CQ WW a HAM zábava

Kdo jezdí závody, tak mi určitě dá za pravdu, že CQ WW je skutečně asi to nejlepší co existuje. Koneckonců každoročně se těchto závodů zúčastňuje přes 30000 závodníků na celém světě. To je tedy síla.... Každým rokem se na tyto olympijské hry těším jako malý kluk. Každým rokem po závodu jsem trošku zklamán svým výsledkem, ale do příštího závodu je vše zapomenuto a jede se znovu. Pokud v záhlaví tohoto webu je napsána poučka, že

Výsledek v závodu je z 90 procent určen výkonem PA stupně a kvalitou antény

pak musím předeslat, že bych to nyní opět vrátil na 95 procent. Kdysi jsem to tak měl, ale Jirka OK2RZ mne přesvědčoval, že to tak není. Copak výkon - na to jsou stanoveny kategorie a teoreticky by to zase při vzájemném srovnávání nemělo hrát až takovou roli. Možná bych snad všechny účastníky nejvyšší kategorie požádal, aby čestně prohlásili, že skutečně nepřekročili výkon 1500W. Ty učastníky v nejnižší kategorii (QRP) bych upozornil, že pokud nepojedou na FT817, pak  je to jejich QRP potenciálně v jiné rovině. Kdo není totální začátečník, který si ještě plete morse písmenka, tak ví, že asi největší vliv na výsledek mají ony antény. Bez nich se ztrácí šíleně mnoho. Přitom antény se dají vylepšovat do nekonečna. Třeba 6x3 elementy Yagi ve výšce 3 lambda pro pásmo 80m. Asi by to šlo vybudovat, ale tolik volných peněz nemá ani český státní rozpočet. Musíme si uvědomit, že náklady na vybudování těchto monster jsou skutečně mnoho násobně vyšší, jak na ten nejšpičkovější TCVR. A tak v OK je soustředěno asi 10 špičkových závodišť, které nemohou být běžnými panelákovými amatéry nikdy dostihnuty. Má tedy smysl se porovnávat a znovu a znovu závodit? Ale ano, o tom to je. Vždyť je to adrenalín. Přeci nikdo z nás nemůže konkurovat anténám z Březiny, HHRR, DIGs, Políček a dalších. Ale abychom zúročili naše QRP výzkumy, můžeme prohlásit, že za jistých okolností jsme na tom méně špatně, jak za jiných HI.
  
 Jak tedy letos?

Musím říci, že asi běžný panelákový HAM má největší šanci se dobře umístit na pásmu 80m. Tam se dá NVIS anténa vyrobit bez nejmenších problémů a stanic po Evropě je zde dost. Směrovek zde moc není a ani nikdy nebude. Tedy docela slušně si zazávodíme. Budou nám chybět jen DXy. To však není tako hrozné. Ale pojďme se podívat na tabulky rekordů.



Tak toto je tabulka top ten pro kategorii Multi-Multi. Jak vidíme, stále kraluje německá skupina se značkou CN8WW. C5A si skutečně nevede tak špatně. Možná však rok 1999 a rok 2013 nejde srovnávat. Tak toto jsou tabulky na které normální hamové snad nemusí ani koukat, natož běžní paneláčníci. V nedávné době jsem sledoval Jirku OK2RZ, jak buduje špičkové antény pro pásmo 40m. Občas jsem se zapletl do nějakých DXspojení. Podle reportu DX stanic byl deklarován rozdíl většinou kolem 30dB. Pokud jsem si odmyslel rozdíl mezi Jirkovým udávaným 750W out a mým 25W (ekvivalent 1KW input), pak rozdíl z výkonů činí cca 16dB a zbytek připadá na antény. To samozřejmě není v zisku, ale ve vyzařovacím úhlu. To je ten zbytek cca 20dB a možná i více. Do toho se musí počítat i kvalita příjmu. Pokud nemáte antény beverage, pak asi moc šancí nemáte. Vaše rádio je zbytečně přetěžováno silnými místními signály a nedokážete kvalitně zvednout odstup silgnál/šum. Tedy má vůbec smysl závodit? Asi by bylo nejrozumnější se vyhýbat těm bandům, kde někdo z této party jezdí. Mí kamarádi mne však znají. Miluji místní souboje HI. Zkrátka na světový výsledek to nedá, ale.....
Tušil jsem tedy, že od Jirky pojede Milan OK2BYW a že nebudu mít moc šance s ním udržet krok. Přesto mne zajímalo, jaký rozdíl mezi námi bude. Původně jsem chtěl jet jen s KX3 v kategorii QRP, ale zde jsem vždy naštván tím, že dost věcí slyším, ale nemohu se dovolat. Pokud použiju 100W, pak těch 13dB navrch je jako zázrak.

