Jak bude letos na Šumavě? PZ (Ptákovinám Zdar) aneb, jaké budou letos radiové novinky?

Ve zbytku života,  pro mne Šumava znamená,  vždy něco úžasného. Už jsem to několikrát říkal. Nikdo z nás nemůže za svého života poznat všechna krásná místa na světě. Vše je relativní a je toho moc. Jak ubývá sil, tak většinou se nám již nechce jezdit jinam než tam, kde to máme na dosah ruky. (A už vůbec se nám nechce na Aljašku). Tam, kde se cítíme spokojeně, tam kde je krásná a téměř neporušená příroda, tam kde mají kvalitní pivo a mají ho dost. V tomto je naše Šumava nezastupitelná a skutečně překrásná. A to bychom nebyli amatéry, abychom naše aktivity nespojili s rádiem. Jaké budou tedy novinky na expedici SRH2021? No předně je nám jasné, že musíme být především zdraví a moc si přejeme, aby covid nás nějakým způsobem již neovlivňoval a neomezoval. K tomu nám pomáhej Bůh.

Novinky:

Přípravky pro F2 (Baofeng, WLN, Kenwood.....) Přípravek se zasouvá do tuby od vitamínů HI.

Jedná se o mikroprocesor s jedním vstupem (tlačítkem). Při zapnutí je tedy možné pustit dva módy.
  1. Automatickou (majákovou) výzvu s opakováním
  2. Maják přítomnosti.
Co je to maják přítomnosti? Je to obyčejný maják pracující v automatickém módu, který jednou za minutu vyšle identifikační "trilek". Po pěti minutách se vyšle automaticky identifikace značkou.
Je to fantastická věc, pokud se přemisťuje více skupin operátorů. Automatické krátké zavysílání umožňí poznat, zda protistanice je v dosahu. Normálně bychom museli stále a stále se zkoušet spojovat. Jestliže však maják vyšle identifikační 2 tóny, pak podle nich poznám o koho se jedná a jak je silný signál. Přitom se zbytečně neobsazuje kmitočet a zůstává stále volný. Identifikace značkou jednou za 5 minut plní podmínky povolovacích podmínek. Je to v podstatě obdoba již dlouho používaného módu "přítomnost", který používáme v módu A1 na KV.
U jednoduchého přídavku k FM ručce je využitý kabel od sluchátka. Mikroprocesor pracuje s výstupy
Dále je možné tlačítkem vyvolat přerušení mikroprocesoru a přejít v přímé morse vysílání. Je to nepohodlné klíčovat mikrospínačem, ale zprávy jsou většinou krátké a tak se to dá vydržet.

Určitě spousta z Vás si řekne. Má to F2 smysl? Ano správná otázka. Ale pojďme si to předvést na praktickém případě. Jestliže je slyšitelnost (síla signálů) dobrá, pak F2 je zcela zbytečná. Nasimulujeme to ve spojení mezi městy Liberec a Jablonec (cca 10 km). Já jsem používal výkonu 50mW do bílé hole a v Jablonci Libor OK1DU používal též bílou hůl a FT991 na příjem.

Spojení 50mW pásmo 2m.mp3

Pak jsme s Liborem přešli na pásmo 70cm a zkusili se stejným výkonem to samé.

Spojení 50mW pásmo 70cm.mp3

Tak tady už jasně vidíte, jak F2 drtí běžné fone spojení. Upozorňuji Vás však na to, že na Šumavě by toto byl dokonalý signál. Tam to většinou funguje tak, že jen registrujete signál a čitelnost je 2-3. Nedá se to číst. Pak F2 zaručí stoprocentní přečtení. Ale důkaz Vám předložím příště, až Libor s jednou sadou vyrazí do Jizerek.

Závěr:

Používání módu F2 u laciných ruček zdarma zvyšuje akční rádius pro kvalitní spojení. Samozřejmě ovládání mikroprocesorem umožňuje automaticky předávat v určitých časových intervalech i jiná data. Pro další verse uvažujeme o předávání emergency dat (nejsme nejmladší), jako je srdeční tep a teplota těla. Pochopitelně si to TCVR budou předávat automaticky, a pouze jen u druhé stanice vyvolávat alarm, pokud data převýší nastavené hodnoty. Ale to snad až pro příští rok.

Konkrétní provedení




Pro prvotní zkoušky je vhodné si vše co nejjednodušeji odzkoušet. V dalším je mini popis a výpis programu. Zhotovením přípravku dostanete do ruky nástroj, kterým si můžete ověřit, zda
mód F2 je skutečně někdy výhodný.

Základní popis.pdf

Download programu V0.0


Co umí mód F2?

