Člověčí blbnutí

a neb

ANTÉNA MINIFLEX (lidově zvaná „pendrek“)PRO   AMATÉRSKÁ  KV  PÁSMA

 

 

     Každý člověk má vlastnosti dobré a špatné. Nevím ke kterým z nich patří jedna z mých vlastností, a to ta, že mě přestává zajímat to co jsem si vyzkoušel a táhne mě to k něčemu novému co ještě neznám nebo o tom i nic moc nevím.                            Někdy to ani nedotáhnu do úplného konce, stačí když si vyzkouším, že to funguje a už mě svrbí mozkové závity a přepínají někam jinam. Ne a ne se u něčeho na delší čas zastavit.  V radioamatérství to platí zvlášť.  Co jsem sestavil, někdy i vymyslel a vyzkoušel různých konstrukcí, blbostí a nesmyslů.

     Zavysílat si se solidním zařízením, velkým výkonem a pořádnou anténou ? Proč ne?  Dovolám se kam chci, spojení udělám s kým chci a při použití dnešní techniky  protistanici nemusím pomalu ani slyšet. To funguje.

     Pořídit si moderní zařízení, anténu,  počítač s trochou softwaru, vše prodrátovat připojit se přes PR nebo IT ke clusteru, pak jít na pivo nebo do postele a ráno si v deníku přečíst jak mi přibyly nové země ? To funguje… brrrrr… !!!

     V éře přeplněných pásem a používání velkých výkonů si postavit na „prkénku“ stařičkou jednolampovku - klasickou  OV1 ? Proč ne? Funguje a poslouchá. K tomu sólo oscilátor, jako kdysi, a dovolat se přes oceán ? Taky to jde…. to už je lepší.

     Cca 60 km vzdušnou čarou ode mne je převaděč (OK0C). Na stole mám VF generátor, připojím vnější modulaci, měřící šňůru od avometu místo antény a zkusím udělat spojení s co nejmenším výkonem 25 nW. Taky dobrý.

     A tak bych mohl pokračovat dál – nebo začínat? Vzal jsem to tak někde uprostřed.

     Ty mé závity mně také občas přepnou ke KV provozu QRP . Vůbec se tomu nebráním. Pro běžnou práci stačí průměrné zařízení. Pořád je co zkoušet a když má člověk slušnou anténu ….. a další brouk v hlavě. Co zkusit QRP a „blbou“ anténu? To mě vrtá v hlavě už delší dobu. Vždyť z literatury vím, že už před mnoha desítkami let se na KV používaly  „ruční“ stanice pouze s prutovou anténou. Šlo sice o spojení na relativně krátkou vzdálenost, ale proč to nevyzkoušet? V mé myšlence mně podpořila stanice FT817, která se mi před časem dostala do ruky. Je to celkem pěkné zařízení určené pro provoz na všech KV pásmech a k tomu umí 144 a 430 Mhz. Něco jí však z mého pohledu chybí, a to anténa, s kterou by bylo možno si udělat nějaké to spojení na KV pásmech a to jen tak, někde v místnosti nebo venku ve stanu bez tahání a přizpůsobování různých drátů. Ideální by byl tkzv. „miniflex“. Je malá nikde se neplete a nepřekáží.

     Od myšlenky nebylo daleko k činu a tak jsem to samozřejmě musel taky vyzkoušet. Zkusil jsem si ji vyrobit. Dokonce se mi ji povedlo naladit v 15 metrovém pásmu. Výsledky z provozní zkoušky dopadly až překvapivě dobře. Několik spojení s EU stanicemi. Pro závadu na FT817 jsem tuto anténu zatím nevyzkoušel a ostatních pásmech. Ale myslím si že by tento druh antény mohl alespoň trochu „chodit“ od 14 Mhz výše. No nic zatím mám na práci mnoho jiných věcí.

     Také bych se chtěl z toho, jak tato anténa funguje, podělit i z ostatními příznivci různého „blbnutí“ (pardon – ne příliš standartního chování).

     Princip této antény je znám už poměrně dlouho. Jedná se  o takzvaný „helikal“. Výroba je poměrně jednoduchá i když trochu pracná, na materiál nenáročná. Stačí nám BNC konektor, kousek …… tak a dost povídání …

 

                                   pokračování  příště  („ jak si udělat „pendrek“)

          

                                                                                        73! Pavel   OK1FRY 

17.5.2002                                                                             ok1fry@cmail.cz

c OK1FRY