Ples QRPistů je za námi. Jaký byl?

Jak už jsem předeslal po minulém OK QRP závodu 2016, styděl jsem se za účast s KX3. To je špičkový TCVR, který nemá problém s odolností, který nemá problém s citlivostí, který je schopen běžně pracovat s šíří filtru 50Hz a přitom nikde nic nezvoní. Pokud člověk pak čte, že se někdo zúčastnil s Pixie, pak je to jasné, že oproti KX3 neměl šanci. Letos jsem postavil stavebnici Rock Mite v čínském provedení s úpravami (viz. níže). Zajímalo mne, zda na tak jednoduchý TCVR, který jako přijímač používá přímosměš na NE602, bude možné vůbec závodit. Jaký je hlavní nedostatek přímosměšujících přijímačů? Tak to každý asi tuší. Hlavním nedostatkem je to, že přijímač nemá potlačené druhé postranní pásmo. Tedy pokud oscilátor běží třeba na kmitočtu 3560,3 kHz (můj případ), pak stanice na kmitočtu 3560,9 kHz a na 3559,7 kHz vytvoří stejný zázněj o výšce 600Hz. Pokud můj vysílací kmitočet je o 600Hz výše (musí být, jinak bych nebyl QZF), pak zázněj z 3559,7 kHz je záznějem falešným, který mi dělá jen QRM. Slyším tedy v přijímacím kanále dvojnásobek stanic, kde jedna polovina je signálů falešných. Pokud si upravíte Rock Mite tak, že při příjmu jste schopni přepínat oscilátor jak z 3560,3 kHz, tak na 3560,9 kHz (vysílací kmitočet), pak jste schopni rozlišit, zda slyšitelný zázněj je ten pravý. Zkrátka je-li stanice na Vás přesně naladěna, pak při přepnutí oscilátoru musí být slyšen nulový zázněj. Pokud stanice není přesně naladěna a i na tom druhém kmitočtu je slyšitelná, pak ten zázněj který je vyšší, je blíže k vysílacímu kmitočtu protistanice. Dělat u přímosměšů NF filtr není dobrý nápad. Proto je u tohoto TCVR udělána jen dolní propust s mezním kmitočtem asi 3 kHz. Tedy můj RM80CH vlastně slyší vše v okolí cca plus mínus 3 kHz. Tak to je nadělení HI. Pokud je v kanálu více stanic, pak přepínání kmitočtů k zjištění zda stanice je pravá, je obtížné. Daleko efektivnější je sledovat provoz a být pokud možno Full BK (všimněte si, že to chtělo u mne zkrátit). Podle reakce volající stanice je pak možno odhadnout, zda je to pro Vás a nebo pro někoho jiného. Můžete i pomocí dotazů se přesvědčit.
    Tak to je teorie. Pro zkušenější operátory však toto není problémem. Daleko horší by bylo, pokud by radio se zahltilo. K mému velikému překvapení (až na několik výjimek), toto nenastávalo. Dosti jsem se i obával, zda mi kolegové dají na kmitočtu 3560,9 kHz prostor. Stačí, aby se tam někdo usadil a neměl bych asi šanci.
    Ráno jsem vstával kolem půl sedmé. Po zapnutí RM80CH jsem silně zapochyboval o tom, zda závod vůbec pojedu. Současně probíhal nějaký běloruský contest, kde stanice byly od 3560 kHz výše. Pomalu jsem se chystal aktivovat KX3. Ale v tom chumlu jsem si jen tak pro zkoušku dal výzvu. Okamžitě jsem byl spotován několika skimmery. "To je super", pomyslel jsem si. Běloruské stanice jsou na východ, tedy brzy tam vyleze sluníčko a jejich signály směrem na západ budou mít čím dál větší útlum. No přeci to nevzdám.... V rychlosti jsem si ještě udělal kávičku a všiml jsem si i jedné nepříjemnosti a to té, že rozdíl kmitočtů při napájení 9V (místo 13,8V) je jiný. Dostával jsem do sluchátek pro mne nezvykle vysoký zázněj. No co nadělám, přeci to nebudu teď upravovat. Protože jsem nemohl vyhledávat, spustil jsem výzvu. První se ozval Mirek OK1GS. Signál sice nebyl silný, ale čitelný. Postupně se ozvaly i následující stanice:

OK1GS, OK1DKR, OK2BDF, OK1USP (DÍKY BRÁCHO), OK1DZD, OM3WZ, OK2PIP, OK1JX
REC53 (mp3)

