ZAZITKY TROCHU JINAK ANEB - ANTI FIFTY NAJN.

Dil prvni: po prvnim tydnu

Jak uz bylo zrejme z predchozi stranky, splnil se mi jeden sen. Musim vsak prohlasit, ze k jeho splneni bylo potreba se i s necim rozloucit. Nepatrim mezi HAMy, kteri meni sve hracky. Tentokrat to vsak bylo nutne. Nakonec vsak vse vyslo podle mych predstav a FTecko stalo na stole. Prvni rozcarovani vsak bylo to, ze ani po nekolikerem prostudovani manualu se mi nepodarilo aktivovat CW filtr, ktery jsem si do FTecka objednal. Chyba, jak uz tak byva zvykem, byla na me strane. V MENU jsem nastavil OPTION filtr, ale bohuzel na SSB a ne na CW. Selze-li vse, precti si manual. A tak i tentokrat tato poucka zabrala. Trosku jsem byl na vazkach co to tam vlastne mam za filtr, kdyz vyrobce jasne pise neco o YF122c a ja uvnitr mel instalovany XF115. Zrejme vsak je to normalni. Jak mne upozornil Jirka OK1AT, pry XF115 se pouziva u FT1000. Jiz prvni poslech na tento CW filtr je zazitkem. Ono totiz pouzivani elektromechanickych filtru ma neco do sebe. Vzpominam, jak jsem kdysi pouzival ve svem zarizeni rusky elektromechanicky filtr. Tyto filtry maji obrovskou vyhodu ve strmosti hran. Ucinnost IF SHIFTu je pak daleko vetsi, jak u klasickych filtru z normalnich rezonatoru pracujicich treba na kmitoctu 9MHz.

    Pri prvotnich testech kolem 20 hodiny UTC, bylo zrejme, ze intermodulacni odolnost prijimace FTecka je ponekud nizsi, nez na co jsem zvykly u sve FT900 nebo FT990. Je to vsak zakonite. Po zapnuti IPO ( vypnuti predzesilovace ) se vsak vse vylepsilo. Pokud jsem zapnul atenuator, FTecko se uklidnilo. I pri zapojeni te nejvetsi anteny ( zapnutem IPO a zapnutem atenuatoru ), jsem nikdy nepozoroval vznik rusivych intermodulacnich produktu. Poslech na preplnenych pasmech je pak zazitkem. Dokonce i originalni SSB filtr se poslechove zda velice prijemny. Asi je to zpusobenu tim, ze hlavni selektivita je vytvarena na 455 KHz a tak plne plati poucka o strmosti hran filtru na techto kmitoctech.

    Pri ladeni se mi velice libi funkce knofliku RIT. Pokud totiz si nastavite krok preladovani v hlavnim menu na ( SSB STEP) 1 KHz, pak pri vypnutem RITu muzete hrube ( po 1 KHz) preladovat a pak jen jemne doladit pomoci DIAL knofliku. Je to nadherna vec. Vsechny funkce zarizeni funguji skvele. Trosku se mi sice nezda funkce NB. Na tuto nefunkci se poukazovalo jiz davno. Volba modreho osvetleni stupnice je sice zajimava zrejme pro "diversni " pouziti, avsak velice neprijemna na oci pri dennim osvetleni. Zrejme kazdy dava prednost podsvetleni oranzovemu. Jeste jedna velika zrada ciha na nedockave zacatecniky. Zrejme se jim stane to, co se stalo i mne. Mel jsem totiz v Menu predvoleny predni antenni konektor a antenu zapojenou do zadniho konektoru. Vetsinou na KV se na to ihned prijde, protoze radio je hluche. Pokud vsak udelate tuto chybu na 70cm pasmu, muze se Vam i stat, ze  uskutecnite spojeni. Na techto kmitoctech jiz jasne signal "obchazi " kontakty relatka prepinajiciho tyto dva konektory. Jake je pak prekvapeni, pokud si tuto volbu provedete spravne. Velice zajimave je provedena ochrana PA stupnu. V zavislosti na neprizpusobeni se totiz automaticky snizuje vykon vysilace a to po stupnich odpovidajicich regulaci vykonu ( 5W, 2.5W, 1W, 0.5W). Pri neprizpusobeni horsi jak 1:3 je pak vykon trvale 0.5W. Soucasne se na displeji rozblika udaj o vysokem SWR (HISWR). Zrejme vyrobce  ma zkontrolovano, ze koncovy stupen muze i do zkratu dodavat vykon 0.5W. Na druhou stranu je to docela prijemne, nedochazi k uplnemu zavreni PA stupne a tak i u spatnych provizornich anten preci jenom neco do nich "vleze".  Zajimave je i "tajne" menu, do ktereho se dostanete soucasnym stiskem tlacitek A B C pri zapnuti rigu. Zde pri zakladnich znalostech Anglictiny si muzete vsimnout, ze se da nastavit mnoho parametru. Je to napriklad nacejchovani Smetru, voltmetru, nastaveni citlivosti vstupniho dilu na VHF a UHF atd. Zatim jsem se vsak tohoto MENu dosti bal. Bude vsak docela zajimave ho nekdy probadat ( urcite to nekdo vyzkousi a opublikuje ).