Dnes jsem opět zapnul  F2 volání výzvy. Původně jen za pomocí TCVR WLN KD-C1 (2W), který jsem volně nechal na parapetu. Zavolal mne Martin OK1ZOO a pouštěl mi nahrávku, jak je to slyšet u něj doma. Bylo to velice silné. Domluvili jsme se na tom, že výkon stáhnu na 50mW a zkusíme to znovu. Zkoušel jsem nejprve volat klasickým fone módem. Bohužel u Martina nebylo nic slyšet. Pak jsem přepnul na F2. Martin pořídil nahrávku, z které je jasné, že to jsem já. Ale poslechněte si to sami.

OK1ZOO.mp3

Jo telegrafie je matka spojení HI. Zdá se mi, že klíčovací tón je zbytečně vysoko položen. Asi změním program a budu měnit výšku tónu pro posouzení maximální čitelnosti. V době všelijakých NR to asi bude účelné. Změnil jsem program a na začátku dávání výzvy jsem dal tóny od 450  Hz do 700 Hz po 50 Hz. Samozřejmě se muzikantům omlouvám. Ucho okamžitě vyžaduje půltón a on tam není HI. Pochopitelně toto je test k ničemu, mohu mít ve svém uchu frekvenční díry. Ale zdá se mi, že tón výšky 550 Hz je pro mne nejlépe přijatelný. Tedy klíčovací tón změním na 550Hz.

test tonu.mp3

Dnes ráno jsem od Martina dostal další nahrávku. Patří vlastně k nahrávce OK1ZOO.mp3, ale je tam ladění a hledání optimální výšky tónu. Na této nahrávce jsou tóny měněny od 400Hz po 50Hz až do 700Hz. Kromě toho, že u nižších kmitočtů je silně slyšet intermodulační produkt (asi by stálo za to, to trošku ofiltrovat), tak veliká změna je v tom, že původní nahrávka je s 50mW, kdežto ta druhá je s výkonem o 6dB více. Už staří praktici nám říkali o 3dB pravidle na FM. Tak samozřejmě zde to funguje též. Pro vaše srovnání. Ta původní nahrávka je jako když u UV-5R používáte ten malý výkon, kdežto ta druhá je se zapnutým velkým výkonem.

OK1ZOO_1.mp3

Dnes si však Libor OK1DU přijede pro přípravek a tak vlastně zkoušky teprve nastanou. Samozřejmě zde i funguje to, že při slabých signálech je výhodnější zvednout zdvih. Zatím mám trimr ve střední poloze.



Jak probíhají zkoušky F2? - Maják byl 11.4.2021 v 8:00 UTC vypnut. Díky všem za ověření výhod módu F2

Nakonec jsme na stejném kmitočtu spustili majáky dva. OK1DU na Černé Studnici JO70OR ASL 765m a OK1IF JO70MS ASL 390m. Doma u mne to vysílá do bílé hole s výkonem cca 800mW. Kromě identifikace značkou (jednou za cca 5min) poznáte o který maják se jedná pomocí dvoutónu. OK1DU má první E na kmitočtu 550Hz a druhé E na 880Hz. OK1IF má první E stejné, ale druhé na 450Hz. Samozřejmě se jedná o mód F2, tedy přepněte si na FM a budete slyšet modulovanou telegrafii. To samozřejmě není tak účinné jako mód A1. Je to dáno rozdílnými šířkami požívaných filtrů. Např. na CW mód A1 si můžete dovolit šířku filtru třeba 100Hz, kdežto u FM módu F2, má každá ručka filtr široký někde kolem 15kHz. A samozřejmě se používá jiný typ demodulátoru. Ovšem běžné CW/SSB rádio stojí řádově desítky tisíc, kdežto malá ručka někde kolem 450 Kč (v Číně). Tedy mód F2 je velice zajímavý pro začátečníky, kteří se chtějí naučit telegrafii. Experiment chce ukázat tedy to, že i mód F2 je při extrémně slabých signálech velice dobrým pomocníkem.

Maják F2 OK1DU JO70OR ASL 765m

Maják F2 OK1IF JO70MS ASL 390m

Podle výše řečeného, mód F2 nikdy nebude mít na mód A1. Pokud však doma máte nějaký SSB přijímač, zkuste si poslechnout jen nosnou z majáku. Bude někde v okolí kmitočtu 145.225 MHz. Konkrétně u mne si nalaďte 145.224200 MHz. Původně jsem chtěl klíčovat PTT a simulovat tak mód A1. Byla to hrůza a nejde to. Je to zajímavě nestabilní. Včera byl maják spolehlivě slyšen i u Vítka OK1AXD. Ale uvidíme, kolik přijde poslechových zpráv. V neděli je Provozní aktiv. Výjimečný stav skončí a tak doufám někdo vyjede i na kopečky. Zkuste se tedy na majáky mrknout a hlavně to nahrát.

