OKOM DX CW CONTEST - Radost až do rána

Musím pochválit vyhodnocovatele tohoto závodu. Opravdu se vrhli na propagaci velice dobře. Pokud jste sledovali bandmapu, pak skutečně můžeme říci, že OK/OM Hams jsou borci. Veliká účast a veliká radost ze závodění. Snad je kiks s posledním Emailem. Nechce se mi věřit, že toto provedl Pavel a nebo Tomáš. Zkrátka před závodem připravili seznam Emailových adres a na zlatém tácu ho poslali spamerům do světa. To se jim fakt nepovedlo:



Pane bože. Jako kdyby každý z nás neměl zkušenosti se spamem.

Doufám, že je za to někdo řádně sprdnul.




Snad ještě opožděně musím poděkovat Pepíkovi OK2PDN za dar.  Po loňské účasti jsem přemýšlel, jak letos. Už na Ukrajinském contestu jsem si vyzkoušel, že SFi kolem 80 nám přináší větší radosti. Byl jsem schopen i s mojím drátem pracovat v pásmu 20m a 15m. To skutečně jde jen při zvýšené sluneční aktivitě. OKOM DX contest je šit pro nás. Někdy zažíváme pileupy jako na expedici. Abych si to lépe užil, rozhodl jsem se po asi 10 letech zkusit kategorii All Band. Povolal jsem tedy do služby KX3 a tak výběr kategorie byl jednoduchý - QRP. Celkem jsem byl s výsledkem spokojen. Dokonce jsem se i vyspal HI. Při závodě jsem sledoval i provoz kolem a tak jsem narazil na "závodníky". Jirku OK1RI a na Martina OK1RR. Udělal jsem i krátký záznam z jejich provozu (band 80m).

OK1RR.mp3

OK1RIa.mp3   OK1RIb.mp3

Z nahrávek si můžete všimnout jevu, proč někdy NVIS anténa DX signál slyší a proč někdy ne. Samozřejmě Jirka jel z Březiny a měl k dispozici speciální poslechové antény. Zajímavé je i Jirkovo spojení se stanicí OK1W....(zvyk je železná košile), pak změněná značka na OK1KJO, pak zase OK1JM... a nakonec OK1KPU. Mohl by mi autor tohoto spojení říci, co to mělo znamenat? HI. Nebo to bylo klasické černění? Jirka měl opravdu silný signál. Koncové stupně podle poslední vyhlášky dělíme na:

QRP, 100W, malý PA, Jánošík, čtyři Jánošíci, Hovado. Provozovat koncový stupeň typu Hovado se důchodcům moc nedoporučuje HI. Většinou to sežere pár MWh. HI  Práce s takovým PA je samozřejmě radost (pocit hanby za překročení závodních podmínek už dnes nikdo asi nemá). Práce QRP má něco do sebe. Nemusíte stavět přijímací antény, protože se stejně nikam na DX nedovoláte HI. Zkrátka cca 30dB zisku takového PA (oproti QRP), je úplně jiná závodní taktika. Operátor nemusí hlídat ionodukty, kritický kmitočet a hlídat si možná jednoskoková spojení, které na QRP ještě fungují. Přesto v tomto závodě to funguje i s QRP. Není divu. Jakmile nás sebere skimmer, pak stačí zavolat.

OL4Wa.mp3
OL4Wb.mp3