Test čínské stavebnice přijímače na lišku pro pásmo 80m - PJ80

Už dlouhou dobu mne rozčilují různá rušení, která se sporadicky zde vyskytují. Jo, takhle mít liškový přijímač, to by se to hledalo. Nakonec jsem našel (kde jinde než v Číně) stavebnici jednoduchého přínosměšujicího přijímače.

http://www.ardf.cn/English.asp

A102

3.5MHz (80m) ARDF Receiver Full Kit

PJ-80-FK

All parts of PJ-80 Receiver

Set

15

12

12/10

 

A103

3.5MHz (80m) ARDF Receiver

PJ-80

3.5-3.6MHz, Direction Conversion

Set

20

15

15/12

 


Přijímač se dodává buď kompletní, nebo jako stavebnice s krabičkou a teleskopickou anténou, nebo jen jako deska se součástkami. Já zvolil variantu A102. K ceně 15 USD je nutné připočíst i poštovné a balné. Celek tedy vyjde na něco kolem 30 USD. Jedná se o přímosměšující klasiku.



Na vstupu je feritová anténa, která se dodává již s navinutou cívkou. Pak následuje VF zesilovač, produkt detektor napájený z VFO, které se rozlaďuje varicapem. Po usměrnění následuje NF předzesilovač a NF koncový stupeń s LM386. Přeladitelnost VFO se dá určit vnějšími součástkami a já ji nastavil asi od 3500 do 3630 KHz. Cívky (transformátorky) jsou již navinuté. Vyšroubováním jádra lze VFO naladit třeba i do horní části pásma 80m a přijímač použít pro příjem SSB signálů. Na rozdíl od stavebnic z USA, zde nic nechybělo. Osazení a oživení trvá něco kolem 3 až 4 hodin. Na můj vkus je ladění dosti problematické (150 KHz na 1 otáčku potenciometru) a i stabilita kmitočtu  není nejdokonalejší. Přesto po doladění vstupu rádio hraje celkem slušně. Na vnitřní feritovou anténu jsem poslouchal vysílač 300mW do antény 2x6m (liškový vysílač) na vzdálenost 1,5 km bez větších problémů.
Manuál máte ZDE.





Nikdy jsem nebyl ROB závodníkem. Přijít však na systém zaměřování mi nečinilo problémy. Z boku je i spínač pro nastavení kardioidní charakteristiky antény. Lze tedy velice snadno určit, zda signál přichází zepředu či ze zadu. Pokud na teleskopickou anténu přivedete signál z nějaké antény (já použil LW42m), pak bez větších problémů jsem dokázal poslouchat i maják 150 mW OK0EN na 3600 KHz. Myslím si tedy, že je to ideální stavebnice pro naše mladé začínající hamy. Pokud něco nezapájíte špatně, či někde něco omylem nepropojíte, pak přijímač hraje na první zapojení. Tištěný spoj je robustní s nepájovou maskou. Jak říká klasik - nekupte to za tu cenu. HI.

Poslech na přijímač - OK7FL(wav)

    V současné době s Karlem OK1JRU a Rudou OK1FFI, připravujeme i malý vysílač, který by bylo možné bez obsluhy nechat někde až 2 měsíce. Je to ten známý projekt "lištičky". Kde by se v zapadlé šumavské oblasti těchto lištiček pár nainstalovalo. Zájemci o dohledání by pak dostali pouze lokátor, kde to je.