Vše o Kitu Rockmite - china version

RM80CH v pile upu...


V poslední době jsme zavaleni nabídkami na koupi různých téměř dokonalých TCVR. Máme takový pocit, že bez vodopádů nenavážeme snad jediné spojení. Opakem jsou samozřejmě "Krystalkové TCVR". To jsou ta jednoduchá rádia, která se dají sestavit za několik hodin a které fungují téměř na první zapojení. Práce s nimi je trošku obtížnější, ale téměř shodně radostná (někdy i radostnější) jak s těmi rádii za 200 000 Kč.
Pokud někomu řeknete, že vysíláte na "Krystalku", nechápe, jak je možné s tím dělat spojení. Srovnávat zde TCVR za 200 000 Kč s tím za 430 Kč je asi samo o sobě kacířství. Krystalka radiově samozřejmě musí prohrát, ale pojďme si zde zopakovat její přednosti a nedostatky. Už vůbec se nebudeme zmiňovat o edukačním efektu postavení si takového TCVR. V dobách kdy naše pásma jsou stále prázdnější a navazovat "Random" qso je čím dál obtížnější, tak se docela ztrácí účinek efektu - "Umí to vše a všude". Vždy si vzpomínám na jednu reportáž v časopise CQ, kdy nějaký agent firmy YAESU popisoval, jak je fantastický vynález metody zpracování signálů DSP. Popisoval nový typ TCVR FT1000 a to asi takovým způsobem: " Zapnul jsem to a oproti mé staré FT..... jsem ve sluchátkách neslyšel žádný šum. Tam, kde moje stará FT....neslyšela vůbec nic, tak u FT1000 jsem jasně registroval spousty JA stanic na pásmu. Jakmile jsem si nastavil šíři přijímaného pásma na 50Hz, tak najednou, jako by se mi otevřel nový svět. Stanice utopené v šumu najednou vyskakovaly v přijatelných silách...". Úsměvné. Dnes se FT1000 nabízí plně ofiltrované za ceny pod 30 000 Kč. Zkrátka mají to za sebou. A to upozorňuji, že se psal rok 1990. To zase není tak dávno. Pamatuji si, jak jsme s Honzou ex. OK1IR po hospodách tyto články hltali. Do našeho hospodského hodnocení TCVR jsme okamžitě zadávali další parametr - Má to DSP? Dnes ještě dobíhá krásná vlna TCVR FT897. Ta musela prodejcům vydělat obrovské peníze. Jestliže vám ještě dnes někdo bude tvrdit, že DSP mu šíleně u tohoto TCVR pomáhá, pak ho můžete klidně zařadit do krabičky "nemá toho mnoho odjeto". Toto DSP totiž bylo jedno z nejhorších, co mohlo být. Pokud pomineme jeho bitové omezení, pak konstruktéři udělali největší omyl tím, že řízení AVC udělali před vstupem do DSP. Tím to totálně znehodnotili. Každý zkušený "ušař" vám při zapnutí DSP říkal: "Hele vypni to, já to s tím DSP blbě slyším". Tento efekt nastává i u relativně moderních TCVR typu TS480. Daleko více Vám pomůže investice do přídavného CW filtru, jak se snažit něco s tím DSP udělat, abych to slyšel lépe. Krásně se to dá demonstrovat při poslechu ultra slabých signálů typu majáků MIB (Micro Ionospheric Beacon). Ale na to musí každý přijít sám. Začátečníkům závodníkům vždy říkám, jak nastavit jejich FT897 do závodu:
Zkrátka a dobře předzesilovač (IPO) nemá co na pásmech až do 14 MHz co dělat.
No dobrá, tyto rady jsou už asi historií. Těžko si někdo do závodu dnes bude pořizovat starší TCVR. Také varuji před unáhleností kupovat si "Universální TCVR", který umí "vše". Tím je myšleno od 160m do 70cm. Vždy je tam nějaký kompromis, aby to bylo dobře prodejné, ale....Největší problém je v dobách kW (myšleno hlavně na VKV pásmech) tyto rádia používat (dokonce zesilovat jejich signál, to prosím nedělejte). Věřte, že každá kW stanice si je vědoma svého výkonu a dělá proto vše. Pokud ne, pak patří do skupiny PIGS. Pokud tedy používám FT897, pak kritizovat signály TOP Guns opravdu nemohu. I když Vám věřím, že Vám to chrochtá. Jestliže si však uvědomíte, že taková stanice legálně používá výkonu 3kW a má anténu se ziskem minimálně 18dB, pak když se Vaše antény potkají, pak vlastně je to, jako kdyby ta vysílající stanice použila výkonu minimálně 180kW (A to neuvažuji zisk antény Vaší). Opravdu to Vaše FT897 neustojí. Pokud si myslíte, že veliké výkony závodění na VKV poškozují, pak Vás mohu ujistit, že si to myslím též. Zvláště, pokud se vysílá do více směrů a to fixně.

No dobrá, ale co ta KV Krystalka?

Čím je výhodná?
Vše ostatní jsou jen nevýhody. Asi největší je - chybí rozumné AVC. Taky by se této krystalce mohlo říkat "šlupkovač uší". Cesta nelineární zpětné vazby není dobré řešení. Cesta dodatečných kompresorů (Něco jako v ATS-3B) je též nerozumná věc. Většinou v pile upu (SOTA vysílání) špatně signály čtete. Ale abyste si odzkoušeli co to je krystalka v pileupu, připravil jsem Vám nahrávku, kterou jsem pořídil v neděli 23.4., kdy jsem se zúčastnil závodu jako PileUp stanice. Sice na nahrávce největší pileup byl pouze od tří současně volajících stanic, přesto však nahrávka ukazuje, že i s tak jednoduchým zařízením začátečníci mohou se za 430 Kč realizovat HI. Pokud se podíváte na můj ERR log, pak dospějete k názoru, že systém závodu MWC je od počátku vadný. Proč mám trpět za to, že někdo nedokáže přečíst moji značku jako OK1IF a v deníku klidně 2x napíše OK1IF/Q. Jakou šanci mám, abych toto v rychlém závodě ověřil. Přejít na systém dávání obou značek? Tak to vyžadují některé sprint závody. Ovšem závod se tím stává nudným. Je to zpomalovač závodu. Ono vůbec závodění sprint v současné době ztrácí smysl. Byla to dobrá příležitost tehdy, kdy Big Guns byly jen na jednom kmitočtu. Slabé stanice nikdo nehledal. Dnes v době skimmerů je to o něčem jiném. Pokud stanice chce vyhrát, pak nesmí jet jen modem Run. Skimmer totiž poskytuje údaje o těch, co jsou slabí. Vzniká úplně nová taktika, která je daleko více vzrušující, jak zastaralý sprint (kombinace RUN/S&P). Ale pojďme si poslechnout nahrávku. Z ní je např. jasné, že některým stanicím provoz full BK stále nic neříká. Pak zbytečně volají, když pod jejich signálem probíhá již reálné spojení. Pokud by si nastavily QSK, pak by klidně mohly přestat volat a tak zbytečně nevytvářet přidané QRM.

Rec01.mp3

PZ Milan


Smutná zpráva od N0XAS, ale není až zase tak zle....

Jak už se zde psalo. V originálním čínském Rockmite je tak špatný klíč, že by Vás to asi moc nebavilo. Řešení je v tom, že se použije obvod od N0XAS pro originálního Rockmite. Ten má však jinak zapojené nožičky a tak musí nastoupit ono předrátování. To je nepříjemná věc i když řešitelná. Požádal jsem Daleho, zda by (když je autorem programu), zda by nepředělal porty tak, aby jsme to mohli do patice jen zasunout. Testoval jsem od něj dva vývojové vzorky a ani jeden nefungoval. Pak jsem dostal odpověď:

I don't think I'm going to be able to get this working.  The firmware 
works on a regular Rock-Mite, and I don't see an explanation for the 
behavior with the pins swapped.  Something is causing a hardware reset 
when the button is pressed, but I don't know what it would be.

Byl jsem z toho docela smutný. Říkám to i Janě. Její odpověď mne zarazila: "Tak proč si to nanaprogramuješ sám? Furt tady vymýšlíš nějaké blbosti, tak udělej něco záslužného". Chtěl jsem se vzepřít a začít vysvětlovat, že se strašně bojím těch jambiců a ultimatů a že.... Nakonec jsem však udělal prvotní úvahu. Mám doma několik profi klíčů, kde jeden z nejlepších je právě MasterKeyer od N0XAS. Umí toho strašně moc, ale...
Stejně využívám trvale jen některé funkce. Chci si hrát se zpožděním pro PA? Chci si nastavovat pořadová čísla spojení? No zkrátka sepsal jsem si základní požadavky pro klíč, co by vlastně měl umět. Tím se to pro úvodní beta versi programu podstatně zjednodušilo. Tedy například nikdy nebudu používat Jambic A (všechny čínské stavebnice ho používají). Zkrátka klíčování s Jambic B je daleko lepší, plynulejší a méně namáhavé. Tedy můj klíč bude Béčko. A tak se dále. Samozřejmě můj klíč musí umět shift. Ale nebudu Vás napínat. V současné době je venku verse V1.12 a probíhá testování. Co tedy umí? Vždy když udělám nějaký projekt, vždy k němu dělám návod. Je to moje zkušenost, že se k tomu člověk později těžko vrací. Tedy ten návod mám i zde. Je to celé uděláno tak, že se obvod klíče zasune do originál patice a vše by mělo začít normálně fungovat ( možná HI). Současně je vše připraveno i na sedvičovou destičku pro dvoukmitočtový Pixie. Zkrátka musím to prťavé zařízení někdy už dodělat. Návod je tedy zde:

Shift Keyer manuál (pdf)

Asi bude záhodno nyní shrnou všechny zkušenosti a napsat nový kompletní manuál pro stavbu čínského RM80CH. Aktualizovat obrázky tak, aby i naprostý začátečník se v tom vyznal. Chystám se na to, ale nějak se nedostává času. Mám plány ještě s RM pro AM vysílání, RM jen s jedním postranním pásmem, RM pro plynulé ladění..... HI. Tak zatím jen pár fotek z poslední verse pro pásmo 40m.



