Jak
jsem testoval PMR
„Hele, co koupíme za dárek Pavle?“ Tak to byla slova Janičky před naší návštěvou dcery. Dcera se provdala do Říma a letos od ní přišlo pozvání k týdenní návštěvě. „ No co.....nějaké rádio ne?“. Janička se zamyslela.... a už to bylo. „ To by nemuselo být špatné“. Po absolvování kursu v Otrokovicích Janička získala svoji volačku OK1JVF. Od té doby sebou nosila 2m Albrechta v kabelce. Bohužel jsem však udělal velikou chybu a k vánocům před 4 roky jsem ji obdaroval mobilem. Znáte to. Od té doby nechtěla již více těžkého Albrechta tahat. Udělal jsem ještě jeden pokus a za celkem laciný peníz ji koupil LPD ( low power devices ). Tedy zařízení o výkonu 10mW pracující v pásmu 70 cm. V Německu je toto oficiálně povoleno a je to vlastně něco jako CB. U nás samozřejmě je možno zařízení používat pouze s platnou licencí. Tento TCVR je velice citlivý, ale bohužel výkon 10 mW je dost nízký. Přesto se tento TCVR velice osvědčil při našich toulkách. Otestovali jsme ho dokonale. Já proti němu používal svého Quida, neboli IC-Q7E. Jakmile jsem Janičce sehnal Standarda C408, bylo po problémech. Tento TCVR totiž již má výkon jako můj Quido ( 200 mW ), což pro většinu našich spojení stačí. Je možno ho používat jak na direct tak na převaděče.
Jakmile jsem se dozvěděl o TCVR typu PMR na jejichž provoz není potřeba licence, velice mne to zaujalo. I jejich výkon 500 mW se zdál být dostatečný. Letos v Holicích jsme tedy dceři zakoupili dvě PMR typu Stabo Freecom 500. No a co jiného jsem měl udělat, než obě radia řádně vyzkoušet. Více třeba na:
Srovnávací TCVR:
PMR Freecom 500
IC Q7E
Standard C568
Standard C408
Testy:
Nemám rád tabulky typu....dosah zařízení. To nemusíme žádnému amatérovi vysvětlovat. Při používání kmitočtů kolem 70 cm je snad každému jasné, že difrakce vln téměř neexistuje. Pokud je mezi bodem A a B přímá viditelnost, pak je vše OK. Pokud ne, záleží pak na mnoho okolnostech. Přesto jsem se pokusil udělat jakési praktické testy. Tím se pokusit trochu přiblížit asi použitelnost zařízení.
Protože kmitočty 446 Mhz nejsou tak daleko od našeho pásma 70 cm, bylo možné provádět testy přímým porovnáním. Všechny TCVR byly vybaveny originálními anténami. Samozřejmě LPD i PMR mají „neoddělávací anténu“. Je to z toho důvodu, aby k TVCR nebylo možno připojit vnější anténu či směrovku a tím zvyšovat účinnost spojení.
LPD: ( typ CONRAD )
Přijímač tohoto radia je o něco méně citlivý než C408. Jeho citlivost je srovnatelná s IC Q7E. Selektivita pro kanálový odstup 25 Khz je více než dostatečná. Tento TCVR v běžném lesním porostu je vhodný na spojení asi do 300m. Horní mez vzdálenosti je asi 500 m. Nejdelší spojení jsem s ním navázal při provozním aktivu z hory LUŽ na vzdálenost 102 Km. Proti mne byla směrovka. Při běžných testech a přímé viditelnosti lze konstatovat, že není problém dělat spojení na vzdálenost až do asi 5 Km. Ve členité městské zástavbě lze uvažovat o dokonalém spojení jen asi do vzdálenosti 100 m.
C408
Toto zařízení je přímo konstruované do pásma 70 cm. Je tedy velice citlivé. Výkon kolem 200 mW zaručuje již daleko větší šanci na uskutečnění spojení než s LPD. Při přímé viditelnosti lze běžně ( i s originál anténou ) uskutečňovat spojení na vzdálenosti řádově do 80 km. Pokud je na protější straně směrová anténa je dosah samozřejmě daleko větší a to i přes 100 km. V Městské zástavbě však větší výkon mnoho nepomáhá a tak se dá hovořit o dosahu 200 až 500 m.
