CQ160CW - Za 10 Kč radost až do rána

Je mi jasné, že většina z Vás nepochopila, co ta desetikoruna v názvu. Ale pojďme na to  od začátku. Band 160m je bandem pro někoho zatraceným, pro jiného celoživotní láskou. Znám mnoho hamů, kteří se věnují výlučně pásmu 160m a na jiné bandy vůbec nechodí. Čím si to ta 160 zasloužila? Řekl bych, že je to pásmo "tvrdých chlapů". Většina z nich k tomuto bandu přilnula v dobách OL, kde vlastně ani jiná možnost nebyla. Časem zde vznikaly různé party zarytých OLáků a vznikal zde prazvláštní "taky hamspirit". Nikdo si nikdy nehrál na povolených 10W příkonu (až na blázna OL4AJF, který svoji EL81 vždy měl nastavenou na 9W příkonu) a různé telefonní služby zde nádherně fungovaly. Dokonce i dělání zemiček z jiných QTH. Jo, to byly doby. Každý den jsme si telegrafovali a sdělovali svoje zážitky. Internet neexistoval, telefon taky moc ne. Zkrátka v té době se v nás formovalo vědomí nádherné komunikace a to tím nejlepším, co bylo v té době k dispozici - pomocí CW. Většina uživatelů pásma 160m se většinou stala sběrači TOP zemiček. Proč taky ne, vždyť i dnes sbírání zemí na 160m patří mezi ty nejtěžší zážitky. Je sice pravda, že někteří se z toho pomátli a svoje úspěchy (určitě ne 10W) popisovali v různých novinách. Zkrátka dospěli k závěru, že je to zcela určitě víc, jak zlatá olympijská medajle. Naštěstí časem si uvědomili, že to zase tak složité není. Stačí ctít fyzikální zákony a uvědomit si, že 4x zvětšení výkonu se rovná 1S na straně příjmu. Pokud vše půjde dál tímto směrem, pak zas až tak moc není třeba vylepšovat tu stranu příjmu. Top band je stejně šumákem a tak vše se dá vyřešit zvýšením výkonu. Jo tenkrát nás ještě dodavatelé elektřiny neomezovali hlavním jističem.
    Samozřejmě jsem vše popsal přehnaně. Teprve ten, kdo se tomu věnuje opravdu špičkově, tak ví, kolik dřiny je nutno vynaložit k tomu, aby to na tomto pásmu poslouchalo. Škoda, že už asi nebudeme mít šanci se setkat s takovými borci, jako je VY2ZM a dalšími. To je ta TOP olympijská medajle.

Tak fyzikální principy známe. TOP band je šíleně omezený, má ze všech pásem největší útlum. Bez efektu východu - západu slunce zde toho moc nefunguje. Princip šedé zóny, myslím byl také nejprve dobře zdokumentován na 160m. K tomu, abychom udělali hodnotné spojení, je však třeba, aby i na druhé straně někdo byl. Nejsnadněji se nové země DXCC nahánějí třeba v závodech. Proto byl zřízen i závod CQ160. Je to jediný pořádný světový závod, který nerozmělňuje stanice světa do více bandů, ale nechá je závodit jen zde. Je to samozřejmě svátek všech TOP bandistů.

Ale nechme toho stálého připomínání, že bez pořádného výkonu to zde nejde. To koneckonců platí obecně všude. Chceš-li udělat lepší výsledek než vloni, pak zvyš svůj výkon minimálně 2x . To udělá 3dB na straně příjmu a tvůj výsledek se rapidně zlepší. Případně pomocí antén zvětši zisk. To lze realizovat i v paneláku. Bohužel se zde blbě budují přijímací antény. A tak např. Milan OK1IW, kdysi definoval nepsané podkategorie závodů. Jedna z nich byla i kategorie "Panelák", kde s Bédou drží myslím rekord.
A tak závodníkům v kategorii HP nečiní problémy si na každý další závod zase trošku přidat. 4ks Jánošíků jsou schopni v extrému vyprodukovat i 15kW. Tedy 10x víc, než kolik povolují závodní podmínky contestu. Bohužel to opět nevede ke světovému primariátu. No a co ti, kteří mají povolen v kategorii QRP 5W out? Mají se chovat stejně? Pro nás to opravdu není problém. Těch 50W (10dB navrch) dosáhnu velice rychle a efektivně. Druhá otázka zní, jestli to fakt chci a jestli mne to bude bavit. Domyslete to a popřemýšlejte, zda ten, který třeba jede na stažené 100W zařízení, je na tom stejně, jako ten, který používá FT817 HI.

