Jak jsem utrpěl první spojení FT8 - Milan OK1DMP by ze mne měl radost...

Jsem znám tím, že z každého módu digitálních spojení jsem si zkusil udělat alespoň jedno spojení. Jsem znám i tím, že nenávidím vyrábět různé oddělovací trafa a různé sériové interface. Mám však nové rádio RS-918SSB a to má taky Emil OK2BPU. Na našich ranních skedech se mi Emil pochlubil, že zvládnul ovládat TCVR z programu N1MM a že by to koneckonců mělo fungovat i na různých digi módech. A to jen za pomocí propojení PC USB kabelem s TCVR. Rádio má vymyšlený mód, který simuluje protokol FT817. Po USB kabelu je možno posílat i Audio signály a to bez jakéhokoliv interface. To mne zaujmulo, zvláště pokud mi Emil poslal obrázky nastavení.






Samozřejmě jsem to chtěl odzkoušet. Nainstaloval jsem si program WSJT-X a spustil. Okamžitě jsem v pásmu 40m zachytil pár stanic. Bez bližšího studia jsem stiskl tlačítko Enable TX. K mému velikému údivu jsem si všiml, že TCVR začal vysílat. Na nic jsem nesahal a najednou koukám, že mám první hotovou zem.



Samo si to volalo, samo si to odpovídalo. Geniální.... myslím, že jsme ten HAM sport skutečně dostali tam, kde jsme ho chtěli mít. HI. Jsem již kmet a tak již nekritizuji to, co jiným přináší radost. Nebudu to činit ani nyní. Ale připadá mi to cesta do pekel, jako třeba byl vývoj geocachingu. Když to před cca 20 roky začínalo, nebyly k dispozici ještě ani pořádné mapy. Stáhl jsem si jen souřadnice a dojel někam poblíž autem. Pak jsem bloudil třeba 10km, abych se dostal do vyhledávací oblasti. Pak přesnost mého GPS už nestačila a tak jsem hledal a hledal. Ze všeho jsem měl dětinskou radost. Bylo v tom něco úžasného, nevěděl jsem kam jdu, neměl jsem mapu, prošel jsem se a nakonec jsem byl odměněn. A jak je to nyní? Vezmu souřadnice, zkopíruji do nějaké turistické mapy a podívám se, kde ta cachka je. Pak si tam dojdu po cestičkách a nemusím ani to GPS mít sebou. Cílovou plochu mám vytištěnou a tak zbývá jen dohledání. Opět se dá říci, že to někoho baví. Bohužel mne to  otrávilo, ta krásná myšlenka se vypařila. Jak už jsem kdysi prohlásil, určitě nejvíce radosti FT8 přinesl programátorům. Ale mám určitou motivaci. Spustím FT8 mým vnoučkům, ať si dělají nové zemičky. Ten jeden sice neumí ještě číst, ale to nevadí. Klikat umí a tak jsem zvědav, kolik těch zemí mi vyrobí. Pak si napíšu o QSL lístečky a budu hrdý na to, že těch zemí mám 321,5 HI. Pane Morse.....co tomu říkáte? Nevymýšlel jste tu telegrafii pro komunikaci?

Radimův pohled na "HRU" nazvanou FT8

Asi bych měl říci, kdo je Radim. Mám celkem tři vnuky a jednu vnučku. Radim je čtyřletý vnouček se zvláštním (koneckonců typickým) názorem na okolní svět. Kdo to zná, ví o čem mluvím. V jeho hlavičce vznikají takové nápady, na které bych asi nepřišel. Já Lukášovi (8 let), tak Radimovi slibuji výuku CW. Nechci však nic urychlit, dokud se nenaučí pořádně a trošku rychleji psát. Nedovedu si představit, že bych je učil chytat písmenka "do hlavy", což činí stále nesmírné problémy většině vojenských telegrafistů. Vysvětlil jsem jim, že morse s nimi bude neustále chodit a že tento způsob komunikace je vlastně geniální při různých situacích. Vypravuji jim, jak námořníci u různých ponorek jen boucháním dávají najevo co potřebují a vůbec, že ještě žijí. Když se někdy něco stane a někdo je při zemětřesení zasypán, má znalec morse obrovskou nadějí, že boucháním na různá potrubí si může lehce přivolat pomoc a přitom záchranáře informovat o tom, co se v okolí děje. Zkrátka a dobře pan Morse to vymýšlel pro komunikaci. Vypravuji klukům, jak nejutajenější komunikace mezi loďmi, byla vždy světlem, nebo třeba i praporky. Zde naopak má to tu výhodu, že ji nelze lehce odposlouchávat. Kluci mi rozumí a těší se na věk, kdy se tento "esperantský" způsob komunikace naučí. Koneckonců to není tak dávno (cca 50 let), kdy jsem svým vrstevníkům vypravoval, že pomocí morse se spojuji se zahraničím a že si povídáme tou krásnou řečí pomocí zkratek a Q kódů.

