Co vlastně víme o FT DX 9000 TCVR?

Zprávy jsou skutečně kusé. Ani brouzdáním na Internetu se mi nepodařilo zjistit nic konkrétního. Proč vlastně toužíme po tomto TCVR? Tak to je otázka. Sám jsem onehdá poslouchal rozhovor dvou hamů. Jeden tvrdil druhému, že na stole má TS570 a hned vedle FT1000. Když je prý zapne, pak mezi nimi není podstatný rozdíl. Současně přesvědčoval druhého kolegu, že bez DSP by vůbec nemohl poslouchat. Údajně mu DSP pomáhá "vytáhnout" neslyšitelný signál z různých rušení a šumů.

Má pravdu a nebo jak to vlastně je?

Víte sám osobně mám takové zkušenosti, že asi 90 procent amatérů vůbec neumí rozeznat dobré rádio od špatného. Jestliže je navštívíte, pak si můžete třeba všimnout, že u relativně méně odolných TCVR dělají zásadní chybu. Tou chybou třeba je to, že při poslechu na 80m mají zapnut předzesilovač. Líbí se jim, že S-metr je pak živější a ukazuje více. Při malinkém "zahuštění" pásma si pak stěžují, že je někdo ruší, že mají QRM.. Vůbec si třeba neuvědomují, že ono rušení si vlastně vytvářejí sami. Že vlastně ve svém poslechovém kanálu slyší  intermodulační produkty vytvářené stanicemi, které vysílají poblíž jeho kmitočtu. Jestliže si pak někdy zapnou závodní provoz v pásmu 40m, připadá jim to, že je vlastně nemožné něco slyšet.

Co to vlastně ten intermodulační produkt je? Jak vlastně vzniká? Jak ho mohu ovlivnit?

Nemá cenu opakovat zde to, co již bylo řečeno tisíckrát. Stačí do vyhledavače dát klíčové slovo a můžete studovat a studovat. Např:

http://www.radio.feld.cvut.cz/courses/RVP/5_Smes_RVP.pdf

Už i na těchto stránkách bylo o tomto něco napsáno. Např: 

http://ok1if.c-a-v.com/CQ%20WW%20CW%202005/cqwwcw2005.htm

 Vyjímám:

Jaké zařízení?

Opět jednoduchá odpověď. To naše...HI. Případně si skákněte do půjčovny průmyslového zboží a vyberte si TEN TEC ORION... HI. Zde bych však chtěl přeci jenom podotknout. Někdy se z určitých typů zařízení dělá "mocná zbraň". Nevěřte báchorkám. Jestliže budete mít mizernou anténu, pak Vám výsledek neudělá ani IC7800. Naopak, jestliže Vaše anténa bude kvalitní, pak při určitých zásadách, lze závodit i na FT857. Jaké jsou ty zásady?

Zde občas se nestačím divit jaké chyby se dělají:

Tedy musím si být vědom kvalit svého rádia. Hlavní problém většinou činí intermodulační neodolnost. Laicky řečeno... Vlivem nelinearity obvodů v mém rádiu, vznikají na těchto nelineárních obvodech  směšovací produkty. Rádio jako by poslouchalo něco, co tam ve skutečnosti není. To něco je právě "brajgl" těchto produktů. Zde vám většinou již nepomůže nic. Nejde to odfiltrovat a díky tomu je vlastně i maskován užitečný signál, který chci poslouchat. Co proti tomu mohu udělat?

Jediná známá věc je snížit úroveň vstupních signálů, které mne tyto produkty vytvářejí. Jak?

Jednoduše. Zkrátka vždy mám vypnut předzesilovač ( v moderní terminologii mám zapnuto IPO ) a zapnut attenuátor. Zkrátka rádio zatlumím na nejvyšší možnou míru. Pokud užitečný signál se mi zdá příliš slabý, pak zkusím tento attenuátor vypnout. Jestliže se stanice stane čitelnější - pak JUPíííí, nechám to na tu chvíli tak. Jak poznám, že nějaký zázněj ( brajgl ) je způsoben intermodulačními produkty? Zkusím zapnout a vypnout attenuátor. Většinou ATT jsou dnes u laciných rádií typu FT897D nastaveny na 10 dB. Pokud tedy při zapnutí ATT mi signál poklesne o 10 dB, pak je to většinou užitečný signál. Pokud mi tento signál spadne o 20 dB, pak to byl intermodulační produkt. Někteří z Vás namítnou: " dobrá, ale zapnutím ATT klesá citlivost mého rádia". Tak to máte pravdu.... Z tohoto bludného kruhu není východiska... Proto FT1000 je 4x dražší než FT857. Ale nezoufejte, většina Big Guns produkuje tak silný signál, že ho uslyšíte i při zapnutém ATT.

Jak tedy jednoduše posoudit nebo třeba i srovnat kvality dvou rádií? Jak na to, když nemám vhodné technické vybavení? Kdysi jsem porovnával kvality FT1000MKV s kvalitou FT857 pomocí dvoutónové zkoušky chudého amatéra. Bylo to popsáno zde:

http://ok1if.c-a-v.com/FT857/ft857.htm

Zde je uvedena i nahrávka, jak intermodulační produkty klesají při zapnutí IPO ( vypnutí předzesilovače ), či zapnutí attenuátoru. A to se prosím jednalo "jen" o dva kmitočty. Nyní si představte, že máte pásmo plno SSB stanic, jejichž signál se skládá z celého spektra různých kmitočtů, které se mění s modulační složkou. Jak na to reaguje Vaše neodolné rádio? Věřte, že blbě. Najednou nemůžete najít volné místo. Všude jen samé "chrchlance". Jak z toho ven u laciných rádií je napsáno výše. Vlastně nemáme mnoho možností. Ta základní je jasná, snažím se vždy TCVR provozovat co nejvíce zatlumený. O takových možnostech jako zapnout jinou anténu, či se odsměrovat - to je vlastně totéž. Nejlepší by tedy bylo, kdybychom měli takové rádio, které by bylo velice odolné pro příjem silných signálů. Ano.....

