Nová éra QRP TCVR a co bude dál?



Proč říkám "Nová éra"? Prohlížel jsem si nějaká starší čísla QRP časopisů. Zjistil jsem, že kromě nostalgie, mne už vůbec neinspirují. Od doby vzniku M160 (to geniální rádio) se v roce 1983 objevovaly ještě velice povedené konstrukce (např. Datel), které většinou využívaly obvodu A244 a diodových směšovačů. V té době bylo velice obtížné sehnat vůbec nějaké krystaly pro příčkový filtr. Dělali jsme to z krystalů RM31 a kvalita těchto filtrů byla dosti špatná. Přesto ve své době to bylo něco. Pokud sledujeme další dobu, pak tu ovládl obvod NE602. Jeho vlastnosti a zvláště intermodulační odolnost, nejsou vynikající, ale stal se základem celé řady TCVR. Od počátku 90. let se QRP konstrukce dělily na ty úplně jednoduché (RockMite, Pixie...) a složitější, jejichž představitelem byla stavebnice SW+. Tedy opět koncepce směšovače NE602 s krystalovým příčkovým filtrem. Pokud si s tím člověk moc nepohrál, pak potlačení druhého postranního pásma bylo tak někde kolem 35dB. To je v moderní době již hodnota nepřijatelná. Velký boj u tohoto rádia byl se stabilitou kmitočtu. Varicapem laděné VFO s přeladitelností kolem 35 kHz, bylo asi to nejhorší, čím byl tento TCVR vybaven. Přesto jsme to kupovali a celkem s úspěchem používali. Dělat u toho třeba DDS, by bylo asi nesmyslné. A tak tato koncepce byla různě kopírována. V těch dražších přístrojích typu ATS, či KX1 a dalších, vlastně byla jen doplněna DDS. Tím byl vyřešen problém stability kmitočtu a přesného se naladění. Problém neodolného směšovače a příčkového filtru s relativně malým stopbandem přetrvával. Pak se začala objevovat koncepce TCVR VK2DOB, který byl přímosměšujícím TCVR, ale s fázově potlačeným druhým postranním pásmem. Za tuto koncepci se autoři nemuseli stydět. Koneckonců i slavná KX3 je vlastně přímosměš. Začaly se objevovat fázové závěsy typu SI5351A. Mnoho z nás si objednalo např. již hotové VFO typu CDV

http://www.ozqrp.com/shopDX.html

Cena 54USD (plus shipping řádově desítky USD), nám nepřipadala vysoká. Plánovali jsme s tím odstranit ten obrovský nedostatek TCVR typu SW+ a to je stabilita kmitočtu. I po skončení éry Small Wonder Labs se stále a stále někdo pokoušel tuto geniální stavebnici vzkřísit. Začaly se objevovat čínské TCVR typu HB-1B a další. Bohužel cena kolem 300 USD, byla vzhledem k nabízené kvalitě, vysoká.
No a pak to přišlo. Všichni víme, že elektronika je úžasně laciná věc, pokud se vyrábí ve velkém. To samé platí i o stavebnicích. To si uvědomil i Hans Summer

http://www.hanssummers.com/

nadšený to konstruktér a QRPista. Navrhl stavebnici QCX, která pracuje s principem fázového potlačení druhého postranního pásma (VK2DOB systém). Pokud si to nekoupíte, pak těžko porozumítekvalitě tohoto TCVR. Zkrátka Hans tomu musel věnovat spousty času a peněz. Pokud si jenom prohlédnete manuál, který má 138 stran, pak poznáte, že takový zde ještě nebyl. Přitom jeho řídící jednotka (na ATMEGA 328) je ukázkou promyšlené koncepce. Umí např. pracovat jako multimetr, milivoltmetr, čítač, či jako generátor do 200MHz. Trošku se ochránil před plagiáty z Číny a to tím, že sice je k dispozici HEX program pro upgrade firmwaru, ale ten pracuje jen s originálním obvodem od něj. Než tuto stavebnici vypustil do světa, pak ji ověřoval na stovkách kusů. Přesto mu ještě nějaká chybička vznikla. Tu však u dalších versí opravuje. Např. až si poslechnete záznam, pak poznáte, že u mé verse firmwaru má bug, který někdy zkrátí znak morse při vysílání.  Cena za stavebnici 49 USD plus asi 8USD za shipping je bezkonkurenční.

