POZOR!

Po uveřejnění níže umístěného článku na úpravu mikrofonu MH-31, jsem byl upozorněn jedním nejmenovaným pražským amatérem

na následující fakt:

    Pozor na magnet. Při úpravách prováděných mikropájkou Weller ( magnetická ), se mu "přicucnula" pájka k magnetu, čímž vytvořil otvor o průměru asi 1 cm. Vložku tedy mohl s klidným svědomím zahodit. 

    Já samozřejmě používal nemagnetický mosazný dlouhý hrot!!!!!


Šílená modulace mikrofonů Yaesu MH-31 

Ke všem novým TCVR od firmy Yaesu, dostanete mikrofon MH-31. Tento dynamický mikrofon je vyráběn v ČLR. Bohužel je pasován na hlásky našich východních kolegů a tak je naprosto nevhodný pro evropské použití. Mikrofon má vlastní rezonanční kmitočet posazen příliš nízko. Ani přepnutí přepínače do polohy "2" moc nepomáhá. Ani výměna sériového kondenzátoru 0.33 uF není účinná. Tento mikrofon se totiž klasickou metodou zlomové funkce s poklesem 6 dB na oktávu korigovat nedá. Jediná účinná věc je použití DSP a RF komprese ( FT1000MKV). Jak je toto provedeno u FT1000 ? Podívejte se na křivky, které provádí DSP na modulační cestě.

Prakticky je pak využitelný průběh 4 ( červený ). Neměl jsem zatím možnost vyzkoušet FT857 s DSP na modulační cestě, avšak po poslechu několika stanic s originálními mikrofony MH-31 a kritickém posouzení vlastní modulace, jsem se rozhodl, že originální vložku zahodím a nahradím ji elektretovým mikrofonem. Ještě než jsem toto provedl, vzpomněl jsem si na článek na mods.dk. Ten navrhoval propálit několik malých dírek do originál membrány. Zkusil jsem to a.... skutečně to funguje. Dírky se nejlépe propalují mikropájkou s tenkým hrotem. Průměr otvorů volte asi 1 až 2mm. Dokonce W3HH je udělal větší a též se nic nestalo. Počet dírek je nutné vyzkoušet. Já vyrobil celkem 4 symetricky kolem středu membrány. Postup je zřejmý na přiložených fotografiích.

A tak jednoduchou úpravou lze docílit "Heil sound", jak říká W3HH. Hodně úspěchů s úpravou ( ARE bude mít radost ).