Jedu tempem 24 WPM a zdá se, že toto tempo je optimální. Teoreticky se zdá, že čím rychleji budeme vysílat, tím méně času spotřebujeme na 1 spojení a tím více spojení uděláme. Pokud jste však trošku zkušenější, pak už jste určitě zjistili, že pokud to přestřelíte (např. tempem 38WPM), pak Vaši kolegové to nezvládají a požadují vše zopakovat. Opakování Vás pak stojí více času, jak spojení tempem nižším. Samozřejmě pokud Váš signál není "bouravý", pak toto hrozí ještě více. Tedy existuje jakési optimum. Ve velkých závodech a pro QRO stanici dejme tomu tak 38 WPM, pro stanici LP tak 33 WPM a pro QRP tak 29 WPM. Ale jak jsem říkal, musíte mít na to čich a záleží i na složitosti předáváného kódu.
    Usrkávám kafíčko a vše si velice užívám. V následující nahrávce mne volají:

OK1DEU, OK2BLD, OK1HCD (ČLEN SKUPINY SRH), OK2PXJ, OK2NAJ, OK1IBP
REC54 (mp3)

Dále volají: OK2BOB, OK2BNF, OK1DQP, OK2BR, OM7CG, OK2BTK, OK2BZM, OK1MNV, OK2PVX, OK1FII, OK1DCS, OK2VWB
REC55 (mp3)

Díky omezené citlivosti mi chybí srovnání, zda jsou dobré conds, či ne. Rychle prohlížím ionogram a je mi to jasné.


Odrazná vrstva je dost nízko. Nu což, jedeme dál. Trošku běloruské stanice slábnou. To je dobré znamení. Bohužel na mém kmitočtu je stále slyšet nějaký kafemlejnek. Ten se poslední dobou usazuje čím dál častěji v našek QRP segmentu. Nu což, to je daň za to, že pásmo 80m není jen ryze HAM pásmem, ale je to pásmo sdílené.

Dělám další stanice:
OK1JFP, OK1FRT, OK1FFA
REC056 (mp3)

Snídám a občas myslím spíše na jídlo než na závod. Tedy zmatkuji tam, kde by to nikdo nečekal HI.

Volá:
OK1LO, OK1DNZ/P, OK2PAU
REC057 (mp3)

Rate postupně klesá:

Volá:
OK1KC, OK3EQ, OK2PCE, OK1FKD, OK2PAK
REC058 (mp3)

Následuje:
OK1FYM, OK1AY, OK2BMA, OK2BND, OM7YA
REC059 (mp3)

Koukám ještě na ionogram:


Tak proto je to takové "ušmudlané".
Je vidět, že i v kategorii do 5W přecházejí z RUN modu na S&P:

Volá:
OK1DMP, OK1XZS, (falešný signál OK2BR)
REC060 (mp3)

Už to jde pomalu"
OK1DNM (mp3)
OK1WSL (mp3)
OK1AMM (mp3)

Jindra mne chce zmást a tak místo přikázaného dvouciferného čísla výkonu dává jen jednociferné HI. Slyším i falešné zázněje od OK1MKX a dokonce OK1CZ. Bohužel však kluky ani nenapadne se rozhlédnout kolem. Já se bohužel na ně nemohu naladit. Vzpomínám na Karlův signál OK1AIJ. Škoda....ale myslím, že Karel to tam nahoře stejně všechno sledoval.
Těsně po závodu bez kontroly odesílám deník. Ten výsledek stejně za moc nestojí, přesto však jsem spokojen, protože jsem si ověřil, že závodit se dá skoro na vše.
Jana mne žene na nákup. Nestíhám tedy každoroční focení (abych mohl konstatovat, že nemládnu HI). Dělám tedy je selfie ( světe zboř se - bez šátku). Díky všem, za bezvadnou zábavu. A začátečníkům říkám. Nebojte se, dá se závodit i s Rozkmitem za 430 Kč.

Ať žije Ples QRP v roce 2018

  72 Milan

Výsledek......







Přípravy na ples QRPistů - OK QRP závod 2017


Již minulý rok jsem prohlásil, že jet na KX3 v OK QRP závodu je určité mastňáctví. Když slyším nádherné "kejhavé" tóny různých válečných inkurantů, pak si jasně uvědomuji, že tento závod je o něčem jiném než o závodění. Je to skutečný ples nás "malotraktoráků" HI. Rozhodl jsem se tedy, že budu bojovat s RM80CH, tedy teoreticky jen na dvou fixních kmitočtech. Bude to určitě zážitek. V sobotu 25.2. jsem kontroloval výstupní parametry mého zařízení při příkonu 2W. Musel jsem zařízení napájet z baterie YSD-998, která má výstup i 9V. Naměřil jsem při příkonu 2W napětí špička-špička 20,7V, což odpovídá výstupnímu výkonu 1,071W. Tedy beru za základ příkon a podle propozic uvažuji, že výkon je polovina z příkonu.

RM80CH

Vlevo je baterie, vedle RM80CH. Nejsem si jist, zda pouze na dvou kmitočtech 3560,2 a 3560,9 kHz budu schopen závodit. Ale uvidíme.