Nahrávky

Před instalací majáku, jsme s Liborem vyrobili tuto nahrávku.

OK1DU_50mW.mp3

Libor byl na Černé Studnici a já doma. Mám k dispozici několik vysílacích výkonů. Nasaďte si sluchátka a zaposlouchejte se. Nejprve jsem fone volal s 50 mW. Na nahrávce v jednom místě je torzo hlasu i slyšitelné. Pak jsem za stejného výkonu zavysílal módem F2. Pro zkušeného operátora je to již plně čitelné.  Pak jsem zvedl výkon asi 6x (300 mW) a provedl  pokus fone následovaný opět F2. Výsledek je naprosto jasný. Pokud známe 3dB pravidlo, tak víme, že pokud zvedneme výkon 2x, pak z nečitelného signálu se stáva signál čitelným, ale silně zašumělým. Po dalším zvednutí výkonu o 3dB pak to už je téměř dokonalé. Zkuste si to poslechnout ještě jednou. A hned máte z ručky za 300 Kč nástroj na DXy HI. Ano to vše umí telegraf a je jedno, jestli A1 a nebo F2 HI. Stačí se začít učit cw.

Tonda OK7CM Mladá Boleslav
IC705
OK1DU.mp3
OK1IF.mp3

Jirka OK1DSG Mladá Boleslav píše:

Posílám nahrávku příjmu ze čtverce JO70KK, pořízenou dnes, záměrně bez zvláštního vybavení. Anténa teleskopická lambda/4, v prvním patře uvnitř budovy. (V přízemí není signál slyšet...)

 

Je překvapivé, jak je signál, který ani neotevře squelch dobře čitelný.


OK1DU.mp3

Vítek OK1AXD Praha
OK1DU.mp3

Tady mi to připadá, jakoby Vítek maják poslouchal se zapnutým CW módem (ne nastavený FM). To samozřejmě jde taky, ale blbě budete hledat ten správný zázněj, bude jich tam více a bude Vám překážet nosná. Na druhou stranu však Vaše rádio kvůli užšímu filtru bude více citlivé. Tedy ještě jednou, je to mód F2 a Vaše rádio bude nastavené na normální FM. Nejsem si jist, zda nemáme větší zdvih. Tedy FMN (FM Narrow) (u silných signálu) asi taky nebude fungovat. Pokud však to bude slabé a zašumnělé, pak módem FMN si pomůžete k lepší slyšitelnosti.

Experimentální testy QRP VKV majáku OK1DU s módem F2 - od 7.4.2021 20:00 UTC

Stále nemáme dokázáno to, zda F2 je účinným módem spojení a nebo ne. Než provádět složité testy, je daleko jednodušší do toho zapojit i Vás. Od 7.4.2021  20UTC, bude experimentálně krátkodobě spuštěn maják OK1DU a to na kmitočtu 145.225 kHz. QTH bude ve vysílacím středisku kolektivky OK1KEP na Černé Studnici (JO70OR 765m ASL). Maják bude vybaven radiostanicí Baofeng UV-5R s výkonem 0.5W a bude vysílat uvnitř budovy do běžné gumové antény. (Kdyby vysílal do velkých antén, pak by to bylo slyšitelné a rušilo by to.). Vysílací schéma bude následující:

Morse F2:
Každou cca minutu dvě písmena EE (každé písmeno v jiné výšce tónu)
Toto se 4x opakuje
Následuje značka OK1DU
Po každém zahrání se vysílač odklíčuje (vypne se nosná)

Chápeme, že tento experimentální maják může někoho rušit. Prosíme o trpělivost. Jde skutečně jen o zkoušky. Předpokládáme zkušební provoz cca jen několik dní.

Co potřebujeme?

Poslechové zprávy s udáním toho, na čem to bylo posloucháno, s jakou anténou a kde (lokátor). Ideální je to nahrát do krátké zprávy (stačí si počkat na identifikaci volací značkou a tu nahrát. Tedy ne delší jak max 15 sec.)
Tuto nahrávku s popisem poslat na adresu ok1if@volny.cz, případně ok1du@seznam.cz
Samozřejmě čím zašuměnější, tím lépe. Při poslechu doporučujeme odskvelčovat.
Děkuji moc všem případně zúčastněným hamům a děkuji za ochotu radioklubu OK1KEP k tomuto experimentu. Nepředpokládá se, že to bude slyšet daleko. Pokud nutně potřebujete kmitočet, pak si majáku  nevšímejte a klidně tam pracujte. Maják Vás zaruší
každou minutu jen na cca  3 sec.

