OL4W ( OK1IF ) a účast v KV polním dnu.
To, že se letos zúčastním polního krátkovlnného dne vlastně rozhodl Karel OK1AIJ a to zveřejněním podmínek zvláštní kategorie a to kategorie Challenge 2002. Udělat omezení použitím pouze 8 tužkových baterií, tak to bylo velice lákavé. Moje FT817 je sice téměř dokonalá, ale ve srovnání s doma dělanými zařízeními vlastně nemá šanci. Je to jakási hozená rukavice všem těm dokonalým továrním zařízením s displeji a procesory. Tady si člověk teprve uvědomí, že za elektřinu se platí HI.
Původně jsem si myslel, že bych oprášil svého DATLA a zúčastnil se na 80m bandu. Tato myšlenka mne však brzy přešla. Tak zaprvé jsem si chtěl ověřit co vlastně ta 817 s bateriemi umí. Chtěl jsem vlastně nastavit jakýsi Startovní bod. Z toho se odvíjela i moje taktika, která vlastně nebyla žádná.Jediné co jsem snad malinko odzkoušel, tak bylo použití 42m LW, která jde vyladit se Z11 na všech bandech ( pouze na 160m to mnoho nefunguje). Otázka výdrže baterií....to mi vlastně taky moc nebylo jasné. V současné době většinou používám NiMH baterie 1600 mAh. U nich ( podle účasti v OK QRP závodě ) vím, že při použití 1W výstupního výkonu je jejich výdrž asi 3 hod. FT817 bere při příjmu asi 300 mA a při vysílání 1W asi 0.95 A. To při rozumném poměru příjem - vysílání, dá oněch 180 minut práce. Aby závod stál za to, bylo mi jasné, že bude nutné používat výkonu asi 2.5W při spotřebě při vysílání asi 1.3 A. Vloni jsem sice při " blbnutí na kvadrát" ( podmínky diplomu WW817WT) sice tyto tužkové baterie používal s výkonem 2.5W, ale to bylo vždy na dobu asi 30 minut. Pak jsem je v Campu vždy znovu dobíjel.
Pro tento výkon se mi tedy kapacita 1600 mAh zdála příliž malá. Podle různých pramenů by asi bylo nejlepší použít alkalické baterie. Mohl jsem sice zakoupit ony, které pohánějí skákací medvídky nejdéle HI, ale cena za 4 baterie kolem 100 Kč se mi přeci jenom zdála příliž veliká. Když jsem potom navštívil naši HYPERNOVU a zjistil, že tam mají nějaké "zázračné alkalické baterie" vyrobené novou technologií a ještě k tomu 4 kusy za 69 Kč, bylo rozhodnuto.
Zázračné baterie z Hypernovy
Jak už to tak bývá, nic není zázračného a tak jsem s kvalitou těchto baterií byl velice nespokojen. ale o tom dále....
Při hledání vhodného QTH jsem vycházel z následujících předpokladů:
Místo lehce přístupné a přitom splňující regule závodu | |
Místo atraktivní vzhledem ke zdravému vzduchu | |
Místo s pěkným výhledem | |
Místo umístěné stranou turistických cest ( jsem ve své podstatě introvert a 20 otázek zbloudilých turistů na smysl mého počínání, tak to by mne asi otrávilo ) | |
Místo s možností stavby vhodné antény. |
Při čtvrteční prohlídce různých terénů a z hlediska výše uvedených omezení jsem postupně vyloučil:
Loučka pod Javorníkem ( na toto místo jezdí letadýlkaři a zde svahují se svými modýlky letadel ) | |
Místo OK1KAM pro polní den ( zde platí teorie zbloudilých turistů a relativně špatné přístupnosti ) |
Čím to napájet?
Tak pokuď pojedu v kategorii jen 8 baterií typu AA, pak to bylo jasné. Ale pokud se člověk vypraví na kopec a postaví anténu, pak se mi nechtělo zas tak brzy dolů. Moje strategie byla asi následující:
Závod zahájit v kategorii 8 baterií AA. Po jejich vyčerpání přehodit napájení na autobaterii a závod dokončit už v normální kategorii. Jsem však veskrze líný člověk a tak představa, že budu psát ruční log a dělat si ruční přehledy z každého pásma...to tedy ne. Tím se situace poněkud zkomplikovala a to o to, že jsem musel pro svůj laptom zajistit zdroj energie. Při změření jsem zjistil, že ten můj stařeček si bere skoro 1.5 A. Tak a jsme u toho.