    Krasne zazitky jsou pri nastaveni vykonu na 0.5W. Totiz teorie plati a tak je to stale jen o 10dB mene nez s 5W HI. Ze se s tim daji delat spojeni, to si muze vyzkouset kazdy sam. Zajimava je i prace v pasmu 50MHz. Podotykam, ze v rozporu s povolovacimi podminkami, ktere nakazuji pouzivani smerovych anten v tomto pasmu, jsem zde behem chvilky udelal spojeni se tremi zememi DXCC. A to vse na antenu 13 m LW. Vykon ( vlivem neprizpusobeni) byl 1 W a preci se bylo mozno dovolat ( LZ, 4N, S59). Trosku horsi je to se spotrebou. Musime si uvedomit, ze i v zasquelchovanem stavu radio odebira kolem 250 mA. Pri beznem poslechu pak kolem 300 mA. Pri vysilani je to pak jeste horsi ( asi 1.8 A pri 5W, 1.3 A pri 2.5 W, 1.1 A pri 1W a asi 0.95 A pri 0.5W). Presto vsak pri pouzivani beznych tuzkovych akumulatorku NiMH 1600 mAh, staci baterie na 2-3 hodiny bezneho spojeni s vykonem 2.5 W. Pokud tedy mame sebou rezervni baterie, lze uvazovat, ze by bylo mozno "odjet" kratsi zavody typu provoznich aktivu. No priste to zkusim. Trochu kritiky zaslouzi provedeni vicka krytu baterii. Nevim proc, avsak je to umeni otevrit. Dokonce mam nekdy pocit, ze si ulamu vsechny nehty.

    Velice mne i zajimalo, jak se bude FTecko chovat na VKV. Zucastnil jsem se s nim PA z Jesteda. Antena 19 EL. YAGI. Signal byl na SSB posuzovan jako velice kvalitni. Pouze pri klicovani CW bylo mozno v okoli slyset klicovany sum ( potlaceni 70 dB). To bude asi kamen urazu. Zrejme nebude mozno signal FTecka zesilovat nad takovych 100 W ( to je bohuzel vada vsech universalnich radii typu IC 706, IC 746...). Zde by stalo za uvahu, aby nasi "amatersti zakonodarci" konecne jiz zavedli kategorii do 5W v techto zavodech. Ze je to rozumna cesta dnes snad uz vi kazdy. Ruseni na pasmech od kilowattovych maniaku soucasne vyzarujicich do vsech smeru, je zname. Pokud chceme omezit toto ruseni, je zrizeni teto kategorie namiste. Argumenty o podvodnicich neuspeji. Chce-li nekdo podvadet a nebude-li mu spatne od zaludku, at podvadi. Stejne se na to jednou prijde. V teto souvislosti si vzpominam na argument jedne vitezne stanice na Polnim dnu VKV z Jablonce nad Nisou. Tento jejich argument byl: "stejne podvadi vsichni" a nikdo tam tech 5 W nema (vysilali asi 70W).

    V kazdem pripade po uskutecnenem PA z Jesteda prohlasuji: FT817 na 70cm je odolnejsi nez IC706MKIIG s kterou jsem jezdil az doposud. Bohuzel zatim jeste nebyla moznost radio otestovat na 2m. To uskutecnim nekdy priste.

    No a vice nez povidani bude zajimave se podivat na nektere obrazky z nedavne doby. S mym pritelem OK8ADN jsme vysilani s timto TCVR oznacili za WOODPROJECT. No co mam povidat, zkuste vyrazit do lesa, nekam zalezte, aby Vas nikdo nenasel, natahnete antenu a nechte se unaset sumem eteru. O..jaky balzam na dobu "fifty najn".

P5190023s.jpg (25426 bytes)                   

Portable stanoviste " U Samalu" JO70MR

Pouzival jsem portable antenna tuner MFJ 971. Jak vsak praxe ukazala, nebyl potreba.

P5190024s.jpg (24910 bytes)

Antena 2x20m dipol, bez napajece. Konce dratu jsou primo zapojeny na vystup TCVR.

P5190025s.jpg (31475 bytes)

Tak to je obrazek provedeny samospousti. Na drate je zrovna DL2VXL a provadime pokusy s 0.5W. Bohuzel jsem si zapomnel tuzku a tak tech dalsich asi 10 krasnych spojeni nemam zdokumentovano.

Jedno z nich bylo i s nejakou SM7. Velice si pochvaloval, ze i s 0.5W byl muj signal 579.

P5200040s.jpg (23229 bytes)

A to uz je obrazek z PA Kveten 2001. To je nadhera, nikde nic a presto 48 QSO na 70cm. Nejdelsi spojeni JO42. Celkem 14 velkych lokatoru (vse 2.5 W).

P5200042s.jpg (14018 bytes)

Tak na takovouhle "zrudu antenu " jsem vysilal. V popredi "majitel" Jesteda Peta OK1FHG.

BACK