Mám u sebe na návštěvě své vnuky. Ještě předtím, než vstanou, jdu do koupelny. Zapínám však TCVR a v pásmu 40m zapínám mód FT8. Je to můj zvyk. Všechny země co mám na FT8 udělané, si počítač udělal sám a to tehdy, kdy se koupu a nebo užívám ranní návštěvu komůrky. Je to zajímavé, ale tímto způsobem jsem si za 14 dní vyrobil asi 100 zemí. Vzpomínám, jakou námahu jsem měl při sbírání zemiček v módu CW. Po příjemné sprše se vracím a koukám, že na počítač kouká Radim.
"Dědo, co to hraješ za hru", povídá.
"Radime to není hra, ale vysílám".
"Nene, kdybys vysílal, tak do toho mluvíš, nebo ťukáš".
"To musí být nějaká hra, protože tady některé řádky jsou červené, některé zelené, žluté a teď tam je řádek modrý"
"Dědo nauč mne tu hru".
Tedy ten mne dostal. Nemám chuť mu vysvětlovat to, že je to mód FT8 a že je to strašně sofistikované a že zcela určitě to K1JT dělal v dobré víře.
"Tak dobře Radime", povídám. Číst neumíš, ale barvy znáš. Tak si tady sedni, já zatím udělám čaj. Jakmile se tady objeví modrá barva, tak na ní myší najeď a pak klikni". Až se tady objeví tabulka, tak klikni tady.
"Aha, a kdo vyhraje?"
Mezi tím vstává i Lukáš. Nemůže připustit, aby se na počítači hrálo něco, na co on by jenom koukal. Vymýšlím tedy provizorní pravidla, kdo bude mít těch modrých řádků více za 10 minut.
Je to paráda, já si klidně snídám a kluci mi dělají nové země DXCC v módu FT8. Přemýšlím, jaký to má smysl. Ano je to jen a jen hra a nemá to nic společného s komunikací. Přemýšlím, co by na to řekl ten pán s fajfkou (OK1UQ nestor libereckých HAM), který mi vypravoval o spojeních, který mi předváděl, jak se zeptá na počasí třeba v Bratislavě. Zkrátka to kouzelné rádio zde vždy bylo pro komunikaci. Vyrábělo kamarády na život a smrt. Jako OL jsme komunikovali mnoho hodin denně. A co tato hra? Bude to tak zajímavé pro tu novou generaci, když jde v podstatě jenom o to, kolik modrých řádků udělám? Přemýšlím, proč Američani říkají, že FT8 přivádí k rádiu stále a více nových mladých tváří. No dobrá, zkusí si tu hru, ale nekomunikují. Vystačí jim to na dlouho? Občas mne nějaký rozumbrada začne vysvětlovat, že to je geniální, protože to umí přečíst i značku -22 dB pod šumem. No on si to trošku popletl, pod šumem nic nikdo nepřečte, ale připouštím, že pomocí PC jsme schopni okamžitě přečíst něco, co jsme se učili ušima dekódovat desítky let. Pamatuji na to, jak lidstvo šílelo s PSK31. Pamatuji, jak se mi jeden amatér chvástal tím, kolik má nových zemí. Jak krásně komunikuje s Japonci. Zkrátka on postupně mačká F1, F2, F3.... Sice vůbec ani neví co to v té angličtině vysílá, ale to makro mu dal k okopírování někdo, kdo tomu rozumí a tak to bude asi dobře. Trošku mi to vyvolává paralelu, kdy na nějakém pionýrském táboře mi jeden kluk dal opsat dopis (anglicky psaný), kde se žádalo o zaslaní reklamních letáků na hotely. Napsal jsem několik takových dopisů a skutečně mi poštou přišel krásný obrázek nějakého Hiltonu. Pak jsem se raději přihlásil do nepovinné angličtiny.
Ale to PSK jsme kdysi porovnávali s CW. Došli jsme k názoru, že uchem dekóduji ten samý signál v módu CW. Výhoda PSK však spočívala v tom, že ten datový tok dokázal poslat rychleji. Podle Kotělnikova teorému, já při zužování šířky propustného pásma nutně potřebuji zpomalit. Je to normální fyzikální princip. Zrovna tak po desetiletích školení v CW (pokud mi neblokuje rádio), jsem schopen jen ušima vybrat žádoucí signál v mnoha signálech. No jo, ale to jsem se vlastně učil od svých 13 let a učím se to doteď. Jak to bude s FT8? Dá se tam něco učit? Bude to zajímavé po krátké době? Stále hrát tu samou hru? Nespadne to do běžného stereotypu - máš-li větší výkon, pak se dovoláš rychleji?
Proč je to teď tak oblíbené? Já si myslím, že tím, že to mohou hrát i hluší, ti kteří se nedokáží sami naladit. Zkrátka i ta nejméně zkušená stanice má stejnou šanci jako já. Není třeba se nic nového učit, jen si občas stáhnout další update programu.
Dostávám Email od Milana OK1DMP, ať nahlásím do tabulky QRP, kolik mám těch zemí uděláno. Tajně to počítám a zjišťuji, že lehce s 5W jsem na 80m překonal hranici 100 zemí. Samozřejmě díky FT8. Přesto Milanovi píšu, ať mne z tabulek vyškrtne. Slibuji, že mu pošlu jen novou tabulku, kde počet zemí pošlu za Radima, který ještě neumí číst HI.
No jo. Jestliže vyjde FT16, určitě si to zkusím. Ale může mi nějaká hra nahradit přímou komunikaci? Přeju všem mladým s FT8 hodně radostí při hře a aby jim to vydrželo alespoň tak dlouho, jako nám CW. Určitě budou vznikat tabulky spojení odrazem od Marsu a další odrazem od Venuše. Přeji všem hráčům hodně úspěchu ve hře. Já však zůstanu u té proklaté ionosféry, která mne nesmírně vzrušuje a otravuje. Budu však KOMUNIKOVAT a ne hrát hru o více modrých řádků.

Jožo Fero