Tak už víte proč všichni závodníci touží po FT1000, IC7800 nebo FT9000?

Jak se projeví neodolnost v praxi? Těžko se to dá jednoznačně posoudit. Sám však pravidelně jezdím mnoho závodů typu OMAC, KVPA a další...

Pokud statisticky vyhodnotím ty závody, které jsem jel jen na FT857 a ty, které jsem jel na FT1000, pak musím objektivně prohlásit, že většinou udělám s FT1000 tak asi o 10 procent lepší výsledek. Zkrátka při používání FT857 se občas dostanu do příjmových problémů. Nejsem např. schopen přečíst ihned napoprvé, kdo mne volá. Toto se u FT1000 většinou nestává.

Když už jsme u těch porovnání. HF clipper u FT1000 a srovnání s originál FT817 ( MH31 mikrofon bez komprese a stejný výkon 5W ), dělá statisticky rozdíl asi 30 procent. Bohužel o naší klubovou FT1000 se musíme v různých závodech dělit. Proto jsem do FT817 doplnil NF clipper s chytrým obvodem SSM 2165 a vložku HEIL. NF clipper mám nastaven na 15 dB kompresi. 

A co FT DX 9000?

No to bude ono, ale....

Juj... FT857 se dá koupit za 21000 Kč a nejlacinější FT9000 za 150000 Kč. Vlastně za cenu jedné FT9000 si mohu pořídit 7 až 14 kusů FT857. Tím je jasně řečeno, že nebudu-li závodit, asi pro mne nemá cenu si tento super stroj kupovat. A proč je to tak odolné?

Podívejme se na blokové schema:

Oproti FT1000 je ihned na první náhled jasné, že oba přijímače jsou identické. Proč vůbec dva přijímače v jednom TCVR? Tak to je také otázka pro závodníky. Nesmírně se tím vše prodraží a zkomplikuje. Ale..je tím umožněna jedna závodní taktika. Jaká?

Možná jste si v minulosti všimli v OMAC contestu stanice OM6EE. Tato stanice vždy byla po celý závod na jednom kmitočtu. Zde volala výzvu. Před koncem závodu již jakoby neměla co dělat a ve volání své výzvy nechávala čím dál tím větší mezery. Pak se najednou opět ozval, dal svoji značku a opět zmizel. Tak to je přesně ono. Operátor ( a vítěz vždy ) musí používat RUN modu. Zkrátka jestliže si někdo z Vás myslí, že může vyhrát závod jen metodou "Search & pounce" - zkrátka vyhledej a volej, tak na to v moderní době zapomeňte.

Takže - volám na jednom kmitočtu trvale výzvu a na druhém rádiu buď vyhledávám, či si ho nechám automaticky naladit na spot DX clusteru. Pak jen zmačknu knoflík a rychle udělám stanici kterou jsem vyhledal. Rychle se vrátím zpět a tak dál....

Protože OM6EE byl velice silný, za celý závod mu nikdo neobsadil volající kmitočet. Vzpomínám si, jak jsem vlastně této taktiky využíval před koncem závodu se svým QRP zařízením. S 5W se totiž nedá taktika RUN skoro nikdy využít. Dělal jsem tedy to, co mi umožňoval OM6EE. Vlepil jsem se mu na záda a jakmile vznikla větší prodleva, začal jsem dávat poblíž tohoto nádherně čistého kmitočtu výzvu. Spojení jsem musel ukončit ještě před tím, než se OM6EE vrátil. Začal jsem tuto taktiku nazývat - "Zádová". Fungovalo to HI...

Už tušíte proč miluji QRP? Ano je to právě z důvodu toho, že nemohu jet RUN mod. Po zkušenostech s QRO proto uvádím a jsem o tom bytostně přesvědčen, že výsledek v závodu ( pokud nejste začátečník ) dělá z 90 procent výkon PA stupně a kvalita Vaší antény. Již mnohokrát mne různí závodníci za tento výrok kamenovali. 

Ale vraťme se K FT9000. 

Celý fígl spočívá ( jak jinak ) v tom, že musím hlavní selektivitu vyhnat co nejblíže ke vstupu rádia. To jsou ty složité obvody označené RF. U FT9000 např. RF zesilovač obsahuje dvojici J Fetu SST310 zapojených paralelně v push-pull zapojení. Pro 21 MHZ a vyšší bandy je tento zesilovač konstruován úplně jinak a s jinými tranzistory. Velice důležité je i to, že všechny tyto obvody jsou napájeny z 22V. Asi největším přínosem pro obrovský IP3 je tzv. ROOFING Filtr. Ten pracuje na kmitočtu 40.455 MHz u hlavního rádia a na 40.450 MHz o SUB rádia. Všimněte si, že roofing filtr má nastavitelnou selektivitu 3/6/15 KHz. Vlastně již jen selektivita roofing filtru stačí na hlavní selektivitu SSB signálu. To je paráda... Druhé směšování je provedeno na kmitočet 455 KHz ( keramický filtr 455 KHz nebo 450 KHz) a konečně třetí na 30 KHz, kde hlavní selektivita je již prováděna pomocí 32 bitového DSP.

Jaké typy se vyrábí?

Jak vypadá zadní panel?

Ale samozřejmě technické parametry si již lehce vyhledáte na Internetu. Např:

http://www.universal-radio.com/catalog/hamhf/0900.html

Je to paráda. Kdo z Vás si to koupí?