Čínské radosti

V poslední době mne baví to, co jsem vlastně nikdy nedělal. Zkrátka stavba čehokoliv, měření čehokoliv, vývoj SW čehokoliv. Už nechci ale být slepý. Zkrátka točit šroubovákem na nejlepší hlasitost, pak to zavřít, abych v zápětí to otevřel znovu a pokoušel se to vylepšit. Opravdu takto se to nedělá. Postupně se tedy vybavuji základními měřícími přístroji. Bez měření to zkrátka nejde (a nebo jde, ale velice špatně). Na Ebay jsem našel anténní analyzátor MINI 60, za velice příjemnou cenu. Uvnitř přístroje je i jednotka bluetooth, která umožňuje připojení analyzátoru k běžnému mobilu s Androidem. Analyzátor jsem objednal. Čínské věci znám a vím, že dokumentaci si vždy musím vyhledat v různých fórech. Tak tomu bylo i nyní i když musím přiznat, že tento přístroj je velice friendly. Nakonec se vše podařilo a já si mohl poprvé prohlídnout ta zvěrstva, do kterých vysílám.



Už se těším, jak se vrhnu do stavby antén HI. A kde se to dá koupit? Třeba tady:

Výhodou je i to, že uvnitř je dobíjecí baterie.



Také důvěřujete algoritmu ladění automatických tunerů?

Jak říká Béda OK1MQ: "Vyladit musí jít i hřebík". Ano je to jasná pravda. Ovšem co nám leze z hřebíku ven, to asi tušíme. Většinou naši energii ztrácíme na prvcích anténního členu. Zkrátka žádná cívka nemá nekonečné Q. Pokud tedy už se odhodláme postavit nějakou nerezonanční anténu, spoléháme na náš dokonalý automatický anténní díl (nebo i ruční), který zcela zajisté si udělá tu práci a naladí nám to. Většinou jsme spokojeni, když TCVR nestávkuje a naměříme SWR menší než 1:2. Koneckonců pan Devoldere (ON4UN) ve svých knihách jasně píše: "Pokud má Vaše anténa lepší SWR než 1:2, nemá cenu s ní něco dělat". A takový jsem byl i já. Zkrátka na našich BP jsem vždy prohlašoval: "Na 80m, 40m a a 30m mi to možná trošku chodí, ale na vyšších bandech ta anténa je nějaká divná". "Tam to nechodí", ale vyladěné to mám....A přitom jsem šťastný, že zmáčknu knoflík u svého MFJ-993B, on si zacvaká a.... No právě, co vlastně udělal? Včera jsem zprovoznil anténní analyzátor MINI60 a zkoušel jsem si měřit vše, co na tom jde (i Q cívek HI). Taky mne napadlo si proměřit, jak to vypadá po automatickém naladění mého tuneru.

Tak takto mi to tuner vyladil na 21 MHz, kde vždy kamarádům tvrdím, že to sice vyladím, ale ta anténa mi zde nechodí. Vymýšlel jsem různé teorie, že LW42m už je moc a vůbec..... (Už raději Vám nebudu říkat to, že ten drát u mne nemůže být 42m, ale musí to být kratší i to mi napověděl anténní analyzátor - já vlastně 10 let všechny oblbuji)



Prohlížel jsem si to a nějak se mi to nezdálo. SWR na pracovním kmitočtu je sice pod 2, ale ta křivka je nějaká divná. No přeci Američani nejsou moulové, určitě ten algoritmus mají vymakaný. MFJ je obyčejný L článek a může přehazovat kapacitu jak na vstup, tak na výstup. Mohu tedy přizpůsobovat antény s malým i velikým Z. No jo, ale podle teorie musí jít vyladit i hřebík. A pokud nejde, pak jsme mimo rozsah našeho tuneru. Začal jsem si tedy manuálně hrát s těmi prvky C a L a přepínáním na nízkou a vysokou impedanci a vždy jsem sledoval, co to s křivkama dělá. Nebudu Vás napínat, celkem rychle jsem došel k úplně jinému nastavení, které je na dalším obrázku.



Zkouším dát výzvu...sakra, ono to začalo nějak chodit. Pane bože, já deset let tady blbnu a tvrdím, že ta anténa nechodí a přitom ten algoritmus je tak blbě udělaný, že okamžitě po poklesu SWR pod 2, tuner zkouší v okolí najít minimum. Pak to zastaví, uloží do paměti a je spokojen.

Ze své blbosti se člověk nejlépe poučí. Tedy ještě jednou - Nedůvěřujte algoritmům, důvěřujte anténním analyzátorům, tudy vede cesta do ráje.

A pak že to s QRP nechodí HI.