Na tomto obrázku je vidět doplnění děliče pro měření napětí zdroje a další odpůrek pro posílení hlasitosti příposlechu.

Aby testování bylo dostatečné, pak v tomto nedělním závodu se zúčastním jako Pile up stanice. Budu na kmitočtu 3560,25 kHZ a Rockmite bude připojen na počítač (Musel jsem kvůli tomu opravit i SW). Tak jen mi to oslaďte HI.



Dá se s Rozkmitem závodit?

Odpověď je jasná. Dá, ale na jednom kmitočtu dost blbě. Přesto jsem přijal pozvání Luboše OK1FGD do Nedělního závodu. Luboš mi udělal dost velikou reklamu. Dokonce jsem si místy připadal jako "Super Pile Up stanice". Proč? Z jednoduchého důvodu, i pileupovka OL74SILVERA mne 2x zavolala (díky Luboši). Trošku jsem podcenil přípravu a odpoledne před závodem jsem krásně usnul. Probudil jsem se na poslední chvíli a tak už nezbyl čas na řádnou přípravu. V Menu jsem měl nastavenu rychlost 22WPM a v průběhu závodu by změna zabrala moc času. Tedy omlouvám se všem, které jsem zdržoval. Rádio se drželo, bez AVC je to "vymetání uší", ale dalo se to zvládnout. Samozřejmě v pile upu (15. minuta), do sluchátek vleze hrozný guláš. Přesto jsem neměl pocit, že bych něco nepobral. I stanice z OM s 5W byly naprosto dokonale čitelné. Je to zkrátka taková legrace. Ale RM80CH se jí zhostil docela dobře. A tak poslechněte si to sami:

Nedělní závod.mp3

A tak "Ať žije čínský TCVR Rozkmit". To zkrátka musíte mít HI. Asi se příště přihlásím jako Pile Up stanice HI :).



Dva kmitočty RM s originál klíčovacím obvodem

Mluvit zde o tom, zda náhodou nestačí jen jeden kmitočet pro RM? Odpověď je jasná:
Nestačí a je vůbec blbost, že Číňani na to nepřišli. Jestliže mám šanci prohazovat přijímací a vysílací kmitočet, pak mi toto zvláště přináší:

Když jsem postavil prvního Rockmita, pak mi bylo jasné, že originální klíčovací obvod PIC12F629 toho mnoho neumí. Když jsem zjistil, že při automatické výzvě autor naprogramoval čárku k tečce v poměru 2:1, pak jsem to okamžitě vyhodil. Pokud Vám však klíčování vyhovuje (Karel OK1DWF s tím jezdí jak mistr světa), pak není důvod si komplikovat zapojení. Zvláště nyní, kdy obvod zdražil na 11,94USD (s poštovným). Jestliže máme koupen celý TCVR za 443 Kč a měli bychom ještě koupit klíčovací obvod za cca 303 Kč, pak se začneme zamýšlet, zda to vůbec potřebujeme. Jediné, co nám bude vrtat v hlavě, je to, jak to provést na dva kmitočty. Napadlo mi, že vlastně Číňan nám to vymyslel. Pokud použijeme jen jednoduchý páčkový přepínač, pak lehce vyrobíme onen kýžený dvoukmitočtový TCVR. Jak je to možné?



Vlastně tu negaci při příjmu a vysílání nám představují signály RX a TX z výstupu originálního obvodu PIC12F629. Stačí tedy vzít jednoduchý páčkový přepínač, odpojit gate tranzistoru Q6 a provést úpravu podle obrázku. Vše ostatní zůstane jako v originálu. Přiznám se však, že nemám ověřeno, zda náhodou tam Číňan neudělal nějaké zpoždění. Chtělo by to ověřit (Karle OK1DWF prosím zkus to). Provedl jsem i jeden experiment a na výstupní dolní propust navrženou na fc kolem 8,5 MHz, jsem vnutil TCVR krystaly na 7 MHz. Vůbec nic zásadního se nestalo. Asi by stálo za to, provést TCVR na několik Xtalů a jen je přepínat. To rádio je tak jednoduché s tak vynikající užitnou hodnotou a cenou, že se mi začíná líbit čím dál více. Uvažuji i o jeho modifikaci na jeden kmitočet AM. (Blbnout se musí).


Vývoj RM60CH zahájen.....