C568
Toto zařízení je twin bander. Má tedy v sobě dva samostatné přijímače. Umožňuje plně duplexní provoz. V sobě má zabudováno pásmo i 1296 MHz. S originál anténou jsem při výkonu 50 mW ( víc toho na 23 cm neí k dispozici) udělal z Ještěda spojení na vzdálenost 130 Km. Větší výstupní výkon ( 2W) zaručuje i v městské zástavbě použití asi v rozsahu 300 až 1000 m. Vlivem různých odrazů trpí však signál silným mobil efektem. Pokud se však zastavíte a najdete správné místo, signál je až podezřele dobrý.
IC-Q7E
Tento TCVR je po vysílací stránce shodný s C408. Výstupní výkon je kolem 200 mW. Bohužel originální širokopásmová anténa je podstatně horší jak krátká anténka C408. Přijímač je i méně citlivý. To je koneckonců problém všech TCVR se širokopásmovými vstupy. Lze tedy hovořit o tom, že výsledky jsou téměř shodné s C408.
STABO FREECOMM 500
Toto zařízení je plnokrevné PMR. Lze ho tedy používat téměř v celé Evropě. Má standardně 8 kanálů a současně obsahuje CTCSS. Zatím rozšíření v Liberci není takové, jak by se dalo očekávat. Při dlouhodobém scanování jsem zatím našel jen asi 2 používané kanály. Lze však předpokládat, že s příznivou cenou ( dnes lze koupit pár PMR i za cenu kolem 2200 Kč ) a vypršením platnosti Generální licence o sdílených kmitočtech, bude používání čím dál větší. Používání CTCSS pak asi bude nabývat čím dál většího smyslu. Zařízení má standardně výkon 500 mW. Bohužel originální anténa je velice málo účinná. Při srovnávání s LPD lze konstatovat, že dosah je snad jen o málo větší. Velice zajímavé však je to, že CTCSS reaguje velice kvalitně i na slabý sašumělý signál. Dva kusy tohoto zařízení jsme testovali porovnávací zkouškou s párem C408. Lze konstatovat, že PMR jsou jen nepatrně horší, Zdá se, že jsou méně citlivé přijímače.
Info tabulka:
Dosah se zde myslí to, že spojení funguje bez znatelnějších výpadků slov.
Domluva 2 stanic z uzavřených prostor ( 2 železobetonové objekty) v městské husté zástavbě.....................dosah kolem 100m
Domluva 2 stanic, kde jedna je ve volném prostoru a druhá v uzavřeném prostoru s okny v městské husté zástavbě......dosah kolem 200m
Domluva 2 stanic v otevřeném prostoru v husté městské zástavbě ...........dosah kolem 300 až 500 m
Domluva 2 stanic v lese ..............dosah kolem 300 až 700m
Domluva 2 stanic kde jedna je v otevřeném prostoru s viditelností do městské zástavby a druhá je uvnitř této městské zástavby....dosah kolem 2 Km
Domluva 2 stanic v otevřeném prostoru s nepatrnými překážkami typu ojedinělá budova atd. ....dosah kolem 3 Km
Domluva 2 stanic z kopce na kopec ( přímá viditelnost ).....řádově desítky Km ( Ještěd - Luž na vzdálenost 35 Km bez problémů )
Na mapě Liberce je ukázán testovaný okruh.
Závěr:
Pokud někdo plánuje nákup stanic 70cm pouze na domluvu s blízkou osobou, pak používání PMR je tou nejlacinější variantou. Dokonce ani použití CTCSS není podmínkou, protože většina z nás má vždy sebou inteligentní selektivní vyvolání pomocí mobilního telefonu. Stanice PMR ve srovnání s amatérskými TCVR trpí většinou menší citlivostí přijímače a horší účinností antény. ( anténu v amatérském zařízení je možno vyměnit za účinější ). Přesto však upozorňuji na řadu zklamání s dosahem. Skutečně v bludišti měst zapomeňte na "zázračné" dosahy. Stanice však bývá velice příjemných rozměrů a má malou hmotnost. Systém vyzváněcích tónů ( Stabo jich má 7) je též velice příjemný. Pokud bych se tedy měl rozhodnout, volil bych určitě alternativu PMR. Koneckonců většina horských služeb a záchranářů již opustila kanál 9 CB a přešla na monitorování 7 nebo 8 kanálu PMR.