Uvažujme, že TCVR si v průměru vezme asi 1A ( FT817 při 5W out odebírá asi 2 A), laptop 1.5A, osvětlovací žárovka asi 1A, pak suma z těchto potřeb je asi 3.5 A. Kdybych toto používal celou dobu ( počítal jsem i s osvětlením, abych měl určitou rezervu), pak spotřebuji asi 84 Ah. Tušil jsem, že to asi nebude pravda, protože budu svítit nějakých 7 hodin a i těch 1A ftéčka asi bude moc.....ale i při minimální versi by to dělalo více než kolik má kapacitu moje autobaterie. Myšlenka na to, že bych někde svoje auto tlačil po polní cestě ve mne vyvolávala pupínky na kůži.
Jak to dělají ty stanice, co budou používat 100W? HA tomu Radkovi OK2ON se to řekne..." vemte si kolo a do něj do vozíčku vložte TCVR, anténu baterie...". Až mi to jednou předvede, tak to zkusím taky.
Nedalo se nic dělat a tak jsem prohrabal svoje zásoby baterií a nakonec jsem měl k dispozici:
Autobaterie 38 Ah
Baterie olověná gelová 6V/10 Ah na svícení ( žárovka 6V/5W by měla vydržet na celou dobu)
Baterie olověná gelová 12V/6.8 Ah na prvotní napájení laptopa ( nakonec vydržela laptop napájet asi 7 hodin - zřejmě při jakémsi úsporném módu si ten laptop bere méně)
Baterie NiMH 12V/3Ah celkem 4 kusy pro pozdější napájení laptopa.
Přeci jenom jsem nechtěl startovat motor a dobíjet a tak jsem chtěl, aby rezerva v baterii stačila na řádné nastartování.
Jak se později ukázalo, tato úvaha byla správná a tak po závodě bylo konstatováno:
Autobaterie měla 11.8V
Gelovka 6V měla ještě asi 5.5 V
Gelovku 12V jsem totálně vybil
Současně jsem na laptopa ještě spotřeboval 2 kusy baterií 3Ah.
Anténa?
Mám doma malý lehký stožárek vysoký asi 8m. Rozhodl jsem se tedy, že anténu přesně podle regulí udělám tak, že na jednom konci bude 10m vysoká a na druhém konci bude tento stožárek z kterého půjde drát přímo do auta. Zaplaťpánbůh, že nebylo v regulích třeba max do 20m. Pak bych měl výčitky HI. Avšak s pomocí tohoto stožárku se dala tato anténa docela slušně vybudovat. Již z prvotních zkoušek jsem věděl, že pomocí ATU Z11 nebude problém tuto anténu vyladit od 21 MHz do 3.5 MHz. Na 28 MHz asi stejně nikdo nebude a na 160 m asi taky ne. Všude na těchto pásmech se anténa bude většinou chovat jako vysokoimpendanční a tak jsem si nelámal hlavu s protiváhou. Domníval jsem se, že moje zkorodované auto bude protiváha dostatečná.
POZOR:
Jak jsem později zjistil HI ( proč já nikdy nevěřím poučkám ), že ta anténa protiváhu nutně potřebuje HI ( a nesmějte se mi ).
Přesně podle světové literatury " spravočnik dla inostrancev v armii" ( překlad " příručku špiónů" ), jsem se rozhodl, že anténu natáhnu ve směru severovýchod. Dospěl jsem k tomu jednoduchou úvahou. Z výsledkových listin minulých polních dnů byla zřejmá veliká aktivita UA9 stanic. Pokud toto bude jako 6 bodové spojení, bude to fajn. V tuto dobu je šíření na východ daleko výhodnější jak na západ. To jsem zjistil již při účasti CQ WPX contestu, kde jsem dělal mraky UA9, ale ani jednoho Amíka ( s 5 W).
Jak anténa vypadala?
Tak tentokrát mi teorie fungovala a skutečně maximální vyzařovací lalok na UA9 fungoval skvěle a to dokonce i když jsem používal jen 2.5 W výstupního výkonu.
