Využití mobilních telefonů v amatérské praxi
Není to tak dávno, kdy jenom meziměstské telefonní zavolání bylo něco téměř z oblasti fantazie. Na telefonní přípojku jsme někdy čekali i desítky let ( např. já celých 15 ). A tak amatérské vysílání a vůbec možnost komunikace na větší dálky, bylo pro nás téměř něco mystického. Pamatuji si, jak asi před 20 lety jsem kolegům v práci předváděl spojení přes převaděče. Nechtěli věřit, že z doma vyrobené krabičky je možno zavolat "zadarmo", třeba do Prahy. Myslím, že spousty novodobých amatérů asi ovlivnilo ono slovo "zadarmo". Doba šla však dál. Určitě si pamatujete na první mobily. Nikdo z nás nepředpokládal, že provozovatelé sítí GSM nás budou tak nahánět. Nikdo z nás nepředpokládal, že jen čísel mobilních telefonů bude v OK tolik, že se téměř vyrovná počtu obyvatel České republiky. Určitě spousty HAMů, kteří mají platné licence, nevysílá z toho důvodu, že HAM rádio nemají plně v srdci. Znám jen v Liberci plno takových značek. Zkrátka pro někoho získání amatérské licence bylo zajímavé jen v době, kdy neměli možnost plně a za přijatelné ceny využívat svého mobila, Internetu, skype, ICQ... Těch "pravověrných amatérů se srdcem pravých HAMů" však ubývá. Jsou to většinou ti, kteří tomuto koníčku zasvětili kus svého života. Jak ukazuje praxe, pak s určitou liberalizací přístupu na HAM bandy se vlastně nic nestalo. Skutečně pásma nejsou přeplněna. Možná nám je jen smutněji, že většina novodobých amatérů nevnímá "náš amatérský svět " tak, jako my. Někteří "hlásači" tvrdí, že NOCODE je to pravé. Dokonce si i někdy myslí, že udělali něco pro ty druhé. Jsou ochotni trpělivě čekat, až vymřou oni pravověrní a tak vlastně se jim dá za pravdu. Co k tomu říci. Nic.
Z tohoto pohledu psát o využití mobilních telefonů v amatérské praxi - není to zvrhlost?
Naše pracně budovaná PR síť je z tohoto hlediska vlastně k ničemu. Jestliže si uvědomíme, že za TCVR schopný pracovat 9K6 dáme něco kolem 6000 Kč a za modem dalších 1000 Kč... a pak zjišťujeme, že chudáci sysopové jezdí každý týden na kopce, aby oklepávali antény od námrazy, dolaďovali TCVR a zprovozňovali stále a stále nefunkční síť.... A stále si stěžovali na nedostatek finančních prostředků. Přitom uživatelů se stále větším Internetovským připojením přibývá. No... já těm klukům nesmírně děkuji, ale nejsem přesvědčen, že klasické PR 1K2 je to pravé. Kdyby se mne někdo zeptal, jak to vidím já, pak bych začal spíše preferovat síť převaděčů a stávající linky pro PR začal využívat universálněji. Třeba i pro linkování těchto převaděčů ( i když AXIP...no..). Co mne k této myšlence vede?
Jednoduchá úvaha. Ceny mobilních telefonů klesají a budou klesat. Přitom jejich využití naopak bude stoupat. Myslím, že snad většina HAMů mobilní telefon má a bere to jako nutnost. Nejedná se tedy o další investice, spíše o rozšíření jejich využití. Ale pojďme se na to podívat prakticky. Dostal jsem od své milované Janičky mobila. Nic moc.
Nokia 3220 v ceně kolem 2500 Kč. Co to vlastně kromě telefonování, SMS, EMS, foťáku umí? Více najdete třeba zde:
http://www.nokia.cz/phones/3220/
Zkrátka běžné věci. Snad Vás jen zaujme funkce XHTML. Co to je? Firmy vyrábějící mobily, se nám snaží dovnitř udělat prohlížeč web stránek. Sice to neumí vše, ale již se s tím dá někdy docela dobře něco prohlédnout. Nejsme tedy již odkázáni na speciálně upravené stránky typu WAP.
K čemu je to tedy dobré?
