MIB Znojmo zachycen zřejmě při posledním testování...

Dne 19.9. asi v 18:30, jsem na kmitočtu 3579,93 kHz zachytil pravděpodobně poslední zkoušky majáku MIB Znojmo. Ve versi firmwaru 7.2 jsem tam Pepíkovi doplnil i lokátor JN88AU.  Pepík maják přeladil, aby nekolidoval s MIB Ovčák.

MIB_Znojmo_zkousky.mp3



Poslední telemetrická data Ovčák....

Pro ty z Vás, kteří se zajímají o poslech MIB, zde uvádím poslední telemetrická data. Z nich si můžete odvodit, kdy asi MIB poslouchat. Pochopitelně čas vysílání se mění s datem (cca 2 minuty denně) a také podle oblačnosti (je to vše řízené fotoodporem. Čas je uváděn v SELČ.



Učební texty SOŠT (Střední Odborná Škola Telegrafie) Liberec...

Nedá se nic dělat. Máme sice stále jen jednoho žáka (a i ten někdy chodí za školu), ale musíme být připraveni na nával dalších 5000 nových studentů. Zvláště nyní při různých Tajfunech a podobných pohromách. Zavalený člověk se znalostí CW má podle statistik o 234,314 procent (STEM) větší naději na záchranu, než ten, co mluví o počasí na různých vlnách. Ti co provozují FT8 pak podle statistik mají naději 1,20600100 procent. A aby výuka byla pohodlnější, pak čas od času zde budou prezentovány některé texty. Než si to však (začátečníci) stáhnete, je potřeba zde něco říci.

Tak a nyní co s tím:

  1. V rámci domácího úkolu vypracujte závodní deník stanice OK1IF/Q. Včetně času (první spojení s bráchou bylo v 17:30 UTC.
  2. Deník zpracujte tak, aby ho mohl případně OK1FGD použít
  3. Můžete si to pouštět třeba stokrát a třeba i zpomaleně (pozor závod pak nebude půlhodinový, ale třeba 2 hodinový, pokud ho zpomalíte 4x)
  4. Pro "Otličniky" najděte i ty stanice, které volaly současně, ale autor je nevzal (volaly současně např. dvě stanice)
  5. Zkuste podle síly signálu odhalit "podvodníka" (Není to OK1USP, OK1JRU, ti jsou z Liberce)
  6. Vaše podezření konzultujte Reversebeacon netem
  7. Znovu si nastudujte teorii domácích závodů (jednoskoková spojení) a vysvětlete, proč teorie podvodníků (Mám anténu ve výšce 40m a tak proto jsem tak silný) je teorií vadnou. Zdůvodněte proč (souvisí s teorií útlumu a zisku, výšky odrazné vrstvy, vyzařovací úhel antény). Nápověda, Yagi 6 element nikdo asi nepoužil.
No asi těch požadavků je na Vás moc. Pokud někde budete mít najasnosti, či dotaz, pak samozřejmě Vám velice rádi odpovíme (začátečníkům, provokatérům ne). Tak a nyní ta nahrávka:

Nedělní závod 16.9.2018.mp3

A pak ještě jedna prosba. Byl by někdo ochoten u Luboše OK1FGD podporovat sponzorský fond? Chudák Luboš není milionář a přitom sponzoruje spousty věcí kolem. Představuji si to tak, že kdo může (není a nesmí to být povinnost), pak Lubošovi na konto pošle 7,30 Kč (Slovy sedm korun a třicet haléřů) a to jednou ročně. (Všimněte si, že ČRK chce podstatně víc, má zkrátka Líby a státní dotace). Bankovní převod je zdarma a tak Vás to nezatíží. Pokud nás bude těch 5000, pak Luboš dostane na konto asi 36500 Kč a zkrátka bude mít na poháry, diplomy a na pivo HI.

TZ (Telegrafii Zdar)

Jožo Fero

Další poslechové reporty Ovčáka..

