Zvýšení zesílení TCVR CRK-10A

U tohoto TCVR je v originálu nastaveno relativně malé zesílení u prvního operačního zesilovače. Ruda OK1FFI tedy standardně zesílení zvýšil cca o 6dB výměnou rezistoru R19. Originál hodnotu 220K je nutné nahradit hodnotou asi 1M. Poslech je pak daleko příjemnější. ( Jirka OK2BDF mne upozornil, že vzhledem k symetričnosti zapojení je dobré vyměnit i rezistor R17. Tedy jeho hodnotu změnit z 220K na 1M - díky Jirko).


Úprava TCVR CRK-10A na dva kmitočty, aneb CRK-10A speciál



Co je to vůbec CRK-10A? Tak to je nejčastější otázka na pásmech. Zatímco RockMite znají všichni, pak CRK-10A nikdo. Přitom svými vlastnostmi je to TCVR přímo zrozený pro telegrafisty začátečníky.
    Ale pojďme si trošku připomenout něco o TCVR RockMite, nebo-li Rozkmitu (počeštěno). Tento TCVR vymyslel Dave K1SWL a až do konce roku 2013 vyráběl stavebnici ve své firmě Small Wonder Labs.
http://www.smallwonderlabs.com/Rockmite.htm
    O Rozkmitu toho bylo řečeno určitě hodně. Je to takzvaný "One Evening TCVR", tedy TCVR, který se dá lehce za večer postavit a oživit. Celá koncepce je tak dokonalá, že není potřeba vinout žádnou cívku. Dave velice perfektně vymyslel odskok. Tedy oscilátor při vysílání a při příjmu musí být rozladěn o výšku zázněje. K tomu využil systém řízení pomocí PIC. Pojďme si RM připomenout. Najdete to ZDE:

http://ok1if.c-a-v.com/RockMite/rockmite_tcvr.htm

Další některé zkušenosti jsou zde:

http://ok1if.c-a-v.com/pellmell1/agn_rozkmit.htm
http://ok1if.c-a-v.com/pellmell/rozkmit_a_zavod_qrp2007.htm
http://ok1if.c-a-v.com/pellmell/rozkmitiada_pokracuje.htm
http://ok1if.c-a-v.com/pellmell/rockmite_v_provedeni_sumava_2007.htm

Rozkmit ve svém módu řízení dokázal rozeznat, jestli nás někdo volá na správném postranním pásmu a nebo ne. K tomu využíval systém shift, který je vysvětlen v úvodním odkaze. Nevím, kolik se těch Rozkmitů prodalo, ale zřejmě hodně. Pokud někdo neudělal hrubou chybu, pak vše fungovalo na první zapnutí. Časem Dave odešel do důchodu a ukončil komplementaci různých stavebnic. Zvláště úspěšná byla i řada SW+. Při původní ceně Rozkmita 32 USD, opravdu to byl amatérský QRP hit. Po ukončení výroby se nabídnul REX W1REX, že ve výrobě kitu Rockmitu bude pokračovat. Udělal i nový plošný spoj u kterého odstranil jedinou SMD součástku - směšovač NE612. Myslím, že propásl jedinečnou příležitost něco vylepšit. A tak jeho RM[]80m a další

http://ok1if.c-a-v.com/Pellmell9/Rozkmit%20zije.html

je téměř shodný s původním Rozkmitem Daveho.  Nezvedla se nám technická úroveň, ale cena a to na 40USD. U originálního Rockmiteho se dal řídící PIC nahradit (vyjmout původní a dát nový) z dílny Daleho N0XAS.
Poslední verse je zde:

http://www.hamgadgets.com/hamradio/picokeyer-rockmite

Na těchto stránkách najdete i dokumentaci k ovládání. Těch vymožeností je plno, ale asi nejvíce využívanou je možnost uložení textu v rozsahu až 100 písmenek do dvou nezávislých pamětí a možnost provozu v módu BEACON. Překlad návodu jsem Vám pro předchozí versi připravil ZDE:

Jak už to tak bývá, soudruzi v Číně "obšlohli" Rockmita a začali dodávat stavebnici CRK-10A. Tato stavebnice má oproti Rozkmitu plno výhod. Asi ta největší je výkon až 4W, oproti 0,5W Rozkmita . Zdokonalili i vstup a provedli další úpravy.
Vše si můžete prostudovat na jejich stránkách:
http://www.crkits.com/

Tento TCVR dováží i Ondra OK1CDJ a můžete si ho objednat na stránkách:

http://hamshop.cz/qrp-c30/

Dokonce doporučuji si to objednávat zde. Ondra má minimální marži a máte při objednání u něj o jednu starost méně (jednání s celníky). Bohužel poslední zásilka je vyprodaná. Ondra však objednal další kusy. Mají přijít co nejdříve.
Bohužel čínští soudruzi mají nástroj na poznání pravého a falešného zázněje (tlačítko CFM), ale už vůbec nechápou ten nádherný fígl s reverse shiftem, kdy vlastně Rozkmit je plněhodnotný dvoukmitočtový TCVR. CRK-10A je pouze jednokmitočtový. Tedy je-li kmitočet obsazen, není již jiná šance se spojovat.
Tak a teprve po tomto úvodu se dostaneme k jádru věci. Jak znásilnit CRK-10A, aby z něj byl ne jednokmitočtový TCVR, ale dvoukmitočtový. Samozřejmě většinu z Vás po prohlédnutí obou schémat napadne jedna věc. Schéma řídícího obvodu je podobné i když CRK-10A používá jiný typ obvodu. Nejjednodušší by bylo požádat N0XAS, aby vyrobil podobný obvod, ale přeprogramoval porty tak, aby to pasovalo. S Dalem máme dobré vztahy a tak jsem ho o to požádal. Bohužel v poslední době prý u něj nastává efekt "vyhoření" a tak věci nejdou tak rychle. Přesto jsem doma měl ještě originál obvod Pico Keyer RM, určeného do Rozkmita. Vy si ho jednoduše můžete u Daleho objednat. Ruda OK1FFI měl dobrý nápad, jak ho použít i pro CRK-10A. Asi nemá smysl popisovat tuto úpravu. Stačí prostudovat a srovnat schéma. Asi více Vám řekne vlastní provedení.



Zkrátka tlačítko CFM se odstraní a místo něj se zapojí LED. Ta bude indikovat, zda vysílám na 1. nastaveném kmitočtu (u mne 7030.0 KHz), či na druhém (u mne 7030.6 KHz). Na malé destičce se provede "předrátování obvodu Picokeyer RM na schéma z CRK10.

Doplní se jedna drátová spojka a přeruší se jeden tištěný spoj (vlevo dole). Je to vlastně napájení té LED.

Destička se zasune do originální patice. Provede se spojka na vstup operačního zesilovače (zvukový výstup obvodu PicoKeyer RM na vstup zesilovače). Toto je nutné z toho důvodu, že obvod PicoKeyeru RM má menu indikovánu pomocí morse znaků. (Menu je popsáno v odkazu nahoře). Detail prodrátování je zde:


 Tak a z CRK-10A máme v tu ránu CRK-10A speciál s možností využívat dvou kmitočtů. Super úprava. Dokonce kmitočet 7030.6 KHz je velice blízký kmitočtu Sota (7032 KHz), tedy klidně si s tím troufnu i na soty. (Omlouvám se za ty rozmazané fotky)
Zajímavé je i to, že jsem zatím vždy jeden z těchto kmitočtů nacházel volný. Jak říkáme s bráchou OK1USP - máme telegrafní mobilní telefon bez SIM a bez operátora HI.
Pokud Vás nikdo nezavolá, pak to nesvádějte na TCVR, ale na všeobecné zestárnutí HAMstva. Zkrátka zvykněme si na to, že již normální CQvení nevede automaticky ke spojení. Můžete však se podívat, kde jste slyšeni HI.



Při pohledu na tuto tabulku mne vždy bere ďas. Např. v Kanadě jsem 8dB nad šumem. Tedy spojení by se určitě podařilo.