Fenomén doby -  stálý vývoj firmware.......

Už jsem to zde psal. Pokud si koupíte tovární TCVR od renomovaných firem, pak většinou kupujete něco, co se chová přesně podle návodu (někdy také ne). Firmy většinou svůj Firmware mají řádně otestován a jen velice neradi provádí doplňující změny. Ovšem daleko horší to je u těch TCVR, kde ve vývoji se podílí (většinou zdarma) amatéři. To samozřejmě platí i v takovém případě, jako je vývoj třeba programu N1MM. V poslední době mne tam pronásleduje hláška, že TCVR nemůže vysílat, protože v Configu není navolen sériový port. Pán programátor však zapomněl, že u KX3 je to uděláno s klíčováním jinak. Než se to vysvětlí a opraví, tak skřípeme zuby a proklínáme se, proč jsme si tu novou versi nahráli. Přesto však nahrávání nových versí přináší vzrušení. Většinou se dostaví nová užitná hodnota, ale.... To je to "ale". Už delší dobu mne pronásleduje závada mé RS918 a to taková, že špatně funguje AGC a někdy jakoby padá citlivost. Vypadá to, jakoby nebyl kontakt u relátek při přechodu z vysílání na příjem. Tuto závadu pernamentně reklamuji v Číně, ale jejich odpověď je stále liknavá. Dohodli jsme se na tom, že mi pošlou novou desku RF a já ji zkusím vyměnit. Tím pádem vyloučíme nějakou poruchu na původní desce. Zatím čekám od 12.12. 2017 a celkem mi dochází trpělivost. V tomto týdnu snad Číňani vyrábí další desky a tak je snad pošlou. TCVR však obsahuje relátka OMRON a tak se mi nezdá, že by to mohlo být v relátkách. Jsem "hračička" a miluji nové neodzkoušené firmwary. Tedy nahrál jsem do RS918 poslední firmware V2.7.60. Zde jsem okamžitě zaregistroval, že nějaký autor "hrábnul" do řízení AGC. Sice to stále není podle mých představ, ale je to o 100 procent lepší, než to bylo. Kupodivu již druhý den se neobjevila závada s padáním citlivosti. Tedy skoro se zdá (nechval dne před večerem), že moje podezření na vadné řízení AGC a tím pádem na padání citlivosti, je úderem kladívka na hlavičku. No jo, ale...... Luděk OK1HAS mne upozornil, že mi to krade část značek. To je známá závada všech mcHF, která se řešila hodně dlouho. Když jsem se však připoslouchával na druhém rádiu, na nic jsem nepřišel i když jsem používal full QSK. Luděk je však profesor signálů CW a tak si toho všiml. Nedalo mi to a podíval jsem se na tvar značky při dávání dvou teček. No a koukal jsem jak blázen.



To co vidíte je tvar dvou prvních teček při výstupním výkonu 5W. Je jasné, že toto způsobuje zřejmě regulace od ALC (velké zesílení smyčky). Při plném výkonu 11W je to sice lepší, ale stejně špatné.



Zkrátka než se ustálí regulace výkonu od smyčky ALC, pak náběh první tečky je zajímavý HI. Pokud máte puštěno NB (noise blanker), pak obvody to většinou vyhodnotí jako ostrou hranu a začnou to vyklíčovávat. Ono vůbec NB je funkcí krkolomnou a všichni znají ten efekt, pokud někomu kliksá rádio. Pokud na přijímací straně je zapnut NB, pak většinou se dějí věci. Je to jen normální fyzikální princip, ale pěkně nás to otráví.

Závěr:

Zřejmě ve firmwaru je použit nějaký algoritmus společný pro smyčku AGC a ALC. Změnou autor nedocenil vše, co se může stát. A jak vidíte, stalo se.  Upozorňuji Vás, že i takto "zmršený signál" při poslechu bez zapnutého NR, NB Vaše ucho vyhodnotí docela dobře. Možná si jen všimnete, že první tečka je nějaká kratší. Ale nemyslete si, že toto se děje jen u rádia typu mcHF (RS918), podobné neduhy poslední dobou má i KX3, která jasně naráží na nedostatek paměti. A tak autoři šetří, kde se dá. Např. nyní omezují regulaci BW a tak vynechávají nám regulaci po 50Hz. Tedy např. nastavená šířka pásma pro 150Hz a 200Hz je totožná. Slibují sice, že to opraví, ale....HI. Přesto se nenechte otrávit, opravdu RS918 např. se systémem nového AGC je na tom (podle mne), nyní lépe než cokoliv jiného. Je totiž velice odolná.