Závodění je veliká výzva, aneb jak bylo v CQ WW SSB 2019



Obrázky jako vzpomínka na úspěšný  rok 2018.

Vždy po ukončení CQ WW SSB si říkám: "Bylo to překrásné a bylo toho dost. Již nikdy více". Pak uplyne rok a opakuje se to stále stejné. Nejprve jen poslouchám, pak zkusím zavolat něco zajímavého a nakonec mne to tam vtáhne. Již mnohokrát jsem říkal, že bez změny HW je to vždy takové smutné. Zkrátka člověk by měl vybudovat něco nového, třeba novou anténu, případně testovat nějaké nové rádio. Pokud je setup stejný, jako v minulém roce, pak nelze očekávat nic nového a zajímavého. Snad jen sledovat podmínky, případně zkusit udělat lepší výsledek za pomoci menší osobní energie. Zkrátka věnovat tomu méně času a zkusit překonat loňský výsledek. Nazval jsem si to osobní kategorii Human challenge. Při použití drátových antén typu NVIS, mi zbývá jen málo prostoru. Mohu se efektivně zapojit jen na nízkých bandech. Optimální v době slunečního minima je snad 80 metrové pásmo. Tam jsem se zapojil již vloni a při poslechu loňských a letošních nahrávek, mohu prohlásit, že zase to bylo slabší. Opravdu nemělo smysl volat nějaké DXy. Dlouho pěstovaný cit mi říkal, že by to byla opravdová ztráta energie.
Letos jsem tedy opět závodil v kategorii QRP a to na KX3 a moji "pádlovku". Posledních 5 hodin závodu však bylo tak nudných, že jsem si nakonec  zapnul i DX cluster a tím jsem se přesunul do kategorie assisted, což nebyl můj prvotní záměr. Jak říká Honza OK1MNV, téměř jsem závodil jako "závodící posluchač". Ale opravdu přechod z roku 2018 do roku 2019 s SFI 67, byl děsným zážitkem. Ale pojďme si poslechnou malinko z toho, co jsem nahrál.

Kluci na CN3A odvedli dokonalý kus práce a jejich slyšitelnost i na antény NVIS byla dokonalá. Šli dělat i s 5W, což se mi u podobných stanic, jako EF8, D4C, nepodařilo. Kluci congrats.

CN3A v sobotu ráno

Signál byl stabilní po celou dobu závodu.

CN3A v neděli ráno

Vzpomínám, jaký v minulosti dokázal vyrobit nádherný signál D4C. Teď už to nějak není ono.

D4C

Zrovna tak EF8R. Ten mne sice registroval, ale spojení se nezdařilo.

EF8R

Tentokrát jsem mnoho stanic ze 17. zóny neslyšel. Je to divné, protože nikdy s těmi UA9 jsem neměl problémy. Zato RA9P z 18. zóny, zde hrál jako Praha 1. Tomu se říká power a podle mého odhadu tam musel mít tak 20 kW.

RA9P

Když byl nízký kritický kmitočet a OK stanice byly v přeslechu, pak jsem registroval jen jednu BIG GUNs z Česka. Byl to OL4C. Nevím, komu to patří, ale jejich slyšitelnost byla fakt dobrá HI.

OL4C

Zajímavé bylo, že je nějaký Francouz moc nemá rád a tak jim dělal QRM. Kluci se však chovali jako profesionálové a tak ho "vytáčeli" k nepříčetnosti. Bohužel rušení typu OKBQZ se nám pomalu dostalo i ven z Česka. Jára Cimrman vždy říkal: "Nevysílej, jinak se z toho zblázníš. A je to tu".

OL4C

Zajímavé bylo posuzovat kvalitu signálu. Už i výrobci TCVR si uvědomili, že je dobré přebuzení sledovat a nedovolit vysílat zmetky. To však neplatilo pro maďarské stanice, které stále lpí na signálu typu "tryskový motor a já". Je to škoda a jim to nepomáhá, zato ostatním to fakt vadí. Nebudu jim zde dělat reklamu a tak ukázku zde nedám.

Většinou jsem vždy si pro laciný násobič došel k VY2ZM. Tentokrát jsem ho tam nějak nenašel. Amíci procházeli  (alespoň u mne na NVIS), velice špatně. Důkaze je borec W3LPL.

W3LPL

V závěru jsem chtěl alespoň poslední hodinu otestovat moje další QRP a to je čínský SDR RS918 TCVR. Mohu však říci, že kvality KX3 nedosahuje. Zkrátka chybí zde regulace zesílení a ATT. Přesto se na to poslouchat také dá. Chvíli jsem tedy na něj poslouchal, jak se Jirka OK1IO pere s pile upem. Jirka si užíval efektu "poslední půlhodina a já".

OK1IO část 1
OK1IO část 2

No co říci na závěr:

Opět jsem si řekl. Závod je hra, ale módem SSB opravdu blbá hra. Již nikdy více QRP a SSB! A nebo ne? Uvidíme v roce 2020.

Mohu poradit: "Naučte se CW, to je jiná hra" HI. Nakonec jsem byl se svými 12236 body za 269 QSO 5 zón a 41 DXCC, docela spokojen.

Váš Jožo Fero