https://www.qrp-labs.com/qcx.html

Však také prodat za 4 měsíce přes 2200 kusů stavebnic, tak to je unikum. Víte, mám naposloucháno mnoho TCVR. Jsem zastáncem korektních měření, ale na druhou stranu však zase jen měřením nevěřím. Dobrý dojem z TCVR mi například může zkazit špatně funkční keyer, či nevhodný tvar značky, či šum na nf. Nemá cenu zde mluvit o nějakých superlativech. Je to podobný nesmysl, jako plno vídeí na youtube, kde v názvu třeba je napsáno"
FT817 versus KX3. Pak slyšíte něco, co jen dokazuje, že testovač vůbec neví, co chce testovat. Většinou v pozadí slyšíte šílené rušení a tak v nahrávce jen posuzujete kvality výstupního reproduktoru. Nikdy na to nedejte. Zrovna tak posuzujte i následující nahrávku, která vznikla při závodě Nedělní Test. Přesto pozornému posluchači to bude stačit, aby konstatoval, že to má snad bezkonkurenční poměr Cena/výkon. Snad bych jen připomenul všem, kteří to chtějí koupit a stavět. Nestavte to jako originál s naladěným filtrem na 700 Hz. Už při osazování si to nalaďte na 480Hz.

https://www.qrp-labs.com/qcx/qcxmods


Staré pravidlo říká: "Čím více směšování, tím hůře". Opravdu přímosměš tohoto typu může konkurovat síleně složitým TCVR s tisíci knoflíky, kde každý něco dělá, ale nikdo neví skoro co. Toto je klasický "Dvouknoflíkáč" a to je ono. Jak říká brácha: "To je snad lepší, jak moje TS590SG".

Nedělní závod.mp3

A jaký bude trend u QRP zařízení?

Pamatuji si ještě doby, kdy jsme si kupovali za 4500 Kč cw filtr do FT817. Zkrátka nevěřili jsme algoritmům DSP. Věřili jsme jen UP konvertorovým TCVR a dobrému mechanickému filtru. Doba však ukázala, že tato cesta je již překonána. Samozřejmě vše je závislé na výpočetním výkonu, který máme k dispozici. Ten, jak všichni víme, se neustále zvyšuje. Vznikají nové a nové specializované obvody a vlastně vše se přesouvá ne k hledání "geniálního" zapojení, ale k vývoji ještě dokonalejšího SW. Tedy k uspokojení našich snů o dokonalém TCVR již brzy asi nebude stačit náš starý a dobrý Kenwood. My toužíme po tom, abychom měli přehled i o něčem jiném než o tom, na jakém kmitočtu vlastně vysíláme. Zkrátka ať chcete nebo nechcete, pak takový jednoduchý vodopád, vám dá spousty informací.



Zkrátka zapnu TCVR a na první pohled zjistím, co se na bandu 40m děje. Poznám dokonce i to, jestli jsou dobré podmínky, či ne, zda někde není pile-up atd. Chápu, že existuje i někdo, kdo tvrdí, že to nepotřebuje a že si vše natočí svým kolečkem. Proč ne, jde o zábavu. Vzpomínám, jak mi můj kamarád z dětství povídal o odposlechovém stanovišti vojáků v Terezíně. Byl to technik a tak říkal, že "vojandy" měly za úkol točit kolečkem a sledovat svůj úsek kmitočtů. No a teď si představte, že by měly k dispozici toto. To by bylo něco. Zkrátka je to nová užitná hodnota a tady tudy vede trend.
Koneckonců toto kultivuje i náš provoz. Podívejte se např. na těžce přebuzený SSB signál.



Ano i toto se objevilo na pásmu. Přesto onen člověk dostal report: "Je to dobrý, no trošku širší". Přitom spletry mlaskaly skoro 10kHz. Vzpomínám, jak jsem jednou jednomu hamovi z Karlovarského kraje nepochválil jeho historický TCVR, s kterým jezdil AM módem. Vypadalo to ještě hůře než výše uvedený obrázek. Přesto každý mu říkal, že to je dobrý. Tenkrát jsem to nesnesl a řekl mu, že je to špatné a že osobně si myslím, že to na bandu nemá co dělat. Jeho odpověď mne šokovala: "To je zajímavý, všem se to líbí, jen tobě a AREmu ne". Moji značku si pečlivě zapsal a když ho jen chci pozdravit, tak si hraje na "mrtvého" brouka. Ale všichni jsme nějací a já mu to nezazlívám, teď bych mu to jen vyfotil a přilepil na QSL lístek HI. Zkrátka i do našich QRP zařízení se budou montovat tyto laciné barevné displeje. Zkrátka a dobře strašně rád teď koukám na displej HI. V době "vymetenosti" bandů je to nádhera HI. Tady tudy půjde další vývoj. Zkrátka již těžko si budeme (ale můžeme) navrhovat PS, ale budeme si kupovat zřejmě moduly a možná se více budeme věnovat programování. Doba SW+ skutečně skončila. Tak to vidím já.