Na 14 MHz jsem byl na výsost spokojen. Trošku se mi však nezdálo vyzařování na 40m a 15m. Na 15m mi vf lezla do laptopa a ten pak odmítal klíčovat. Na 40m po naladění a přiblížení se mé ruky ke klávesnici, se to vše rozladilo. Zezačátku jsem tomu nevěnoval pozornost a "bořil" rekordy na 20m. V neděli ráno mi však při krátkém oddecho spočinulo mé oko na obrovském vrutu, který jsem měl v kufru. Jen tak pro legraci jsem ho zavrtal do země a zařízení na něj uzemnil. K mému velikému překvapení jsem zjistil, že anténa tuner se nastavil úplně jinak a signály stanic na 40m bandu vylezly o 2S nahoru HI. Teprve od té doby jsem měl dobrý pocit i na 40m a 80m bandu. ( Pane Bocek prosím nesmějte se..HI).
Jak to v autě rozmístit?
Tak to je obrovský problém. Jen díky tomu, že jsem tuto myšlenku podcenil, tak jsem asi byl méně aktivní. Velice brzo docházelo k únavě, musel jsem z auta ven a protáhnout se. Ono to má totiž svoji logiku. Zkuste zavzpomínat na svoje jinoštví a zkuste udělat jakousi analogii mezi vysíláním v 50 letech a láskou ve 20 letech. Když nám bylo 20, tak jsme viděli jen problém ( dívku ) a bylo nám jedno jak a kde ( někomu dokonce i s kým). Většinou se to odehrálo takovým způsobem, že jsme na určitých částech těla byli oblepeni jehličím a kolena jsme měli od bahna. Zkuste jen pomyslit na to, že bychom to v padesáti zopakovali. Ani nápad.... to raději půjdu na pivo.
Přesně tak jsem si připadal nyní. Když jsem chtěl psát na laptopa, tak jsem se musel naklonit dopředu. Ruce jsem měl nezvykle vysoko a tak jsem byl po chvíli unaven. Laptop nešel dát na kolena, protože jsem měl krátké přívodní vodiče. Chce to vytvořit úplně jiný systém....
Z následujícího obrázku si tedy vzor moc neberte.
No a co na závěr?
Závod je to skutečně vynikající. Jak jsem koukal, dá se tam dělat v kategorii 100W i přes tisíc spojení. Nikdo se tedy nenudil. Zajímavé je i to, že se na pásmu vyskytovalo plno zemí, které v jiných contestech už nejsou tak běžné ( GU, GW...)
Svoji účastí v kategorii QRP jsem si nastavil pro příští rok laťku, kterou asi bude jednoduché překonat. Trošku je zarážející nepatrná účast OK OM stanic. Za celou dobu jsem jen dělal 4 OK/OM stanice a to jen ve volné kategorii. Myslím, že tomuto nádhernému závodu chybí trochu větší propagace. Ale kdo ví...po přečtení tohoto příspěvku...a v roce 2003, kdo ví?
A tak snad ještě kýčovitý obrázek znázorňující to, na co jsem koukal z okna auta.
Co se týká další strategie v kategorii 8 baterií AA, pak tuším, že v příštím roce budu následován... Moje největší chyby:
V závodě jsem měl nastaven výkon 2.5W i když to nebylo potřeba ( doporučuji nastavit 1W a raději vyhledávat stanice na které se stoprocentně dovolám). Zapomněl jsem na efekt "obnovy energie ve vybitém článku". Závod by měl probíhat tedy jaksi přerušovaně ( vidíte tu analogii s jinošstvím? ). Pak baterie déle vydrží. Asi by bylo výhodné závod nezačínat ihned po zahájení. Tam totiž je ještě co dělat a tak se volají spíše stanice QRO a my musíme čekat. Tím dochází k "neúčinným voláním" a zbytečné ztrátě energie.
V Liberci 3.6.2002 Jožo Fero
Chce se někdo mrknout na deník ve formátu Excel ( 50 KB ), pak je ke stažení ZDE.
Závod jsem skončil již v 10 hodin. Přeci jenom spánek ( nebo polospánek na sedačce auta) nebyl příjemný. Cítil jsem se unavený.....alespoň se příští rok lehce překonám HI.
Některým stanicím nedělal pobyt na zdravém vzduchu moc dobře. Možná jim byla i zima a tak za všechny snad záznam blíže nespecifikované stanice:
ZVUK (100KB)
Všimněte si, že v přírodě je minimum městského rušení. Poznáte to podle toho, že Smetr ukazuje na nulu ( v mém QTH trvale S5).
Že je možné udělat DX i s 1W je dokázáno ZDE. (70KB)Pro nedostatek energie jsem musel v závěru přepnout na 1W. I tak napětí baterií klesalo na 7.7V při zatížení a to už je hranice vypnutí FT817náctky.