Vstanou noví bojovníci (na sotách)

O aktivitách "SOTA", toho bylo napsáno již mnoho. Mám takové tušení, že sota v OK vznikla již před deseti roky. Od té doby našla plno příznivců (včetně našince), protože spojuje mnoho krásných aktivit do jedné. Krásně si zanavigujeme, krásně se projdeme a nakonec si i pěkně zavysíláme. Letos na dovolené RAH2018 s námi na 3 dny byl i Libor OK1DU (ex OK1XLL). Kdo je to Libor? Je to zvláštní člověk typu "co se mi líbí, tak to musím dělat". To je vlastnost vynikající, která většině z nás chybí. A tak Libor je potápěč, člen horské služby, speleolog, amatér, horolezec, degustátor rumů a občas i milovník žen. Zkrátka to co vidí, líbí se mu to, tak o tom nemluví, ale okamžitě to dělá. Letos jsme ho sebou vzali i na dvě soty v okolí Lipna.



Libor OK1DU na sotě Okolí JC038 (u zařízení OK1USP)

Po prvotním vysvětlení, co to vlastně ten program Sota je, Libor zatoužil i po této aktivitě. Dokonce na Okolí si své první spojení odbyl. Byl z toho nadšený, ale.....
Na co vlastně na sotě vysílat? Jeho FT991 asi nebude nejvhodnějším zařízení. Slíbil jsem mu tedy jednoduché zařízení, které by na sotách bylo plně funkční. Předpokladem je výkon kolem 5W a možnost přelaďování. Postavil jsem mu tedy Rozkmita 40, ale v provedení "SOTA".



Jedná se o klasický Rozkmit, ale kvůli zjednodušení ovládání jsem ho tentokrát vybavil novým softwarem V1.2T. Ten se od verse V1.1T liší tím, že upřednostňuje Sota provoz. Co to znamená? U tohoto SW je varicap laděn přes D/A convertor pomocí 5 bitového slova. Bohužel Xtal který máme běžně k dispozici na HAMshopu OK1CDJ, lze rozlaďovat tak maximálně 800Hz. Aby se bylo možno přesně naladit na protistanici, pak offset při příjmu nesmí být větší než cca 400 Hz. Tím pro někoho je provoz s tímto SW dost nepohodlný a výška zázněje při příjmu nízká. Přitom v současné době slunečního minima je provoz na sotách bez sebeanonce téměř nemožný. Většinou se proto každý sebeanoncuje před spuštěním vysílání. Provoz je pak svižnější a přeci jenom se nám tak na náš většinou slabý signálek podaří nalákat protistanice. Ve versi V1.2T jsem tedy po zapnutí napájení tvrdě naladil oscilátor při vysílání na 7030,8 kHz (kousek pod volací sota kmitočet) a oscilátor při příjmu na 7030,2 KHz.  Pokud nám někdo tedy na tomto kmitočtu odpovídá, pak slyšíme výšku zázněje ne nepříjemných cca 400Hz, ale příjemných cca 600Hz. Při příjmu je pak možné v menu navolit RIT a tak můžeme v okolí přijímacího kmitočtu ještě rozlaďovat cca o plus mínus cca 200Hz. Přitom jsem však nechal i možnost rozladění i vysílacího kmitočtu, ale toto je po zapnutí napájení potlačeno. Liborovi jsem napsal i manuál, jak se spojení na sotách dělají, včetně popisu, co má na sotě udělat (třeba nezapomenout natáhnou anténu HI). Libor je radiový talent a tak myslím, že vše zvládne (to jemné vymáchání v tom, zažil každý z nás). A tak vítám mezi nás novou sota značku OK1DU/P.
 Libore, ať se daří.