Pokud tyto zkoušky dopadnou dobře, bude experiment zopakován ještě na kmitočtu 433.550 kHz. Ale o tom se včas dozvíte.



Prototyp doplňku FM TCVR typ "PICF2" ONAIR......

https://youtu.be/RamStK6k8Hw



Proč, nač, k čemu je ta blbost dobrá?

Tak to bude asi nejčastější otázka. Už se opakuji a nechce se mi tady hledat něco, co už jsem někdy řekl. Zkusím to shrnout znovu. Narodil jsem se do doby telegrafní, tedy do doby komunikační. Můj koníček mne tedy baví hlavně z hlediska amatérské komunikace. Upozorňuji, že amatér je pro mne ten, který se samovzdělává, klade si stále nové a nové mety, vymýšlí stále něco nového a v tomto duchu komunikuje s podobně postiženými jedinci.  Tedy CW mód miluji a bez něj si nedovedu představit další směr vývoje HAM hnutí. Občas se najde někdo, kdo by se rád módu CW naučil. Věřte, že vždy bude mít moji obrovskou podporu a obdiv. Tu samozřejmě bude mít i ten, který třeba vymyslí nový digitální mód. Sice zde již (FT8) nejde o radostnou komunikaci, ale může to něco přinést pro samovzdělávání.
Pro usnadnění a zpřístupnění CW výuky nejširším vrstvám, jsme navrhli přípravek a doplněk k provozování modulované telegrafie módem F2. Aby byl přípravek laciný a dal se snadno vyrobit, byl navržen k zabudování do běžného externího mikrofonu typu třeba Baofeng. Podle zkoušek módu F2 (viz. pokusy dole), lze dokázat, že je komunikačně značně převyšující běžný FM provoz. To má tu výhodu, že s tímto módem se dá komunikovat i na relativně značně vzdálené lokality. Tedy výhoda při "rychlých" aktivacích kopců SOTA, GMA atd. K snadnějšímu poznání možností komunikace, je přípravek vybaven i módem majáku přítomnosti. Tedy metodou permanentně oznamovat protistanicím, že jsem on AIR. To se dělá pomocí dvoutónů s občasným vysláním mé značky (jednou za 5 minut). V tomto módu nezatěžuji komunikačně kanál a přitom umožňuji rozeznat, zda spojení je možné. Přípravek v sobě má zabudován i generátor dávání výzvy a další věci. Pro jednoduchost se klíčuje tlačítkem PTT. Podle návodu by neměl být problém si takový  přípravek postavit.  Pokud si na to někdo netroufá a má zbytečných cca 500 Kč, prosím obraťte se na mne a zkusíme se domluvit. Přípravek je určen pro FM TCVR typu UV-5R a další, které mají dvojitý konektor.

PZ a telegrafii zdar

P.S. Mechanickou část prototypu vyrobil brácha OK1USP. Řekl bych, že nápad umístit to do mikrofonu byl geniální i za cenu toho, že ten mikrofon už nelze používat pro originál účel.

Když tě nikdo nepochválí, pochval se sám. Jožo Fero




Maják F2 je sice vypnut, ale ještě přišel jeden report

Nahráno v sobotu 10.4. večer -22:12
TRX Yaesu FT-991
Ant. bílá hůl ve výšce cca 5 m
lokátor JO70 IC, Šestajovice, Praha východ,
nadmořská výška ~ 255 m.

S pozdravem
73
Pavel, OK1OO


OK1DU_OK1OO.mp3

Určitě jste si všimli, že F2 má své nesporné výhody. Ačkoliv se to nezdá, tak perfektně zvyšuje srozumitelnost v oblasti, kde již běžné fone končí. Jsem rád, že v tomto je nám již jasno. Systém majáku přítomnosti je též dokonalá věc. A tak nyní probíhají vývojové práce, které by měly vést k výsledku:
Externí mikrofon k UV-5R. Venku přepínač FONE/F2. Elektronika zabudovaná uvnitř mikrofonu. Připojovat pádlo se mi zatím moc nechce (dráty by překážely). Tedy v první fázi při poloze přepínače na F2 by bylo možné klíčovat tlačítkem PTT mikrofonu. Samozřejmě v PICu uloženy předdefinované texty jak CQ, popis stanice, maják přítomnosti...atd. Zkrátka vše připravené k tomu, abychom mohli vrcholy GMA zdolávat "za běhu" a přitom díky majáku přítomnosti jsme mohli sledovat, zda spojení je možné či ne.