Hrozný sen Joži Fera (Toto se nikdy nestalo a nemůže stát, přesto však ve snu je možné vše)

Jak je to s těmi TCVR? Je ta K3 nejlepší a nebo mám pořídit FLEX. Nebo raději TS480 a co takhle TS590? Jak se pozná to nejlepší rádio?



Na papírku 2 čárky. "Tak půjdeme domů a nebo ne? No já raději půjdu, musím se ještě podívat na to Revilla Gigedo,  4A4A. Člověče, tam je ti bordel. To se vůbec nedá poslouchat. Teď tam ho volala nějaká LZ2 stanice. S metr úplně v dorazu. To se pak ten slabý signál vůbec nedá brát.  Ještě, že jsem si pořídil  do TS480 ten telegrafní 500Hz filtr. S tím to je lepší, ale chtělo by to  300Hz. "  Přemýšlím  a vzpomínám na Jirku OK2RZ. Jeho vřelý vztah k TS480 je všeobecně znám.  Vzpomínám i na článek  v jednom Radioamatéru, kde parta Ostravských HAMů testovala "provozní metodou" různá rádia. Závěr byl ten, že tohle je jasně nejlepší, tohle je trošku horší, ale ta FT857 je totálně nepoužitelná. Samozřejmě autoři těchto výroků si nechali ještě únikovou cestičku a tak prohlásili, že možná ten testovaný kus byl špatný. Tenkrát jsem se silně ohradil. FT857 mám doma. Není to žádný zázrak, ale pár závodů jsem na to odjel. Kdysi jsem vytvořil takovou teorii, která říká. Pokud na stejnou anténu a do náročného závodu použiju FT1000 a FT857, pak rozdíl ve výsledku bude max. do 5 procent. Já vím....většina z Vás nemá ráda procenta a tvrzení typu, že  výsledek v závodu.....stále někdo nemůže přežít. Chápu. To se nedá exaktně dokázat. Tam buďto autorovi věřím a nebo si myslím svoje. Samozřejmě  pokud autor se jmenuje Gašparik a nebo Šanda, či Král, pak se musím při svém úsudku silně zamyslet. Ti pánové totiž toho zažili a dokázali moc. Nejsou to žádní zelenáči a tak jejich názor  je velice cenný a blíží se universální pravdě (pozor opravdu blíží).  Přesto jsou chvíle, kdy  s někým nesouhlasím. Je to například test stažení knoflíku VF regulace na nulu a vytočení knoflíku NF naplno. Závěr z takového hodnocení pak bývá: "Slyšíš to jak to šumí? A poslechni moje rádio, tam není skoro nic.  Jednoznačně ta TS480 je lepší...." Ale jak jsem říkal,  tyto problémy je nejlepší řešit po 5 pivech.

    Ale pojďme se vrátit k tomu snu. "Co ti vadilo na tom silném signálu té LZ stanice?  Vždyť expediční provoz je to nejméně náročné na kvalitu rádia?  Vždyť se většinou jezdí systémem SPLIT a jak jsem si všiml, ten chumel stanic je někde v rozmezí 2 až 5 KHz nad tím, kde pracuje ta expedice. Přeci  TS480 je všeobecně známé a kvalitní rádio. Vždyť dokonce nedávno jedna česká stanice z Portugalska prohlásila, že  při srovnání s K3 to jasně 480 sátka vyhrála?  To se ti to rádio blokuje?  Nebo co je za problém?  Máš zapnutý ATT?"

" No neblokuje, ale  vadí to.  Ještě  to ujde, když  mám  zapnuté Noise Reduction 2.  To krásně  ten signál  vytáhne."

"No já  neznám  TS480,  ale má zkušenost s DSP a FT1000 jasně říká, že je  to hračka, která mi  vůbec  nepomáhá.  A  to  je  relativně  dobré  DSP.  U  rádií typu  FT857  je  to  DSP  jasný  zhoršovač  a  do  závodu  se  to  nikdy  nesmí  zapnout."

"Co  blbneš", povídá  další  člen  naší  diskuse.  "Přeci  dnešní  moderní  rádia  už  jako  hlavní  selektivitu  nikdy  nepoužívají  klasické  filtry,  ale  vždy  DSP.  To  je  jasný  trend  a  už  se  to  nikdy  nebude vracet. " "Znám dokonce jednoho HAMa, který prohlásil, že pokud by neměl mít možnost si softwarově "nahrbit" svůj filtr, pak by takové rádio nikdy nekoupil." Sakra, vždyť já jsem opravdu amatér, mne se ty filtry hrbí sami a nikdy jsem nepřemýšlel, jestli to je dobře a nebo ne. Zkrátka jestliže je rádio blbé, pak na první poslech se to okamžitě pozná. Ale to v moderní době se už blbě určuje. Naposled jsem takto zavrhl FT840 a v Nové Pace se se mnou teď nechtějí bavit. Zkrátka měl jsem smůlu, že 1km od mého QTH vysílal s 5kW SV rozhlas. To rádio to zkrátka neumělo zpracovat.