Základní rozbor, možného:

Světové tabulky pásma 40m jsou zde:

Toto je tabulka rekordů nově vzniklé kategorie assisted Low power 40m
A zde je tabulka rekordů 40m low power pro ne assisted
Trošku jsem však zmaten výkonem v kategorii QRP (5W).

Jak si tedy nastavit plán? Kolik je možné v kategorii panelák asi udělat?
Z OK se světové CQ WW nedají vyhrávat. Základní problém je v jednobodovém a tříbodovém spojení. Zkrátka to nejde. Tedy přemýšlel jsem jen v realitě OK. Z tabulek rekordů tohoto pásma, jsem našel toto.
Tak toto je kategorie assisted.
A toto je kategorie no assisted. Kupodivu je zde i můj nejlepší výsledek, který mám z roku 2000, kdy jsem ještě používal na druhém QTH svoji JA anténu 2x42m. Vím, co umí současná anténa. Předpokládal jsem tedy, že asi těžko budu dělat více násobičů. Tedy těch asi 120 je reálných. Pokud neusnu, dá se předpokládat, že bych těch spojení tak 1000 mohl udělat. Z toho mi logickou úvahou vyšlo, že bych mohl dosáhnout zase asi těch 150000 bodů. Abych se však mohl správně hecovat, stanovil jsem si úkol překonat svůj nejlepší výsledek. A jak to dopadlo?



Tak toto je výpis z deníku. Spojení se povedlo asi o 250 více, než jsem předpokládal.  154 násobičů jsem nečekal ani ve snu. Oproti výsledku Milana OK2BYW z ranče Jirky OK2RZ, to bude asi slabý odvar. Předpokládám, že Milan bude mít tak 180 násobičů a asi 1800 spojení. Protože bude mít větší podíl 3 bodových spojení, dá se předpokládat, že Milan se dostane dost přes půl miliónu bodů. Z mého hlediska jsem se skutečně bavil. Samozřejmě k tomu přispělo i to, že podmínky byly velice dobré. Dokázal jsem i docela úspěšně aktivovat svoji tajnou zbraň antény NVIS a to je využití grey line a přeslechu v době poklesu Fkr. Dokonce jsem na kmitočtu 7001 KHz se udržel v RUnu asi 1,5 hodiny. To je jev nevídaný HI.

Seznam CALL podle zón (PDF)

AH0K (mp3)

AH2R(mp3)
D4C(mp3)
JA3YBK(mp3)
JA5FDJ(mp3)
JS3CTQ(mp3)
TX8B1(mp3)
TX8B2(mp3)
TX8B3(mp3)
TX8B4(mp3)
YN2CC(mp3)
ZL2AGY(mp3)
ZM4T(mp3)

Závěr:

Neznám větší zábavu, než je CW CQWW contest. Ten se dokonce dá jezdit i s malými výkony a s relativně špatnými anténami. Jsem velice rád, že typičtí "Big Guns" (Gambijci OL4A) letos si vyzkoušeli, jaké je to s výkonem 5W. Asi to již nikdy nezopakují, ale zkušenost zde je. Anténní farma funguje i s QRP. V neděli ráno jsem dostal MMS, kde byl jejich stav.