Zatímco někteří z Vás si stěžují na digitální rušení, jiní mají takové QTH, že jim vlastně nevadí nic. Jedním z těchto šťastlivců je i Pepík OK1BJH od Českých Budějovic. V 10 hodin zapne rádio a v době, kdy je již dosti veliký útlum, Ovčáka slyší.

OK1BJH.mp3

Dnes 16.9. nastartoval maják v 6:08 hod. Záznam na KX3 je zde:

OK1IF_16.9._0616.mp3

V současné době Pepík OK2BJM provádí na MIB Znojmo úpravy, které mají vést k účinějšímu dobíjení. Pravděpodobně upraví i kmitočet směrem nahoru.



Luděk OK1HAS má skalp Ovčáka....

Jak je zřejmé, dá se superslabý signál poslouchat i na rádia typu FT897 s jejich dosti problematickým DSP. Důkaz je v této nahrávce:

https://vocaroo.com/i/s1umD5c1rTYR

Nahrávka pochází z 14.9.2018 z 19:45 SELC a Luděk měl naladěno 3579,75 kHz (asi to mírně ujelo). Luďku jsi pašák (kdo taky jiný by to mohl být). Jsem přesvědčen o účinnosti CW. Příjmutí tohoto signálu je skutečně o něčem jiném, jak spojení FT8, kdy uši nepotřebujeme a dokonce nemusíme umět ani číst HI. Ale jak psali v Radiožurnálu naši přední DXmani, nemůže FT8 dělat dítě, protože to tam neumí zadat HI. Ano mají jako vždy pravdu.

Porovnávání rádií při poslechu "Ovčáka"

Myslím, že se pomalu dostávám na tenký led. Porovnávat něco, jen mým uchem, tak to je kacířství. Jsem zvyklý poslouchat výšku zázněje 450Hz. Někdo tam však může mít svoji ušní díru. Pak tam neslyší nic a nastavuje třeba 800 Hz. O výhodách nastavení nízkých záznějů toho bylo napsáno tolik, že nemá smysl to zde opakovat. Ale pojďme si jen tak lajcky porovnat různá rádia, nastavená tak, aby poslech extrémně slabého signálu byl co nejvíce příjemný (čitelný). Už jsem zde říkal např. to, že Číňan RS918 při nastaveném DSP s BW na 300 Hz je pro mne nepřijatelný (nepříjemný), pokud nemusím, pak raději nastavuji 500Hz. Tento handicap KX3 nemá a klidně si můžete nastavit šíři 50Hz a vůbec Vám to nebude vadit. U TS480 DSP ani v závodech nepoužívám (pokud nemusím). Tedy porovnávání rádií je neobjektivní, protože jsem u každého typu s tím točil tak, abych to na mé ucho bral co nejlépe. Ale jaká byla modelová situace:

Tak a zaposlouchejte se. Upozorňuji však na jednu věc, že nahrávku neposlouchejte z reproduktorů PC, ale pouštějte si je do sluchátek (jinak byste toho mnoho neslyšeli).