"Jo  to  máš  pravdu",   praví  další  diskutující člen.  "Já  si  nemohu  pomoci,  ale  když  jedu  třeba  CQ160  SSB  na  mého  Flexa,  pak  to  je  pohádka.  To  ICOM 756 PRO III  je  na  tom  podstatně  hůře."

Většinou  teď  začnou  padat  čísla  o  DR  rádií  a  IP3  měřená  s  rozestupem  20  KHz  a  5  KHz.  Do  toho  začneme  plést  Roofing  filtry  a  UP  konvertory  a ....... Jsme  tam,  kde  jsme  byli.  Tak  budeme  těm  laboratořím  ARRL  věřit  a  nebo  je  to  blbost.  Vypravujeme  si  o  tom,  jak  někdo  v  OK2  si  koupil  to  téměř  nejdražší  TCVR za  statisíce,  aby  ho  pak se  ztrátou  prodal,  s  výrokem:  "Ta  FT817  poslouchá  líp".  Většinou  se  pak  shodneme  v  jednom,  že  nejlepší  a  nejvýznamější  je,  se  věnovat  anténám.  Tam  kupodivu  nacházíme  shodu. 

"Jo,  každý  blbý  vertikál  je  lepší  jak  drát". Ano  i  zde  nacházíme  shody.  Jen  Jožo  Fero  známý  svými  "pádlovkami",  ještě  malinko  oponuje.  "Ale  pánové,  já  jsem rád,  že  ten  drát  mi  z  toho  okna  vede.  Počkejte,  až  se nám  vylepší  sluníčko. Zkrátka  já  potřebuji  odbourat  ten  nepodařený  první  skok,  který  mi moji energii ohne k Marsu. Až kritický kmitočet vyleze, pak mi ten sinus alfa už nebude tolik vadit a začnu užívat svoji tajné zbraně - ionoduktů. To i ten drát občas funguje líp, jak antény s nízkým vyzařovacím úhlem."
"Ne to je blbost, ty dráty šíleně šumí". Jednoduchý vertikál dělá zázraky. Dáváme si další pivo a začíná nám to být vše jasné a nebo možná i totálně nejasné. Začínáme si opakovat všeobecně a několikrát opakované naše životní zkušenosti.
"Jo tak proč si neuděláš jednoduchý vertikál, nepoložíš ho na zem na prkýnko. Stačí 4 dráty jako protiváhy a to chodí jako víno. Já když jsem to testoval, tak mne na to zavolala W6". No přemýšlíme, že si dáme ještě jedno pivo a rozebereme něco o teorii antén. Ale debata se malinko změnila na téma, že anténa 2x20m napájená koaxiálním kabelem jde vyladit všude. Pokud se do toho pustí 600W, pak to chodí dobře. Kdyby to nechodilo, pak bych nemohl dostávat reporty 579. Sice Jožo Ferovi se to nezdá a tak kontruje účinností.
"No to přeci musí být šíleně ztrátová věc". Po dalším pivě si však nemůže vzpomenout na ten program na
http://www.ac6la.com/tldetails.html ,
kde se to dá nádherně vypočítat. Tudy přeci ne, probůh."
Další z diskutujících však přerušuje naše úvahy a vyslovuje filosofickou úvahu. "Koukal jsem na hamrádio.sk a tam jsou fotky ze slovenského setkání. Podle mne stejně do 10 let všichni amatéři umřou. Ten koníček stejně skončí. Stačí se podívat jen na ty obličeje. Člověče na tom Slovensku jsou na tom snad hůř jak v Čechách." Objednávám si další pivo a pokyvuju. " No ono je to vlastně jedno, stejně už se není s kým spojovat, ty bandy jsou úplně prázdné". Po srknutí piva se mi vrací poslední myšlenka. "Jo jak to  s těma rádiama? Proč tu expedici neslyšíš, když ti ostatní volají UP. To opravdu to DSP tomu zabrání?
"No to ne, bez toho DSP bych neslyšel vůbec nic" Nějak tomu nerozumím a tak vypouštím filosofickou větu. "Já mám doma TCVR asi 7 druhů a vždy mi ten pileup nevadí. Dokonce ani na SW80. Přeci to rádio musím utlumit na vstupu, jak to max jde a pak to musí fungovat." Z obou stran slyším nesouhlasné mumlání. "Tak to bych tě chtěl vidět, jak posloucháš expedici na SW80". Servírka ladnými kroky přináší další pivo.
"Když je tam vedle signál +40 dB a to třeba 1 KHz nad, tak přeci nemůžeš brát nic. To ti musí vadit.". Hlava začíná pobolívat, myšlenky se zpomalují. Dostáváme se opět skokem na vstup naší debaty. Sakra proč to není slyšet? To rádio se zablokuje, nebo ti to stahuje AVC? Tak ho vypni, nebo stanice kliksá? V čem to teda je. Vždyť to tvoje rádio má IP3 o 20dBm lepší než moje FT817.
"Sakra nechce to možná nějaký tréning v CQ WW, kde v současné době 500 Hz CW filtry jsou již k ničemu?". "Přeci je znám efekt, jestliže dvě stejně silné CW stanice vysílají na stejném kmitočtu a stejnou rychlostí, pak to nepřečte ani CT1BOH. Pokud ano, pak využívá podružných prvků. Zkrátka jestliže někde vylezou písmenka W ....a nakonci PL, pak to nemůže být nikdo jiný než W3LPL. To je fígl těch úspěšných stanic, oni si strašně pamatují. Ale přeci při volání expedice tyto problémy ve split režimu nemůžou vznikat. Přeci těch nahrávek na webu zde již bylo plno. Anonymně jsem nahrál expediční provoz na FT1000, FT817 a ATS3B a SW80. Nechal jsem pak hádat, na která rádia je která nahrávka. Nikdo to neuhádl.
Tak jak to tak vypadá, zase žádná shoda. Od vedlejšího stolu se probudil další s diskutujících. Tvrdou ranou mne uzemnil. "Stejně nemáš pravdu, při tak silných signálech to stejně neuslyšíš. ". Tak šup a jsme na začátku diskuse. Tak to asi nevyřešíme.

