Úprava VFO přijímače Lidia2

Už jsem své vnuky neviděl cca 2 měsíce. Zkrátka jsou tak zblblí, že "nechtějí" nakazit dědu, aby jim neumřel. Hodní to kluci HI. Tím pádem jsem jim stále ještě nedodal stavebnici přijímače Lidia2.
Občas jsem na to poslouchal. Stabilita na 80m ještě snad přijatelná, ale po zapnutí se musí čekat na ustálení cca 5 minut. Na 40m naprosto k nepoužití. Už jsem začal přemýšlet, že jim tam dodám VFO udělané na SI5351. Moc se mi však do toho nechtělo. Když si však uvědomím, že budou muset při poslechu to stále dolaďovat, tak to je nepříjemné i pro mně. Dnes po Holickém poháru jsem se tedy do toho pustil. Bylo mi jasné, že integrovaná indukčnost je tak dobrá jako tlumivka, ale pro VFO to asi nebude ono. Přesto jsem ještě udělal poslední pokus. Na totoid, který jsem měl po ruce (T37-2), jsem navinul nejprve cívku pro 80m (cca 9uH - 45závitů). Zapojím to a koukám jako blázen. Stabilita s obvodem MC3361 vynikající. Ještě jsem si říkal, že na 40m to asi bude daleko horší. Navinul jsem tedy cívku i pro 40m a super. Kdo mne zná, tak ví, že jako bývalý muzikant, nesnáším, když někomu to ujíždí. Tady však stabilita taková, že i já jsem byl spokojen. Žádný náběh při zapnutí. Při své přirozené lenosti jsem zaplesal. Klasicky jsem původní indukčnosti vyskřípal a naletoval na ně nové vinuté.



Stabilita opravdu vynikající. Opravdu se obvodu MC3361 začnu věnovat. Mám ideu  malého CW QRP TCVR
K posouzení stability jsem Vám připravil nahrávku z pásma 80m kolem 8 SELC. Lidia nemá AVC a také má jen dva filtry. Jeden pro SSB a druhý (omezené výšky) pro CW. Všimněte si rušení, které je dnes typické snad pro všechny nahrávky. Je to směs spínaných zdrojů, opakovačů internetu a dalších věcí. No co s tím naděláme. Ladění je prováděno po celém pásmu 80m za pomoci 10 otáčkového potenciometru a varikapu. Myslím, že v tak jednoduchém zařízení se jedná o docela slušnou stabilitu.
Lidia_test stability.mp3


Současně bych chtěl poděkovat všem hamům na nahrávce, že dnes to s nima šlo HI. Jinak většinou se nedá nic nahrávat, protože to zkrátka nejde HI.