OK OM DX CONTEST 2004 a můj skoro LP výkon.

Tento závod asi nepatří tak k oblíbeným jako je CQ WW. Pro nás ( OK/OM ) však má určité kouzlo. Umožňuje nám zahrát si na BIG GUN stanice. Proč? Z jednoduchého důvodu. Zahraniční stanice mohou pracovat jen s OK/OM. Nemá tedy pro ně smysl volat výzvu. Musí jen a jen vyhledávat. Je to tedy obrovská příležitost i pro nás QRP si zakusit "malý" pileup. Letos jsem jel v kategorii LP. Bohužel však na pásmu 14 MHz ,vzhledem k rušení vlastního počítače, jsem používal jen 20W. Přesto však to byl zážitek. Škoda jen, že počet soutěžících stanic z OK a OM byl dosti nízký.

Jak to probíhalo?

 

Je začátek závodu a zdá se, že by to mohlo chodit až do 21 MHz. Zkouším tedy závod rozjíždět na 14 MHz. Bohužel nic moc...

Přelaďuji tedy na 7 MHz a malinko to rozjíždím.

Zdá se, že to tady funguje. Za 47 minut  67 spojení. Žádný zázrak, ale funguje to. Stejně se však bojím, že prošvihnu vyšší bandy. Zkouším tedy 14 MHz. Bohužel to jde ztuha.

Střídavě tedy zkouším jak 40m, tak 20m. Nic moc. 

Kritické kmitočty jdou rapidně dolů. Nedá se nic dělat. Osmdesátka ještě není rozjetá a tak se věnuji 40m bandu. Tady to kupodivu chodí docela dobře.

Kolem 17 UTC už je znát, že 40m band se vyčerpává. Zkouším tedy 80m band.

Celkem se to zdá být výživné. V 18.44 UTC se nějakým omylem dostávám do DXclusteru. Spotuje mne PA0JED. Hned je vidět, že se něco děje HI.

Ale i tady to začíná být nějaké divné. Signálky slábnou, vylézá QRN spojené se studenou frontou.

Nedá se nic dělat, přelaďuji na 160m. Bohužel tady mám šílené rušení ( je to po celém Liberci ). Přesto pár spojení lze udělat.

Kritický kmitočet rapidně klesá. Lze pracovat již jen na 80m a na 160m. Tuším, co bude následovat. Jdu se najíst a osvěžit. Pak uvidíme. Tak to ne. Rozhodně nehodlám strávit noc nad nefungujícími pásmy. Jdu spát.

Kolem páté hodiny se začíná zdát, že podmínky by mohly začít fungovat. Vstávám a střídavě zkouším 80m a 160m. Bohužel je zde šílené QRN. Rate nic moc.

Bída a utrpení. Zdá se, že na pásmu již není o OK/OM DX contest zájem. Že jsem raději nezůstal v teplé postýlce. A to strašné QRN. Kritický kmitočet začíná stoupat. Rychle se přelaďuji na 40m. Začíná to tam celkem chodit.

Jo to se mi začíná líbit. To je něco pro moji speciál QRP anténu. Vysoký vyzařovací úhel spolu s nízkou výškou odrazné vrstvy dělá své. Možná je to i tím, že se Evropané probouzejí. Kolem 8 UTC přelaďuji na 14 MHz. I tady ( mám jen 20 W ) to celkem jde.

Střídavě měním 20m a 40m podle nabíhaného RATE. Nic moc, ale něco dělám. Přemýšlím, jestli má smysl zkusit 15m. Teoreticky by to tam mohlo chodit. Má anténa QRP s vysokým vyzařovacím úhlem však asi nebude na to dobrá.

Zkouším to, ale je mi jasné, že zde mi pšenka nepokvete. Bez směrovky je to k ničemu. Udělám jen pár silných stanic co volají výzvu.

Na moji výzvu přichází jen SM2T. To je k ničemu. Zpět na 40m band. I tady však narážím na problém " vymlácení". Zkouším ještě 20m. Zde se to zdá být lepší.

 

Střídavě jsem tedy na 40m a 20m. Nic moc, ale občas to i funguje.

Konec závodu. Dělám poslední spojení.

Závěr:

Mé antény jsou speciálně "vyrobené" za účelem QRP. Zde je vysoký vyzařovací úhel antény žádoucí. V kategorii ALL band nemám nikdy šanci. Je to z toho důvodu, že nikdy nemohu na vyšších pásmech konkurovat směrovkám.  Možná, že nejlepší svůj výsledek jsem udělal na pásmu 40m. No uvidíme.

Ještě něco. Občas někdo nemůže pochopit, že signály QRP stanic jsou tak silné ( viz. komentář k SSB lize od OK1CBB). Tady je nutné si uvědomit jedno, že rozdíl mezi QRP a LP je přesně těch 13 dB ( 2.5 S ). Přesně tolik, jako rozdíl mezi LP a HP. 

Jedno je však vždy jasné:

Jestliže vítězíte v kategorii QRP ( do 5W), pak musíte vítězit i v kategorii LP ( do 100 W). Tak to funguje. Pokud se tedy objeví nová vítězná stanice v kategorii 5W a nikdy se dobře neumísťovala v kategorii LP, vězte, že je zde něco podezřelého. Zrovna tak to platí mezi kategorií LP a HP ( zase těch 13 dB ).

( Poučka pro nevěřící ). 

Dále se v domácích závodech někdy projevují určité otazníky nad signály některých OM stanic. To není ve výkonu, ti kluci tam skutečně mají jen 100W ( OM3PA, OM6EE..). Věřte, že je to v anténách a závodní taktice ( dvě rádia na poslech) a hlavně v tom, že rozdíl ve východu sluníčka na Slovensku a v Čechách dělá až 30 minut. Tak a teď mudrujte a uvědomte si jeden fakt, že v závodech je více OK stanic než OM a že OK se navzájem po začátku závodu neslyší ( je to v přeslechu ). Kdežto OM stanice jsou zde slyšet FB. Jak už je napsáno nahoře:

Výsledek v závodu je z 90 procent určen výkonem PA stupně a kvalitou antény 

Nejspravedlivější porovnání kvalit dvou operátorů, je tedy sálová telegrafie a příjem v programu PED. Pokud však chcete využít i jiných svých kvalit na poli téměř rovnocenném - jezděte kategorii QRP. Např. v příštím ročníku SSB ligy bude OM6EE používat QRP ( už se těším HI ). Sami rychle uvidíte, že toto závodění je úplně o něčem jiném. Někdo to však nepochopí až do své smrti HI.