Nakonec dosáhli asi 7 mil bodů. To je výsledek fenomenální. Jirko congrats. Zkrátka to umějí. Jejich anténní systémy jsou asi také těžko překonatelné. Zajímavý je i další efekt. Stále více a více se dovoláváme na krásné DXy. Podle mne je to způsobeno tím, že big guns opravdu budují nádherné antény. Dostal jsem však pocit, že se stále více používá finty poslechu na Skimmer rádia. Čas ukáže, jak dál. Možná se budeme utkávat v kategoriích QRP, nebo zavedeme inteligentní kategorie typu Power Challenge (vysílej jak chceš, jsi však limitován 8 kusy baterií typu AA). Pokud toto domyslíte až do svého konce, pak je to skutečně velice zajímavá kategorie. Škoda však, že se do ní nikomu nechce (jel jsem to již 2x a zkušenosti mám na rozdávání ) HI. Ale určitě v jedné kategorii jsem zvítězil.
Jen pro Vaši zajímavost uvádím, že tento závod jsem spotřeboval 9,8 KWh (je v tom osvětlení, vysílání, počítač). Zajímavé jsou i grafy porovnávání mezi stanicemi, naměřené různými skimmery. Pokud vezmeme v úvahu, že rozdíl ve výkonu mezi OL4A a OL4W je 13 dB a rozdíl mezi OL4W a OK2RRR asi taky tak, pak jasně vidíte, že po EU jsou naše antény shodné. Horší to je v DX spojeních. Grafy jasně potvrzují, že OL4A nepodváděli a měli tam 5W. Teprve podle grafu jsem si všiml, že Milan OK2RRR jel v kategorii HP (myslel jsem, že jel LP).

DJ9IE
DL8LAS
EI6IZ
HA6PX
BY5CD
RZ9UN
ZL2HAM
WZ7I
W3LPL
K1TTT
PJ2T

Podle grafů vidíte, co dokážou antény s nízkým vyzařovacím úhlem. Těch 13dB o co mám ve výkonu více než OL4A (5W), se lehce na Dxech setře. Co je však důležitější je to, že pokud já jsem byl schopen nějaký DX urvat, tak to skoro vždy to bylo při šedé zóně. Zkrátka NVIS dokáže pracovat na DX docela dobře tehdy, pokud se blíží, nebo odchází šedá zóna. Je to však čas velice krátký. Z celého závodění jsem nevyzkoušel ještě jednu kombinaci a to je Big Guns do NVIS HI. Podle mne by to muselo docela dobře fungovat HI. Třeba to ještě někdy odzkouším.
Vzpomínám, jak jsem jednou tvrdil jedné stanici, že ve veteránském závodě musela podvádět. Totiž všechny skimmery do všech směrů a různých vzdáleností ukazovaly vždy více než u mne. Tenkrát napadená strana nařčení neunesla a prohlásila, že to vše je v anténách. Musíme si však uvědomit, že NVIS vyzařuje energii velice kvalitně. Pokud tuto energii někde nepálím v Rz, pak na jednoskoková spojení je to vynikající věc. Bohužel při nízkém Fkr, či na DXech ztrácím strašně moc. Tedy vše funguje. Pokud někdy budete mít podezření, udělejte analýzu do všech směrů a vzdáleností. I kdyby tam někdo měl na 80m směrovku, pravda se musí při vzájemném porovnání ukázat. Jirko (OK1RI), děkuji ti za tento experiment. Byl to ten nejlepší, který jsem kdy mohl mít, protože antény na Březině jsou špičkové. Potvrdil jsi mi celou teorii porovnávání výkonů. Podvodníci třeste se HI.

AŤ žije CQ WW 2014.