Tak, úvod mám za sebou a doufám, že v OK QRP závodu mi to zase někdo předvede jako vloni. Moc  prosím, abych toho byl ušetřen. Vloni mne to opravdu dost naštvalo. Zakládám si fakt na tom, že když řeknu, že tam mám 1W, pak ho tam skutečně mám.

Jak se závodí v CQ160 s 5W?

Musím předem říci, že blbě. Pokud nechcete dělat změnu ve výkonu (jak to řeší HP stanice), pak máte jen možnost vylepšovat antény. NVIS je záchranou. Bohužel NVIS pro pásmo 160m znamená postavit anténu alespoň 80m dlouhou a to ve výšce 40m. Ačkoliv to zní blbě, tak to je skutečně dobrá TOP anténa s totálně krásně nahoru zářící. No, tak na to mohu zapomenout. Na střechu v paneláku nejsem připuštěn a moje chudinka opelichaná LW42m je s bídou lambda čtvrt (nenávidím proudově buzené antény). Její výška nad zemí 16m je pro TOP naprosto nevyhovující. Zkrátka pokud dělíme antény na Antény a Antény ztrátové, tak moje anténa je vyloženě anténou ztrátovou. Budu tedy schopen porazit sám sebe? Ano to je to správné slovo, těžko mohu sám sebe bez změny HW vylepšovat. Přesto bych rád sám sebe porážel. Jak kdysi zavedl podkategorii QRP Milan OK1IW (kategorie panelák), vymyslel jsem si letos nový rekord a podkategorii - power chalenge. Moje účast letos tedy byla ve znamení utvoření svého nového rekordu a to odjetí celého závodu s 5W out a změření celkové spotřeby energie (elektrická práce).
Jel jsem na KX3 s nastaveným výkonem 5W. K tomu zapnutý PC. Dalším žroutem energie byla stolní lampa a dva zdroje. Jeden pro napájení TCVR, druhý pro napájení ATU. Občas jsem měl zapnuté i rádio na 2m. I když jsem šel spát, většinou jsem PC nevypínal. Po dokončeném závodě jsem konstatoval celkovou spotřebu 1974 Wh. Což ustanovuje nový OK rekord HI. Předpokládám, že mne někdo v příštím roce lehce překoná. Pokud je cena za 1KWh cca 5Kč, pak celý závod mne stál 10Kč. Bohužel se již nikdy nedozvím, kolik to stálo stanice v kategorii HP HI.

Co se dalo letos vylepšit?

Studoval jsem výsledky z loňského roku. Chtěl jsem mít před sebou vizi teoretického zlepšení, ale jak? Všiml jsem si, že nevyčerpávám povolenou dobu závodění. Ta je u jednotlivců stanovena na dobu max. 30 hodin. Z loňských výsledků však vítěz udával, že závodil 31 hodin a přesto nebyl diskvalifikován. Že by Amíci se báli Rusů? HI Kategorie QRP má povolen skimmer. Tedy proč ho nepoužívat? Vydržím však těch 30 hodin být ready?
V době nedávno minulé (Karmazinovská éra), velice často se objevovaly v našem časopise články překládané z USA originálů na téma - únava, boj s únavou atd. Tenkrát mne to docela bavilo. Studoval jsem tenkrát i články tehdejších borců a řídil se podle nich. Pamatuji, jak nějaký borec popisoval, že v QRP kategorii je dobré první celou noc spát. Stejně naše šance na udělání spojení po začátku závodu je minimální. Zkusil jsem to a byl to totální propadák. Zřejmě ideologocká diverse. HI I s 5W se děje v počtu QSO toto:



Jasně vidíte, jde to po začátku  nejlíp. Samozřejmě máme k dispozici i skimmer a tak nás zajímá poměr spojení při RUNu a při S&P. Tak to je také zajímavé. Z celkových mých cca 800 QSO byl poměr následující:

RUN

S&P

Jak je to možné? Skimmer je nesmírně důležitá věc. Pokud dáváte výzvu a skimmer Vás eviduje (nevadí, že udává třeba 2dB), pak se o Vás ví na celém světě. Když už borci nemají co dělat, zkouší vyhledávat. Tento závod je jednoduchý a stačí vlastně vědět jen Vaší volačku. Tedy borci na Vašem kmitočtu s těmi svými kW zkusí zavolat. Jestliže něco reaguje on line, pak je vše OK. On ví, že vy jeho značku přečtete a on Vaší značku vidí na skimmeru. Stačí mu pak, aby se zorientoval třeba jen podle dvou písmenek. Otázka zní, zda je to korektní spojení. Je to něco, jak to známe při lovení DXů. "Give me my report".  "Your report 56".  "My report 58?". ""Negativ , try again". "My report 57?". "Negativ" "My report 56?" "Yes, good contact". Úsměvné a přesto se toto běžně děje. Tedy někdy nejsem úplně přesvědčen o tom, že na druhé straně to vše bere. Po několika opakováních to však dostanu potvrzeno a je to HI.
Tedy poučka platná i pro QRP.

Ono vůbec ze závodu musíte mít radost. Je úplně jedno, zda se na někoho nedovoláte, či ano, ale musíte si vytvořit obraz bandu. Z toho obrazu se musíte těšit a umět se radovat. Jak se při tom tváříte? Asi takto nějak:

OL4W se tváří HI

Ještě v dobách tak před 30 lety, jsme si mysleli, že někde jsou ukryté stanice, které na nás čekají. Myslíme si to i nyní? No možná u HP na tom něco je. Ovšem u QRP na to zapomeňte. Můžete si nastavit filtr skimmeru a v každém okamžiku vědět, co je momentálně on air. Třeba i takto:


Sledovat grey line se zde silně vyplácí.



Jak vlastně je to s tou únavou? Tak to si vše musíte vyzkoušet sami. Já například vím, že spaní před začátkem závodu je pro mne špatná věc. Když se proberu, pak přichází silná krize. Ideální pro mne je, si otočit spánek. Asi tak 5 dní před závodem postupně si natahuji odchod na spaní. První den jdu spát třeba v 11 hodin, pak v jednu a další den ve tři atd. Organizmus se přizpůsobí a je vyhráno. Kdysi jsme závodili jen tak s Milanem OK1IW, sami proti sobě. Vřele to doporučuji, je to fantastická zábava. Když Milan říkal, že si jde zakouřit, tak jsem věděl, že je to minimálně 20 minut. V té době jsem úspěšně stahoval jeho náskok HI. Zrovna tak je to s jídlem během závodu. Káva je fantastická věc, ale nesmíte si ji jít vařit. Je z toho pak ztráta 15 minut. Pokud se tedy chcete udržovat bdělí, je daleko výhodnější si kávu vyrobit předem a pít ji z termosky. V době, kdy Vaše anténa má navrch (doba kolem východu sluníčka), je zakázáno vše. Zkrátka jít si vařit kávu může znamenat ztrátu násobičů a to již nejde ničím vykompenzovat.
Zajímavé je i to, mít správnou pohodu. Vloni jsem si koupil krásné nové houpací křeslo (dostal jsem ho předem k vánocům).



V životě bych neřekl, jak pomáhá v boji s únavou. Nepotí se mi záda, krásně se při automatické výzvě houpu a vůbec relaxuji. K dobré pohodě patří i to, že umíte prohrávat. Zkrátka vítěz může být jen jeden a já vím, jak na tom jsem. Pro QRP stanici platí i jedno důležité pravidlo"

Pokud jezdíte závody častěji, automaticky se Vám vytváří pojem o šanci se dovolat. Někdo je borec, jiný je patlal. Bohužel potřebuji oba. Je dobré se podle toho chovat. Jsou i různé poučky a návody, které probíráme v naší odborné telegrafní škole. Ale sem se některé věci nesluší dávat. Pravidlo pro QRP stanice je však jasné:

No a co letos?



Podle tohoto grafu vidíte, jak jsme na tom v Evropě.



S 5W a blbou anténou se toho moc udělat nedá. Všimněte si však toho, jak se dá navýšit bodový zisk pomocí spojení se stanicemi Německa. No nic. Byl to hezký závod a už se těším, jak příští rok opět překonám sám sebe. Zkusím se dostat na spotřebu 1500 Wh HI.

PZ Váš Jožo Fero