Hardware OK2RRR
Opět klobouk dolů za práci, kterou odvedl Jirka OK2RZ. Mít na contest připraveno 14 antén, tak to je skutečně hodně. Nejhrůznější na tom však je to, že Jirka většinu z těchto antén připravil jen pro tento "slepouličkový contest". Zkrátka např. dvojitý deltaloop (dvojkoza) na 40m už dnes na HHRR není (Jirka to okamžitě po contestu demontoval). Jediné co je na QRP krásné, tak je to, že 5W je méně než 3kW. Dá se tedy předpokládat (a skutečně to tak funguje), že i vzájemné rušení je minimální. Při zkouškách jsme byli dokonce schopni pracovat na 80m s dvěmi pracovišti. Možná by to šlo i využít, ale chce to malinký trénink. Současně tato metoda je dobrá k uplatnění hlavně v té době, kdy rate již není tak veliký jako na začátku závodu. Samozřejmě, že program N1MM hlídá, aby v žádném okamžiku nebyly na pásmu dva signály. V praxi se to projevuje tak, že např. dáváte report 599 15 a najednou Vám po vyslání jedničky se TCVR odmlčí. Takže odešlete 599 1. Je to způsobeno tím, že druhá stanice na stejném pásmu někoho volá. To je pak velice nepříjemné. Trošku jsme si to zkusili, ale bez přípravy nám to přinášelo spíše zmatky.
Tedy HW
4 ks TCVR FT817
Ve 3 TCVR byl CW filtr 500Hz, v mé FT817 jsem těsně před závodem zabudoval CW filtr 330 Hz. Dělám to na CQ WW pokaždé. Je to čistě individuální záležitost. Jirka RZ a Milan BYW mají raději "širší" poslech. A to buď na SSB filtr, či na 500 Hz filtr. Samozřejmě při této kombinaci vypínají AVC. Dříve jsem tento způsob používal též, ale zjistil jsem, že mne to neustálé "řezání" do uší a nekonečné kroucení knoflíkem citlivosti unavuje. Dá se to snad ještě vydržet za toho předpokladu, že máte sluchátka nasazena jen na půlku uší a ono "řezání" eliminujete jejich posouváním. Kdysi jsem takto jezdil na doma dělané zařízení KONTUR 80, kde AVC nebylo. Mohu potvrdit, že to byla velice úspěšná metoda. Bohužel jsem měl problémy se sousedy, kteří mi říkali, že tu telegrafii v noci slyší i přes 4 patra (ze sluchátek HI). Tedy od jisté doby raději používám v CQ WW 330 Hz filtr s tím, že využívám zapnuté rychlé AVC v kombinaci s ručním řízením citlivosti (zpožďované AVC).
4 ks Notebooků
Samozřejmě vybaveny jednotným SW N1MM. Vše prosíťováno a připojen DX cluster. Připojení TCVR jsme měli pomocí 3 kusů Microham USB II. Vynikající věc. U pracoviště na 160m bohužel propojení počítače s notebookem chybělo. Bylo to dosti nepříjemné. Přeci jenom práce s bandmapou je o něčem jiném. Tedy 160m TCVR byl klíčován pomocí LPT. Měli jsme nastaveno i jednotné rozmístění oken. To z toho důvodu, aby nás to nerozptylovalo. Práci v síti jsem zažil poprvé v životě. Tím, že jakýkoliv operátor ví, co se děje na druhých pracovištích, tak tento fenomén vede ke správnému vyhecování ostatních. Přiznám se, že když jsem viděl jak to klukům jde a já už např. 7 minut nedělám jediné spojení, tak to mne skutečně silně aktivizovalo. Jsme národ SMSkářů a tak po síti občas běhali různé narážky a gratulace. Je to docela příjemné HI. Místy si člověk připadal jak v jiném světě. Pokud jsem si sundal sluchátka, tak zřetelně bylo slyšet, jak všichni operátoři jsou "zažraní". U někoho se to projevovalo chrochtáním, někdo se při spojeních uchichtával. Jakmile někdo utrousil větu: "A máš to", bylo jasné, že zvládl nějaký nový násobič. Zkrátka práce v síti přináší velice příjemné zážitky. Co se týká spotů z DX clusteru. Podle mého názoru v QRP kategorii nepřináší zase tak velký přínos. Když se objevil nový spot, většinou stanice již byla "profláknuta" a tak volání s 5W bylo velice málo efektivní. Daleko více efektivnější bylo vytváření svoji bandmapy. Zkrátka nekonečný pokus - nedovolání a uložení do bandmapy. Operátor se pak mohl velice rychle a efektivně k těmto neudělaným spojením vracet. Vyhledávací násobičovou taktiku dotáhl k dokonalosti Milan OK2BYW. Jeho cit pro spojení je tak obrovská, že vyrobil s 5W na 40m neskutečně mnoho zemí a zón.
Paralelně ke klíčovacímu vstupu, jsme měli ještě připojeny elektronické klíče s pastičkou. Pohled na rozpálenou FT817 byl docela úsměvný. Určitě v době různých K3, Flexů, 756 PRO III a dalších super děl, by se mohlo zdát, že FT817 nemůže vydržet. Musíme se přiznat, že skutečně nastávaly chvíle, kdy ani vypnutý předzesilovač a 10 dB útlumu nestačil. Složení operátorů však bylo na takové úrovni, že si nikdo nestěžoval. Zkrátka musí se pracovat s tím, co je k dispozici. Zažil jsem již různé kolektivní akce, ale jakmile Vám někdo začne vehementně zdůrazňovat to, že chyba je v rádiu, pak je něco divného. Zkrátka zkušený operátor musí umět vysílat do čehokoliv. Pokud bych tedy toto měl shrnout, pak mohu prohlásit, že FT817 nás spíše překvapila, než zklamala (po 7 letech používání ji samozřejmě znám jak své boty). A co antény? Tak to popíšeme později.
V pozadí pracoviště 80m, které ve dne bylo pracovištěm pro 15m. Vpředu pracoviště 20m, které se mohlo změnit na pomocné pracoviště 80m.
Pracoviště 40m (na obrázku s Milanem OK2BYW)
Pracoviště propojovací (nutné pro bezdrátová spojení)
Já jsem na ranč dorazil ve čtvrtek odpoledne. Po nastavení základních antén a zapojení dálkově ovládaných přepínačů se zjistila první závažnější závada. Nefungoval jeden z rotátorů. Naštěstí závada nebyla tak tragická. Spočívala jen v málo dimenzovaném přívodu. Natáhli jsme tedy provizorní silnější kabel. Zbytek večera jsme s Jirkou prodiskutovávali různé varianty závodní kategorie. Stále jsme si nechtěli připouštět, že by 10 a 15m alespoň trošku nechodilo. Věřili jsme v náhodu a v to, že alespoň Es vrstva nám vytvoří pár šancí na Evropská spojení. Jak se nakonec ukázalo, opak byl pravdou. Večer jsem si ještě trošku hrál s anténami na 80m. Poslouchal jsem Japonské večerní okno. Fungovalo to docela na vertikál. Bohužel 4EL Yagi (světe div se, když je to na severozápad HI) se na východ jevila jako krásný attenuátor. Zkusme se nyní zaposlouchat do první nahrávky. Je dělaná ze čvrtka na pátek při východu sluníčka v JA. Poslouchal jsem na vertikál: