalelních diod do vstupů. Do jednoduchých rádií pak patří co nejjednodušší prostředky k tomu, aby to vůbec něco poslouchalo. Ale proti gustu žádný dišputát. Chcete-li rádio lepších kvalit, pak si pořiďte K3 a ne Rozkmita HI. Pak je v tomto Rozkmitu doplněna již standardní indikace jednoho či druhého kmitočtu pomocí diody LED a je vyměněn originál PIC za lepší od N0XAS. Tím je možné uložit až 2x100 písmenek do flash paměti a provozovat Rozkmita v beacon módu. Anyway, jakmile já začnu kontrolovat nový firmware, ihned objevím chyby. (Však si mne také W1MT hýčká HI). Co lze tedy říci asi za 30 minutové zkoušky?

Jak jsem to sletoval, tak to hrálo na první zapojení. Při 14V napájecího napětí z toho leze někde kolem 700 mW. Odskok pro příjem vysílání je špatný. Na jednom kmitočtu jsem na 7028 KHz a na druhém 7029 KHz. Odskok 1 KHz je pro mne téměř nepřijatelný. Uvidíme, zda zde se budou dělat nějaké změny. (Teprve na fotografiích jsem si všiml, že jsem neukostřil Xtaly HI). Ale poslechněte si první nahrávky. Máte tu čest, slyšet úplně první spojení na tohoto Rozkmita.

EW2ZC (*.wav 2,5 MB)

LA7FF (*.wav 2,5 MB)

Omlouvám se za zvuky v pozadí. Pouštěl jsem to Milanovi OK1JMS přes převaděč OK0J HI. Tak co tomu říkáte? Jedná se samozřejmě o přímosměš a tak kromě signálů užitečných, jsou tam i signály parazitní. Schválně, kolik je tam slyšet CW signálů? Tak počítejte HI.

Přesto lze konstatovat, že citlivost RM40 je nějaká lepší než u RM80. Zatím si to nedokážu vysvětlit. Možností je několik. Větší zisk směšovače, větší Q Xtalu na vstupu..... Ale jedna zásadní věc je zde zřetelná. Při těchto zkouškách nejsou slyšet žádné BC stanice. Že by skutečně vyšší Q Xtalu na vstupu? Dnes jsem nechal pro začátek vysílat i Beacon na kmitočtu 7029.08 KHz. Samozřejmě při nízkých Fkr, nelze předpokládat, že by to někdo v OK zachytil. Ale možná to již bude slyšet u Košic. Uvidíme. Je zde nastaven výkon 100 mW. Včera během 30 minut jsem na výzvu "vyprodukoval" 3 země DXCC (EW, LA, DL). Pokud si dobře pamatuji, tak Petr OK1RP měl na RM40 uděláno asi 34 zemí. Doufám, že ho překonám HI. Tak kdo bude následovat? Je to skutečně nádherná hračka, kterou lze vyrobit za jedno sobotní odpoledne. A cena? Při dnešním kursu dolaru asi 18.50 Kč - asi 600 Kč. Je to sice 30 piv, ale...HI

 


Jako malý kluk....RM40 pokořil 8 zem DXCC

Zase mne chytla ptákovina. Zatímco ostatní běsní kolem VK9 a 9L1, já si zase hraju. Velikou bednu jsem snad ještě nezapnul. Stále mne fascinuje jedna věc, jak je možné, že na přímosměšující rádio slyším téměř to samé, jako na FT1000. Stále se nemohu nabažit té nedokonalosti v dokonalosti. Včera jsem z 5 nových zemí DXCC udělal 4 jen tak na výzvu. Trošku je problém s tím, že odskok 1 KHz je opravdu veliký. Při správném naladění protistanice tedy dostávám do sluchátek zázněj 1 KHz. Přesto to není zase až tak tragické, protože se dá používat finty "přehození" kmitočtu. Tím pádem sice poslouchám ten nesprávný parazitní signál, ale to je úplně jedno. Nesmím však před přechodem na vysílání to opět vrátit. Jak to v praxi funguje? Poslechněte si signál ON5AW. ( Je to samouk a začátečník CW, tak mu tu divnou číslovku odpusťte). Zkrátka správný signál je ten vyšší. Pokud není však přesně naladěn, pak přepnutím na druhý kmitočet nedostávám nulový zázněj, ale nějaký a to poslechově přijatelnější. Nesmím však před přechodem na vysílání to opět vrátit.

ON5AW (*.wav 580KB)

Měl jsem spojení i se Slovenskem. Stano si signál chválil.

OM8AQ (*.wav 828 KB)

A zde jsou i další včerejší úlovky.

PA0WIT (*.wav 400 KB)

UT4UH (*.wav 600KB)

Na "falešný" signál jsem dnes poslouchal i 9L1X. Když jsem pak přepnul na FT1000, zdále se mi to takové "nejiskrnné" HI. Je to skutečně zajímavé, co se s těmi pár tranzistorky dá udělat.


Score RM40 po víkendu - 14.DXCC

Navazování spojení s Rozkmitem 40 je celkem brnkačka. Bohužel horší to je s tím, aby se někdo objevil na jednom ze dvou kmitočtů. Zatím jsem všechny nové zemičky musel "utáhnout" na volání výzvy (až na malé výjimky). Z nových úlovků snad jen:

M3VHA (*.wav 550KB)

Všimněte si, že zahraniční začátečníci se "méně" bojí. Vždyť o tom to je - nebát se.

 


Jak jsem vypustil CQ WW SSB a "honil" zemičky s Rozkmitem 40 

Většinou vysíláme pro radost. Myslel jsem si, že tomu bude i v CQ WW SSB. Dokonce jsem i řádně vstal. Bohužel po hodině provozu jsem dostal pocit, že mi to tu radost vůbec nepřináší. A proč? To snad nemusím vysvětlovat. CW je geniální mód provozu. Raději jsem zapnul Rozmita 40 a pokoušel se trošku poslouchat. Bohužel to nešlo. "Lezení" do segmentu CW se zřejmě již stalo tradicí. Docela mne to otrávilo. Teprve procházka po Jizerkách mne přivedla na jiné myšlenky. Přesto se podařilo dotáhnout stav zemí DXCC s Rozkmitem 40 na 12 zemí DXCC. Někdy jsem zažíval i úsměvné chvilky, když na mém kmitočtu si velice silně chrochtal ZL3A. A tak z těch silných signálů snad jen ukázka spojení s yl2uz.

12. Zem DXCC YL2UZ (*.wav 900KB)

Je až s podivem, jak krásně se na Rozkmita 40 poslouchají i DXy. Poslechněte si třeba KC2QKU.

KC2QKU (*.mp3 300KB)

A tak pokračujme. Kolik že těch zemí se na 2 fix kmitočtech s 500mW na přímosměš dá udělat? Tak to by mne zajímalo též. Ale uvidíme HI.