No vývoj to v podstatě žádný není. Abychom tu geniální čínskou stavebnici mohli využívat i v pásmu 60m, pak potřebujeme jen laciný Xtal v bandu a udělat novou pásmovou propust vysílače. Bohužel zatím se nedaří u N0XAS udělat ten "obrácený" obvod. Dale na tom pracuje, ale má málo času. Mluvil jsem na téma krystaly i s Ondrou OK1CDJ. Slíbil, že nechá vyrobit velké množství krystalů a tak sníží jejich cenu. Dohodli jsme se, že objedná Xtaly někde v okolí 5353 kHz. Je to z toho důvodu, že zcela jistě i naše ČTU nám povolí přístup na celosvětově zaváděný úsek  5351.5 – 5366.5 kHz. Z hlediska slunečního minima pásmo 60m bude zcela jistě velice vhodné na naše tulácké "SRH" aktivity. Dnes jsem se do toho vrhl. Protože jsem byl líný dělat redukční destičku, použil jsem jiný způsob. Celkem se to osvědčilo.

Krok 1

Vzal jsem prázdnou 8 PIN patici a do míst nožiček 2,3,6,7 připájel drátek U 0,4.

Krok 2

Vývody obvodu č. 2,3,6,7 jsem ohnul směrem nahoru (pozor, ať se vám neulomí nožička)

Krok 3

Původní obvod N0XAS jsem pomocí 4 nožiček zasunul do patice a zbylé 4 nožičky propojil pájením (viz. schéma substituce)

Krok 4

Celou takto vzniklou patici buď můžeme zapájet do desky PS, případně vložit do další již zapájené patice. Vypadá to sice jako bolavá noha, avšak je to rychlé a zcela funkční.

Dnes jsem v rychlosti navrhl  dolní propust a navinul cívky:


Nemám k dispozici originál krystal pro pásmo 60m a tak se vhodnějšímu filtru budu věnovat až poté. Indukčnosti L1 a L2 (1,21 uH) jsem navinul na originálním dodaném červeném toroidu T37-2. Mají cca 14 závitů drátem 0,51mm CuL. Trnsformátor T2 má 8 a 4 závity, přesně jako varianta pro 80m. Transformátor T1 má 2x6 závitů. Tentokrát jsem podle vzoru bráchy nikde nic neřezal. Gate tranzistoru Q6 jsem nezasunul do desky PS a pomocí drátku přímo připájel na rezistor R23 (napájí z výstupu shift klíče N0XAS ledovku Green). Zrovna tak diodu D1 jsem zapájel jen anodou a katodu jsem propojil drátkem s kolektorem tranzistoru Q4. Je to rychlé a praktické. Jak jsem říkal již u verse pro 80m, tranzistor Q7 jsem neosadil. Tranzistor Q6 je BS170 (otočen oproti 2N7000).


Protože zatím nemám originál Xtal pro pásmo 60m, použil jsem provizorně Xtal 6,144 MHz. Je to poblíž očekávaného kmitočtu. Změřil jsem do umělé zátěže výkon (Odpor R u koncového tranzistoru jsem volil 100 Ohm).


V tabulce je vidět napětí špička-špička při různém napájecím napětí. TCVR shodně s versí pro 80m funguje spolehlivě od 6V, kdy dodává výkon cca 640mW. Pochopitelně vynecháním odporu R bychom výkon mohli zvýšit. To však nemá smysl. Zajímavé bylo sledovat i kvalitu vysílaného signálu.

Měření.pdf

Ve spodní části obrázku je vidět FFT (modrá křivka). Nemám sice dobrý osciloskop, přesto je však zřejmé, že potlačení 2. harmonické (asi 28 dB) by chtělo vylepšit. Určitě se na to vrhnu, až budu mít originál Xtal do pásma 60m. Vše tedy funguje podle představ. Opravdu tato 60m Xtalka bude docela dobrým TCVR pro naše akce. Škoda jen, že naše organizace ČRK je čím dál více "Na baterky". Všude v Evropě již pásmo 60m je využíváno v rozsahu přiděleném HAM službě. Naše organizace (kvůli tomu jsem stále ještě členem) však jen řeší úplně něco jiného. Dokonce se mne ani nezeptá, co říkám tomu, že příspěvky jsou vyšší. Pánové....Opravdu pozor. Potřebujeme nějakou organizaci, která nás zastřešuje. Ale opravdu již nepotřebujeme QSL službu, opravdu většinu z nás nezajímá dům Svazarmu v Jablonci a fakt je nám úplně jedno, kdo z bývalých členů je vzteklý a který ne.  Kdybych si sám na vlastní kůži nevyzkoušel, že lze dosáhnout téměř všeho a že nikoho k tomu nepotřebuji, pak bych řekl, že si nějak žijete vlastním životem. Mluvím třeba o tom, že jsem byl první s legální licencí v pásmu 60m a při vyjednávání jsem jen všude slyšel ---"To nejde, protože...".
Nyní se ptám (a to mne zajímá) - jak to vypadá s uvolněním v OK. Jestliže mi někdo z Vás odpoví, že to nejde, protože ČTU se nemůže dohodnout s vojáky, pak je mi jasné, že už Vaší pomoci asi nebudu nikdy potřebovat.



Krabičku jsem tentokrát koupil na Ebay:

http://www.ebay.com/itm/291899623742?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Není sice černě elexována, ale stojí jen cca 120Kč a TCVR se do ní perfektně vejde.

Další aktivní Rozkmit on air....

