Setkání Staré Splavy 2020



Vzal jsem sebou uSDX na setkání HAMS ve Starých Splavech. Nakonec jsem ho však testoval jen v RX módu. Celkem použitelné.

uSDX LSB pres OK1KPU SDR.mp3
uSDX CW pres OK1KPU SDR.mp3

Nahrávky jsou provedeny cca v 10UTC.



Setkání Staré Splavy 2020. Zleva OK1IHG, OK1FHG, OK1MKX, OK1USP, OK1IF, OK1FII, OK1DU, OK1KEP, OK1KEP. Chybí Jana OK1JVF.

Po návratu ze setkání jsem však mohl konstatovat, že opět odešel MUX FST3253. Přitom nejsem sám, koho to potkalo. Další postižení v Liberci jsou i brácha OK1USP a Pepa OK1UFI (už 3x). Největší průšvih je však to, že nevíme, čím je to způsobené. První podezření padalo na čínský obvod. S tím máme bohaté zkušenosti. Vždy je podezřelé to, že se něco prodává za cenu násobně nižší. Jak už jsem zde uváděl, je dobré rozštípat dobrý obvod a dostat se až na čip. Ten porovnat se zaručeně dobrým. Většinou již okem podle velikosti poznáte, že je zde něco jiného. Avšak u toho IO odešel Pepovi OK1UFI i originální Texas Instruments obvod. Tedy asi to v tom nebude. Největší průšvih je to, že obvod je SMD a má 16 nožiček. Osvědčilo se mi vyndávání pomocí upravené smyčky pájky.


Upravenou smyčku nasuneme na obvod tak, aby současně nahřívala všech 16 pinů. Pak pohybem do strany (smykem) vyndáme obvod. Jen tímto způsobem zaručíme to, že se plošný spoj neodtrhne.
Pepa OK1UFI při hledání příčiny se soustředil na napěťové špičky jak na obvodu, tak na analogových vstupech. Bohužel zde to asi není. Já se domníval, že jeden prokovený otvor nestačí na hlavní napájení a tak jsem si poradil další propojkou (spojení PINu 8 a 15), podle obrázku.



K mému velikému překvapení, po této úpravě bylo možné vypnout attenuaci v menu 1.8 na 0dB, což předtím eminentně zvedlo poměr signál šum. Začal jsem pro jistotu používat i sníženého napětí 12V a to z baterie. Jestliže to odejde znovu, pak vím, že tato cestička nebyla tou správnou HI. O nedostatcích softwaru bylo napsáno již mnoho. Filtry na SSB není možné používat a z filtrů CW funguje řádně jen ten s šířkou 500Hz.  Pokud zapnete S metr, pak vnitřní jambický klíč začne používat nesprávných poměrů tečka, čárka, mezera. Tedy ověřené nastavení u verse softwaru "j" je následující:

CW

1.1   Volume +16
1.2   Mode CW
1.3   Filter BW 500
1.6   AGC ON
1.7   NR 0 (lze použít i 1 a 2)
1.8   ATT -13dB a lze použít i 0dB
1.9   ATT2 3 až 9 podle požadavku
1.10   S-meter OFF
2.1   CW Decoder OFF (S dekodéry se roztrhl pytel, ale už jste někdy viděli dokonalejší než je ucho? HI)
2.2   CW Tone 325
2.3   CW Offset 480
3.1   VOX OFF
3.3    MOX 0
3.4   TX Drive 4
8.1   Ref freq (Nastavit individuálně, já mám 25000285)
8.2   PA Bias min 5
8.3   PA Bias max 140
10.1   Keyer WPM 18 (odpovídá WPM 22 HI)
10.3   Paddel con DAH/DI -. (Nutné po každém resetu přepnout na opačný stav a vrátit HI - hodnota se neukládá)
10.4   Keyer TX ON

Na ostatních parametrech nezáleží

SSB
1.1   Volume +16
1.2    Mode LSB
1.3   Filter BW Full
1.6   AGC ON
1.7   NR 0 (lze použít i 1 a 2)
1.8   ATT -13dB a lze použít i 0dB
1.9   ATT2 3 až 9 podle požadavku
1.10   S-meter OFF
3.1   VOX OFF
3.3    MOX 0
3.4   TX Drive 4
8.1   Ref freq (Nastavit individuálně, já mám 25000285)
8.2   PA Bias min 5
8.3   PA Bias max 140

Na ostatních parametrech nezáleží


Při těchto nastaveních je TCVR použitelný. Pozor na nastavení ATT2. Nefunguje zde řádně AGC a tak je při "přeřvání" nutné zvětšit útlum na ATT2. Podel Ondry OK1CDJ je výhodné používat vývojové verse programu (ne tu poslední stabilní). Zde je prý opraven problém s Gilbertovou transformací a dosahuje se většího potlačení druhého postranního pásma. Ondra zkoušel i vyhodit vnitřní attenuátory a attenuaci provádět potenciometrem na vstupu. Prý je to lepší. Zatím jsem to však nezkoušel (testuje to Ruda OK1FFI). Fatální chyba je prý i v přetékání A/D převodníků.

Ale dá se hrát i s dřevěnými hračkami (přelož, dá se na to vysílat HI), ale všichni čekáme na další versi programu, která by odstranila známé chyby. Prý je i pár nadšenců, kteří chtějí použít STM32 procesor. Tak to by byla bomba. Při testech zařízení je až podivné, jak se dobře se 2W dovolávám. Zkrátka tento systém řízení PA pomocí změny kmitočtu a plnění (PWM), kupodivu je velice účinný (komprese).

Trošku jsem zklamán z diskusního fóra kolem uSDX. Když to čtu, tak mám pocit, že celý svět se skládá z vědců a simulátorů. Vyvíjejí filtry, chtějí to na 144MHz a přitom ani nepoznají, že to má fatální chyby. Ale tak už to bývá. Zatím tedy svůj výrok o hračkách opravuji jen v tom, že i s dřevěnou hračkou a blondýnou se dá někdy krásně pohrát HI.

Mám doma asi 20 TCVR (většinou Home Made) a na pásmu se mne někdo zeptal, proč tedy další a zatím málo kvalitní TCVR. Odpověď je jasná, je to první jednoduchý a použitelný SSB TCVR. Pokud chceme přitáhnout mladé na pásma, pak už to asi nebude přes CW. To až v druhém kole. (o FT8 nemám strach, to si každý mladý zkusí a zjistí, že je to jen počítačová hra, bez komunikace). Časem to vyšumí a bude nahraženo něčím, s čím se dá alespoň trochu komunikovat. Bez komunikace není rádio rádiem.