Porovnání RX.mp3

Zde je důkaz toho, že rozdíly mezi různými TCVR z hlediska příjmu extrémně slabých signálů, jsou minimální. Ale o tom se již tady psalo. Pokud pomineme ten hlavní parametr do závodů (DR), pak můžeme konstatovat, že snad jen FT817 je taková divná, ale stejně to přijme. Algoritmy zpracování signálů u KX3 a staré dobré TS480 jsou skutečně propracované. To samé však nemůžeme tvrdit o RS918 (chcete-li mcHF). Některé funkce DSP (PEAK) jsou opravdu zhoršovacího charakteru. Noise blanker zde nefunguje a NR je velice podivný. Funguje velice dobře NOTCH filtr a tedy při hledání nějakého nastavení, abych něco slyšel, je hýbání s NOTCH filtrem velice efektivní metodou. Kdysi jsem takový filtr měl v FT900 a nemohl jsem si to vynachválit. Přesto Hardwarově musí být DSP v RS918 velice dobré, jen podle mne programátor nezvládl vhodné algoritmy. Přesto poslední půlrok jezdím převážně na Číňanovi RS918 a tak vím už, co potřebuje. Možná tedy ta nahrávka s ním se Vám bude zdát pro HAM provoz použitelná. Pokud však užitečný signál bude maskován nějakým Vaším místním rušením, pak Vám nepomůže vůbec nic. Škoda, že jsem neměl doma QCX s jeho jednoduchým, ale dokonalým QSD a analogovým filtrem. Možná by to v tomto testu vyhrálo (USP věta "Člověče, to snad poslouchá líp jak můj Kenwood TS590SG"). Zatím "Ovčák" byl zaslechnut jen Pepíkem OK2BJM. Stále čekám na Vaše nahrávky.


První poslechové reporty Ovčáku

Telemetrie spustila večer 13.9. asi kolem 19:45 SELC. Brácha OK1USP má MIB ve vzdálenosti asi 1,3 km (povrchová vlna). Slyší to pochopitelně nádherně

Ovčák_USP.mp3

Já jsem od majáku asi 5,3km, tedy dá se říci již mimo povrchovou vlnu. Přesto je to čitelné na RS918. Nejlepší poslech je při BW 500Hz, zapnutý Notch filtr nastavený 100Hz nad přijímaným kmitočtem (eliminace QRN). Bouřky byly v Orlických Horách.

Ovčák_IF.mp3

Dá se tedy předpokládat, že Váš příjem bude asi (na jeden skok) v silách jako u mne.

Reporty ze dne 14.9.2018


Pochopitelně nám sluníčka ubývá. Z těchto důvodů se čas aktivace majáku bude posouvat a to jak večer, tak ráno. Dnes 14.9. maják Ovčák startoval svoji telemetrickou relaci (zataženo) v 6:16 SELČ a končil poslední relaci ve 6:37. Tedy denní posun (za stejného počasí) bude přibližně 1 až 2 minuty. Svítání probíhalo následně:
6:16  D=2,60V
6:25 D=4,90V
6:29 D=5,40V
6:37 D=6,30V
Napětí baterie přes noc pokleslo o 0,02V a předpokládám, že denním světlem se baterie dobije na startovních 3,93V. V době slunečního minima je vůbec problém uskutečňovat spojení v pásmu 80m. Útlum je obrovský, kritický kmitočet nízký. Při startu telemetrie byl např. následující ionogram:


Úžasná věc a tak se nedivte, že nic neslyšíte. Přesto Ovčák byl slyšet v mém QTH následovně (pravděpodobně ještě i povrchovou vlnou).

Ovčák 14.9.2018 6:16 SELC.mp3

Na těchto nahrávkách si uvědomujeme výhodnost módu CW a citlivost ucha. Každý máme uši jiné a jen proměření našich Weber-Fechtner křivek nám to dokáže. Každý operátor si musí připravit své nastavení. DSP Vám vše nezachrání, zvláště u těch systémů, kde je jen 16 nebo 23 bitové (TS570, FT897...). Pokud vlastníte alespoň 32 bitové, pak stejně zjistíte, že veliké zúžení propustného pásma Vám přijímaný signál degraduje. Tedy např. u RS918 je funkce PEAK spíše hračkou, než užitečnou pomůckou. Daleko výhodnějším systémem je použití NOTCH filtru (výřezový), kterým se přibližujeme k užitečnému signálu. Sám např. u RS918 používám raději šířky BW 500Hz než 300Hz a pomocí NOTCH si pomáhám. Pochopitelně vše je závislé na Vašich uších.
Kolem 6:30 SELč, za strašně bídných podmínek, jsem zaslechl i maják MIB Znojmo. Ten pracuje jen 50Hz pod Ovčákem (3579,68 kHz). Přesto byl jasně identifikován v následující nahrávce:

Znojmo 14.9. 6:30 SELC.mp3

Podle Ionogramu je Vám všem jasné, že určitě (někdy) nastanou světlé zítřky a signál se nám vyhoupne. Včera jsem asi kolem 22:00 poslouchal MIB Ovčák na SDR Doubravka. Bylo to nádherně čitelné. Pochopitelně větší šanci na dobrý poslech mají antény typu NVIS, než nějaké Beverage, či jiné poslechové systémy pro poslech DX (signály dopadající pod nízkým úhlem).


MIB "Ovčák" on Air...

Dne 13.9.2018 byl spuštěn nový Micro Ionospheric Beacon, umístěný v Lužických Horách v lokátoru JO70LT. Maják je repasovaným majákem Luž, který ukončil svoji činnost po pádu stromu, na kterém byla umístěna jeho anténa.
Základní technická data:

Kmitočet 3579,73 kHz
Výkon - cca jednotky mW
Anténa - Dipol@10m (NVIS)
Call - OK1IF/B

Maják vysílá telemetrii po přechodu světla do tmy a při přechodu ze tmy do světla (východ a západ sluníčka). Telemetrie je stejná jako byla u majáku Luž.
K-Počet dnů aktivity (13.9. vysílá K=26)
U- Napětí baterie (3 kusy NIMH Eneloop power tužkový článek), dobíjený malým slunečním článkem
D- Velikost osvětlení (0V=Tma, 6,3V=plné osvětlení)
TA- Aktuální teplota
MA- Minimální teplota od zapnutí
L- Den dosažení minimální teploty
MD- minimální teplota za posledních 24hodin

Kromě těchto údajů vysílá každých 8 minut písmeno (U nebo D nebo EE)
Algoritmus je takový, že každých 8 minut změří napětí baterie. Pokud aktuálně změřené napětí je shodné s přesností 0,01V s předchozím, pak vyšle písmena EE. Pokud toto napětí je vyšší, pak vyšle U, což znamená, že baterii narůstá napětí a tedy funguje dobíjení. Pokud dobíjení nefunguje, nebo je tma, pak vysílá D)

Pokud napětí baterii je vyšší jak 4,1V, pak spustí systém vybíjení a to stálým vysíláním telemetrie.
Dále pokud je napětí vyšší než 3,7V, vysílá po písmenku aktuální teplotu.
Poklesne-li pod 3,7V, pak vysílá jen písmeno bez teploty.
Poklesne-li napětí pod 3,15V, pak se na 24hodin uspí. Po 24 hodinách opět kontroluje napětí. Pokud je vyšší než 3,15V, pak pokračuje v normální činnosti.

Tedy maják ve versi 7.3 můžete kontrolovat po celých 24 hodin. Pravděpodobně však v zimě se kvůli nedostatku energie bude uspávat.
Program a HW je dílem OK1IF, anténu a krabičku vybudoval OK1USP.

Jak tedy na poslech?
Podle zkušenosti uslyší maják za dobrých podmínek jen asi 20 procent z Vás. Koneckonců, tak je to vymyšleno. Veliká šance je v době směrnicového efektu, či při Es vrstvě. Pokud se to někomu podaří, prosím pošlete mi nahrávku.

OK1USP při montáži antény

Takže - přeju dobrý lov.



Na poslední fotografii je záběr uskutečněný ze Starých Splavů 7.-9.9.2018)
Zleva nahoře:
OK1WRM, OK1FHG, OK1USP, OK1IF, OK1FII, OK1MKX, OK1DDQ,OK1DCS, Petra K,
Dole zleva:
OK1IHG, Vnučka IHG, XYL OK1DCS (Lída)
Omluveni: OK1HCD, OK1BJH, OK1DU (přijel až po focení)