Předně musím říci, že počeštěné slovo "Rozkmit", vymyslel Tonda OK1AHB. Lépe se to vyslovuje, jak to divné Rockmite. My jsme tuto čínskou versi začali ve zkratce označovat jako RM80CH. To CH na konci je zkratka pro PRC, neboli Čínskou lidovou republiku. Dále mám radost, že účastníci SRH si moje tvrdá slova vzali k srdci a tak další Rozkmit si objednal i Standa OK1HCD.
Ale vraťme se k dalšímu Rozkmitu č.2, který vyrobil brácha OK1USP. Použil k tomu větší krabičku a chce do ní umístit i baterii a anténní člen. Brácha poslal i fotky:



Pepík píše:

Pánové posílám fotky zařízení pro (přeskopcovou) komunikaci na SRH, které jsme pořídili s bráchou v Číně (podrobnosti na IFáckých stránkách. Milan má jinou (menší krabičku, ale já doufám, že tam půjde vložit nějaká baterie nebo i případný displej). Parametry mého kusu jsou nastaveny na PA=4W/12V (oscilogram 10V/dílek) a na 14,2V cca 6W. (bez bázového odporu v PA - 9W/12V - rychlý ohřev malého chladiče, který musel Milan zmenšit ; mě se tam vejde originál s rezervou). Josef

Pro případné stavitele mám i příjemnou zprávu. Napsal jsem N0XAS prosbu, zda by nemohl svůj obvod pro Rozkmita předělat na čínskou versi (prohození nožiček). Dale mi napsal povzbuzující Email, kde stojí:
QSL, čekej.
A tak uvidíme.
Jinak s bráchou RM80CH pilně trénujeme při našich skedech ve 20SELC. Jsme na kmitočtu 3560,9 kHz.

Dne 30.1.2017 spustil svůj RM80CH i Karel OK1DWF (pořadové číslo zařízení 3).

Měření na vzorku RM80CH OK1USP


Napětí [V] Proud [mA] Napětí Uss Výkon [W] Účinnost [%]
6 240 16 0,64 44,44
7 320 20 1,00 44,64
8 390 24 1,44 46,15
9 470 28 1,96 46,34
10 540 32 2,56 47,41
11 620 34 2,89 42,38
12 710 40 4,00 46,95
13 770 43 4,62 46,18
14 850 46 5,29 44,45

Mohlo by to být lepší...


Při 6V TCVR ještě normálně funguje a odevzdává výkon kolem 640mW, což je dostatečný výkon pro local spojení.




Projekt radiového spojování na SRH2017 spuštěn. Jaké rádio pro local domluvu?...

Rád poslouchám Františko Ringo Čecha v pořadu "Desky z vinilu "(tak nějak se to jmenuje). Možná je to dáno tím, že mám k němu velice blízko (sám jsem se muzikou téměř 15 let skoro živil), možná je to dáno tím, že mluví o době kterou stejně jako on považuji za nejkrásnější v mém životě. On mluví o komunistech, represích, nesvobodě, nedostatku.... ale nakonec říká: "A víte proč ta doba byla tak krásná?" V zápětí odpovídá: "Protože jsme byli mladí". Jo... to je to jádro pudla. A tak je to i s tím rádiem. Asi děláme obrovskou chybu, když chceme mládež k našemu koníčku přitáhnout přes "sirovou" komunikaci. Zkrátka vše ostatní si koupíš a připneš k tomu PC a vyměníš si za 15 minut asi tak 15 písmenek. Úplně nejlepší však bude, pokud si to ta spojení bude navazovat samo. To bude sběr zemiček HI. Opravdu doba se nám změnila a i zájem mladých po komunikaci je úplně jinde, než my si myslíme. Sledujte třeba mládež  v autobusu. Každý drží tu vysílačku (mobil) v ruce a píše a píše... Jednou jsem přes rameno četl (omlouvám se) i co. Věřte, že při takovéto komunikaci se vůbec nedivím, že by se jim nechtělo na amatérská pásma, kde by to mohl někdo lehce odposlechnout. Ovšem je tedy pravda, že někteří staří HAMové svojí komunikací jasně dávají najevo, že z našich povolovacích podmínek zmizelo to, že nesmíme používat vulgární výrazy. Když slyším takováto slova, tak vždy si vzpomenu na naše učitele vysílání. Např. OK1UQ (František Kostelecký) či OK1AKP (Karel Hanousek), by asi nikdy nic takového z pusy nevypustili. No zkrátka ta komunikace na amatérských pásmech je úplně jiná, než bývala. Vyskytují se nám i případy "rozhlasového vysílání". Zkrátka když se se  mnou z nějakých důvodů ti druzí nechtějí spojovat, pak si mluvím sám se sebou a provádím "kostelní" kázání, jak by to podle mne na pásmech mělo vypadat. No...opravdu nevím. Má to určitou výhodu. Pokud si založím rozhlasovou stanici, pak jsem přísně kontrolován ČTU a to jak z hlediska obsahu vysílání, tak z hlediska technických parametrů. Pokud si budu vysílat jen sám se sebou, tak si vlastně mohu dělat co chci a mohu mluvit různě a třeba i sprostě. Přitom se ničeho nedopouštím, přesně ve významu - co není zakázáno, to je povoleno. Někdy toto vysílání připomíná přímý přenos z Bohnic. Při zkouškách totiž "jiná mysl" není přitěžující okolnost k získání amatérské licence. Z tohoto hlediska mi nový nábor amatérů vysilačů připadá vlastně kontraproduktivní. Na druhou stranu však při dotazu mého vnoučka - "Dědo, kdy spolu uděláme tu vysílačku?" Můj argument typu: "Lukáši, to je vysílačka na telegrafii, víš to ty neumíš a asi je ještě brzy na to, abys byl schopen si ty písmenka zapsat". Většinou jsem však odzbrojen: "No tak mi to napiš, jak to mám mačkat". Kdybych ti nerozumněl, tak ti zavolám mobilem. Zkuste mu v tého chvíli ukázat, jak to morse funguje přes pádlo. Jste většinou šokováni tím, že za odpoledne ho klidně naučíte až 10 písmenek, které na buga umí perfektně zahrát. Problém samozřejmě je v příjmu. Lukášův zájem je tak veliký, že logicky vymýšlí i jiné věci. "Dědo uděláme tu vysílačku, já si ji vezmu domů a ty mi zavoláš mobilem, já ti pak budu hrát písmenka, které jsme se dnes naučili". Ačkoliv si rád hraju na "tvrďáka", přesto se mi v oku  vytvoří slzička. Sakra to mládí..... Proč ho to tak k tomu rádiu táhne? Geny? Stavbu PIXINY odkládám, jak to jde. Nakupuji v Číně všemožné stavebnice a stavíme. Hodiny, regulátory teplot, pískáky, blikače..... Tuším, že na tu Pixinu již brzy dojde. "Dědo, a co je ta anténa? Jak to z toho okna natáhneme? Já řeknu tátovi a uděláme to, jak to máš ty, z okna na strom.". Co na to říci? "Lukášku, to není dobrá anténa. Víš to by chtělo něco jiného. " - "Aha, tak proč si to neuděláš jinak?". Sleduji různé story kolem výchovy nových zájemců. Úsilí a snaha školitelů je zde obrovská. Mám však pocit, že seznamy účasti na kroužcích jsou asi cestou do pekel. Ale...