Zde bych Vás chtěl malinko varovat. Pozor na vytáčené připojení k WAPu. A vůbec pozor na stahování dat. Zatím to není úplně laciná věc. Já jsem vsadil na OSKARA ( pardon Vodafone ), který rozjíždí docela úspěšně svoji datovou GPRS a EDGE síť. V Liberci se trvale připojuji s rychlostí 115 kb/sec. Ale pozor na tarifikaci. Základní připojení je t. zv. "Na skok". Pokud máte řádně nastaven telefon, pak Vás stažení 1 KB dat přijde na 6 haléřů. Pokud hodláte stahovat více dat, pak možná pro Vás bude zajímavější jejich "připojení na dlouho". Při stažení např. do 10 MB dat např. zaplatíte podstatně méně. Pro amatérské využití se možná do oněch 10 MB vejdete. Více najdete zde:
http://www.oskarmobil.cz/services/gprs.php
Pozor však na překročení této hranice. Jinak za stažená data jsou počítána i ta, která odešla z Vašeho telefonu. Tedy součet přijatých a odeslaných dat. Ta se dají lehce u Oskara zjistit např. odesláním SMS ve tvaru
prip info ( vaše heslo ) na číslo 7700
Popřípadě si je můžete přečíst přímo na Vašem mobilu
Tak a máme to rozhodnuté. Je nám jasno, za co a kolik platíme. A co tedy umí XHTML prohlížeč?
Začneme navolením WEB našeho telefonu:
Zkusme třeba jak funguje vyhledavač Google. V položce Jdi na adresu napíšeme
Zobrazí se nám následující.
Zkusíme vyhledat stránky ČAVu.
No vida. Vyhledavač je ihned našel. Zkusíme tedy potvrdit první položku.
A jsme tam. Nyní záleží, zda v nastavení prohlížeče máme nastaveno "Přetáčení textu". Jestliže ne, pak vlastně surfujeme po obrazovce tak, jak jsme zvyklí, ale s tím rozdílem, že obrazovka mobila je tak malá, že musíme prohlížet z leva do prava a se shora dolů. Pokud máme nastaveno "Přetáčení textu zapnuto", pak se nám automaticky celé věty zalomují tak, abychom nemuseli posouvat obrazovku z leva do prava. Příklad: Přetáčení textu zapnuto a vidíme ze stránek Čavu např. toto:
Zkusme nastavit naši známou stránku:
A výsledek je tu"
Díky malé obrazovce, vše jde krkolomně, ale jde. Pokud nás nezajímá načítání obrázků, ale jen texty, dá se toto samozřejmě v menu vypnout.
Pokud samozřejmě máme k dispozici počítač, pak náš mobilní telefon slouží pouze jako modem. Pak je to o něčem jiném a vše vidíme na obrazovce počítače tak, jak jsme zvyklí. To však ale už není Internet v kapse HI. Tak k čemu je to dobré?
Zkusme si nastavit třeba adresu:
http://www.chmi.cz/meteo/sat/SDUS/aktual/aktual.jpg
Telefon se nás zeptá, kam má obrázek ve formátu jpg uložit. Zvolíme např. složku Obrázky.
A je to, máme zde obrázek z Meteosatu. Klikneme na něj.
V nabídce telefonu dáme zvětšený kontrast a zoom. Dostaneme následující.
Není to paráda? Jasně vidíme inversní oblačnost. A co např. čtení našich Paketových zpráv? Žádný problém:
Jestliže máme svoje heslo a vše nám funguje po normálním Internetu, bude nám to fungovat i zde:
Zkrátka mohu třeba v tramvaji si pročítat zprávy, případně odesílat mail kolegům. A co DX cluster? Těch je na Internetu už mnoho. Zkuste si je např. Googlem vyhledat. A jak to vypadá např. na DX clusteru?
http://dxnet.eu.org/wap/spots1.php
XHTML prohlížeč v našem mobilu neumí vše. Nepodporuje např. Rámy ( FRAMES), ale i tak je to mocný nástroj. Zkrátka zase jsme o kousek dál. A tak je mi jasné, že již asi žádný modem k amatérskému rádiu shánět nebudu.
A co třeba tento obrázek:
UPOZORNĚNÍ:
Opravdu pozor na nastavení Vašeho telefonu. Na našem BP jsme zkoušeli s Frantou vytáčené spojení WAP u Eurotelu. Stáhli jsme dva obrázky z Meteosatu a jeden radarový snímek. Franta za to zaplatil přes 60 Kč!!!!!!