V tom se probouzím.

"Sakra to byl zase sen". Já už se z toho picnu. To se mi v noci nemůže zdát o ženských? To musím tady řešit i ve spánku přiblblé problémy odolnosti rádií? Naštěstí si uvědomuji, že k žádné takové diskusi nedošlo a že to byl výplod mého snění. " Vstávám, dělám si kávičku a ladím na FT817 bez DSP a s 500 Hz CW filtrem. Najednou slyším šílené signály přes 40dB. "Sakra, co to je?" Jejda 4A4A na 3514 KHz. Split provoz začíná už od 3514.5 až někam k 3519 KHz.". Má pádlovka na DX signál 4A4A nestačí. Letmým pohledem koukám ven z okna. Jo ještě by to chtělo malinko posílit Déčko, aby to na mou anténu dopadlo pod vyšším vyšším úhlem. To by i pádlovka ožila. Nemám však čas. Zapínám nahrávadlo. Ten signál je opravdu slaboučký, ale jasně zřetelný. V duchu si říkám. Vadí mi ty signály +40dB nad? No samozřejmě to tam trošku leze, ale vůbec to neovlivňuje slyšitelnost 4A4A. Pak nějaký amatér se ladí přímo na kmitočtu 4A4A. Tak to skutečně nejde odfiltrovat. Ladí pozorně a dlouho. Pak přestane a celá Evropa mu musí jasně dát na vědomí, co si o něm myslí. Chvíli přemýšlím, jestli ta nadávka IDIOT, není vlastně takové malé pohlazení. V dobách našeho mládí bylo zvykem dávat 99. To když jsem někdy dostal, pak jsem byl celý týden špatný. No a co ten IDIOT? Je to adekvátní nadávka?

No nic, pro jistotu tu nahrávku ukládám. Co když se mi příští den zase něco takového bude zdát. Budu mít alespoň argument, že špatná FT817 (šumidlo) to lehce poslouchá, když FT480 to údajně neumí. Nebo je to v něčem jiném?
A zase jsme na začátku.
"Never End Stories". Tak je to DSP dobré a nebo ne. Poradí mi někdo? Mám ještě investovat do nového rádia? Co mi to přinese?

Poslech (spíše neposlech) 4A4A a pile up poblíž na FT817. Pásmo 80m 0430 UTC, síla okolních stanic kolem 40dB nad 9. (800KB wav)