Rok 2017

Stará parta účastníků SRH (Summer Radio Hikking) už si zahojila puchýře, vnitřně si navzájem odpustila vzájemné křivdy. Dokonce někteří chtějí vzít zpátky slova jako: "Toto je moje poslední SRH, příští rok už nepojedu".  Ano, rok 2016 se moc nepovedl. Počasí příšerné... Avšak z pohledu roku 2017 musíme říci, že to zase až tak moc nevadí. Zkrátka uplynulo hodně času, abychom na počátku roku 2017 zase zatoužili vidět hvězdné nebe. Takové nebe, které v Liberci už neuvidím. Ale nejsme jenom turisté. Kluci mne znají a vědí, že na SRH jezdím pro pohodu. Nechci slyšet něco o tom, že někomu teče do stanu, že ho to v dešti nebaví... Bohužel to se stává. Jakmile mám pocit, že jsem uprostřed ufňukané party, pak většinou říkám: "Ahoj, večer na skedu". Zkrátka vypravovat někomu po rádiu, jaké je to na nouzovém tábořišti pod Poledníkem, Plechým atd., tak to je vlastně exkurse do našeho mládí. Přesně takto jsme si jako OLáci povídali. Kdysi jsme si takto povídali i s bráchou ze Šumavy do Liberce. Používali jsme k tomu TCVR CRK-10A pro pásmo 40m. To však byla doba slunečního maxima. Na KV v současné době by nám pro lokální spojení CRK-10A byl k ničemu. Zkrátka potřebujeme něco pro pásmo 80m. Samozřejmě, že je možné používat např. FT817, HB1-B, či jiné TCVR, které toto pásmo umí. Problém však nastává tehdy, když např. brácha má na soty jen EK1A, tedy TCVR pro 3 pásma, ale od 40m výš. Klasické TCVR typu SW80 jsou dobré, avšak bývá problém se stabilitou kmitočtu. Klasický Rockmite, či Pixie vzhledem ke svému výstupnímu výkonu, nejsou dobrou volbou. To je dobré pro různé experimenty, ale pro spolehlivé spojení je potřeba výkon vyšší a to řádově waty. V poslední době ((jsme čínští Eshop závisláci) jsme objevili toto:

http://www.ebay.com/itm/PIC-Version-8W-Super-RM-RockMite-QRP-CW-Transceiver-HAM-Radio-Shortwave-DIY-kits-/
141944354415?hash=item210c8af66f:g:IaQAAOSwI3RW-51g

Je to velice podobné TCVR CRK10A. Zkušenosti s čínskými KITY říkají, že většinou je perfektní provedení HW, ale vždy to má nějaké "mušky". Pokud však porovnám ceny, pak vlastně W1REX při převzetí výroby klasického Rockmite, tuto geniální stavebnici pohřbil. Nic nevylepšil a jen zvedl cenu na 50USD plus shipping. To je cena za tak jednoduché rádio vysoká. CRK10A za 60USD, ale jo...přesto však výše uvedená stavebnice za 450 Kč vychází nejlépe. Nemá sice krabičku, ale jinak je to totéž. Trošku nepříjemné je to, že je to celé děláno na jeden kmitočet 7023 kHz. Měli jsme však s bráchou pocit, že úprava na 80m nebude tak složitá. Trošku nás hlodalo i to, zda varikap ve formě diody 1N4001 bude schopen zajistit u krystalu 3560 kHz ten správný shift (alespoň 600Hz). No nic, objednali jsme to. Trošku problém byl s Xtaly na 3560 kHz. V jednom východočeském Eshopu již došly a tak nezbývalo nic jiného, než se podívat po světě. Nakonec jsme dvojičku pořídili za velice příjemný peníz zde:
http://www.ebay.com/itm/2-x-3560-Khz-QUARZO-cristallo-80m-CW-QRP-HAM-TX-RX-BASSO-PREZZO-/301707676730?hash=item463f2dcc3a:m:
mg9MVfh-QcKxJoZMj8ljkyA

Je zde sice shipping cca 50 Kč, ale stále to vychází dobře a laciněji, jak česká dobírka.
Vrhli jsme se po hlavě do stavby. Bráchovi (OK1USP) to chodilo na první zapojení, u mne byl problém s jedním fetem, který jsem pravděpodobně  odpálil neuzemněnou pájkou. Následující příspěvek bude tedy řešit úpravy pro pásmo 80m a vůbec zkušenosti s tímto relativně jednoduchým zařízením. Skupina SRH2017 dostala za úkol, že si musí toto zařízení postavit, jinak s námi na SRH nesmí HI. Trošku předeběhnu a sdělím, že bráchovi po zapojení TCVR dával 9W výstupního výkonu. Já jsem zase po prvních spojeních byl šokován tím, jak to poslouchá.
A tak než začneme popisovat úpravy, zaposlouchejte se do spojení, které jsem měl např. s RA3PGW.
RA3PGW (mp3)

Jdeme na to:



Samozřejmě je nutné si nejprve stavebnici koupit. Odkaz je uveden např. o něco výše. Záleží již jen na Vás. Dá se předpokládat, že brzy se tato stavebnice objeví i na českých E shopech, ale z hlediska poštovného a nutného rabatu, bude cena vždy vyšší, než když si to objednáte a koupíte v Číně sami. Občas slýchávám různé povídky, jak číňané okrádají a že.... Nevěřte tomu. Systém Ebay a další je tak propracován a poskytuje takové záruky, že se skoro nemusíte bát. Kupování přes Eshopy Vám přináší takové výhody a spoří takové peníze, že opravdu to stojí za to.
Balíček přijde. Dá se konstatovat, že obsahuje prvotřídní a kvalitní tištěný spoj. Na tišťáku jsem našel jen jednu nepodstatnou chybičku a to je označení C10 ve dvou místech. Každému z Vás zajisté dojde, že C10 u směšovače má být správně označen jako C19. V pytlíku se součástkami většinou je toho více, než kolik by mělo být. Zkrátka, když Vám po osazení něco zbude, pak se neděste. Je samozřejmě dobrý nápad před osazením součástky změřit. Pokud neuděláte nějakou chybu, pak by TCVR měl fungovat na první zapojení. Pouze já měl takový problém, že jsem změřenou a dobrou součástku zapájel a při pájení ji odstřelil (MOSFET). V originálu se používají 2N7000, které jsou na statiku pravděpodobně citlivější než BS170, které rád používám. Preventivně jsem tedy všechny 2N7000 nahradil BS170, který má lepší parametry. Zde snad jen upozorním na to, že tam kde je Source u 2N7000, tam je u BS170 Drain. Gate je u obou v prostředku. Tedy při náhradě vložte BS170 zrcadlově (opačně). Originál schéma se špatně čte a nenašel jsem ho nikde na Internetu v lepší kvalitě.
Zde je tedy originál schéma:



Pokud tedy vše správně zapojíte a použijete originál Xtaly 7023 kHz, mělo by vše fungovat. Největší slabinou originálu je však to, že Číňané neumí naprogramovat klíčovací obvod. Je to úplně stejný paskvil jako třeba v TCVR EK1A a dalších. Úplná hrůza je však nahrání svojí značky. Pokud pochopíte jak, pak zjistíte, že při dávání výzvy soudruzi udělali něco špatně. Poměr čárka tečka z mezinárodních zvyklostí  3:1 změnili na
2:1. Hrůza. Někteří méně zkušení operátoři tento obvod neuklíčují. Mají problém s tečkami. Další věc, která mi na tom vadí je to, že mně z neznámých důvodů nemají Rockmite dvoukmitočtový, ale jen na jeden kmitočet. Přitom je to tak jednoduché, měli se inspirovat v originálním Rockmite. Pokud Vám nevadí klíčování, pak lze TCVR jednoduchým přepínačem změnit na dvoukmitočtový.
O co jde? Tranzistor Q6 umožňuje zkratovat trimr W1. To je nutnost, protože oscilátor při příjmu musí kmitat o výšku zázněje (600 Hz) jinde, než při vysílání. Tedy při příjmu je na varicapu napětí dané nastavením běžce W1. Při vysílání se stává tranzistor Q6 vodivým a a tento trimr zkratuje na zem. Tedy na varicapu je téměř nulové napětí.
Pokud zajistíme reversní funkci, tedy potřebujeme invertovat signál z PICu, pak v závislosti na poloze přepínače S1, budete mít možnost vysílat buď na jednom, či druhém kmitočtu. Stačí nám k tomu jen jeden přepínač S1, jeden FET Q20 a jeden odpor R100.


 
A co v roce 2017?

Bohužel pomalu a jistě nám nastává minimum sluneční činnosti. Pro spojení na SRH (local) je tedy pásmo 40m k nepoužití. Kritické kmitočty budou i nadále klesat. Jediná možnost pro místní spojení na Šumavě, je změnit kmitočet do pásma 80m. A půjde to jednoduše předělat? Asi největší obavy jsem měl z toho, zda varicap ve formě 1N4001 uladí krystal 3560 kHz o minimálně 600 Hz. Jak se ukázalo, např. z tohoto pramene, je dioda 1N4001 velice kvalitním varicapem.



Předělat výstupní Pí článek na kmitočet pásma 80m není žádný problém. Další změna je v úpravě počtů závitů transformátorků v PA stupni a též jsme upravili i kapacity C10 a C12 na hodnotu 68pF.
Asi největší problém je ve výměně klíčovacího obvodu U4 za něco kvalitnějšího. Přímo se k tomu nabízí obvod od N0XAS určený pro vylepšení originálního Rockmita.

http://www.hamgadgets.com/hamradio/picokeyer-rockmite

Obvod stojí necelých 7USD (plus poštovné). Umí však tolik věcí, že to stojí za to. Popis obvodu je na stránkách N0XAS. Kdysi jsem dělal překlad pro nějakou starší versi.

Picokeyer pro RM

Bohužel problém nastává, pokud tento obvod chceme použít. Soudruzi v Číně totiž jinak zapojili vývody. Tento obvod má vše připraveno následovně:


Co tedy s tím?

Již u CRK10 vymyslel Ruda OK1FFI následující úpravu:



Zkrátka tímto způsobem musíme prohodit 4 vývody. Jak?


Na universální tišťák umístíme patici, vytvoříme 8 kolíčků a to tak, aby šly zasunout do originální patice. Vše pak předrátujeme podle obrázku. Tím jsme vytvořili
upravený obvod a to tak, aby vše pasovalo do čínské stavebnice. Samozřejmě se ještě musí občas něco někde přeříznout a dodatečně zadrátovat.



Co provést - na to přijde každý z Vás podle upraveného schématu.



Na výše uvedeném obrázku jsou vidět i ostatní změny. U PA tranzistoru Q3 je k zemi připojen odpor R, jehož hodnotu zvolte v rozmezí asi 68 až 120 Ohm. Pokud tam není, pak brácha OK1USP naměřil až 9W výstupního výkonu. Na to opravdu malý chladič nestačí. Současně je dobré ještě změnit hodnotu v emitoru tranzistoru Q3 na hodnotu cca 22 Ohm.
(Schéma pro Vás upravil OK1USP - díky).
Někteří z Vás budou hledat transistor Q7. Ten má funkci takovou, že u první půlky operačního zesilovače snižuje zesílení stupně téměř až na nulu (při vysílání). Stejnou funkci však má i Q5. Tento transistor Q7 je však k ničemu a tak jsem ho vynechal. (Při oživování jsem ho prorazil a kvůli tomu mi TCVR nefungoval, když jsem ho vyjmul a chtěl nahradit novým, pak jsem zjistil, že se zde vůbec neuplatní a na vše stačí jako u originálního Rockmite Q5).
No dobrá, vše funguje a můžeme dělat spojení. Snad ještě musím podotknout, že jsme kmitočty si s bráchou nastavili následovně:
f1=3560,3 kHz
f2=3560,9 kHz
Ačkoliv se to zdá nevýhodné a všichni by předpokládali, že je dobré vysílat přesně na 3560 kHz, praxe ukázala, že toto je výhodnější.



Jako krabičku jsem použil toto:
http://www.ebay.com/itm/351606733480?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Krabičku je nutné o 9mm zkrátit.
Nastavil jsem si výkon tak, že při 12V mi TCVR dodává 2,5W výstupního výkonu. Při 9V (destičková baterie) je TCVR schopen dodat 1W.



Pokud se někdo nechá inspirovat a bude sledovat naší expedici SRH2017, pak přeji hodně úspěchu.