CQWW SSB je za námi. Jaký byl?

Musím se přiznat, že širokopásmové módy provozu mne zas až tak nevzrušují. Bohužel však realita je taková, že to ve velikých závodech bez nich nejde. Samozřejmě mám na mysli hlavně VKV. Kde jsou ty doby, kdy se běžně volala stanice SSB módem CW a nic se nedělo. Dnes v lepším případě dostanete upozornění, že: "Já cw neumím, tak tu neotravuj". Ale takový je vývoj a tak to asi půjde dál. Při určité inventuře moji závodní činnosti však mohu jasně říci, že počet závodů SSB oproti závodům CW je v naprosté menšině. Trošku mi to kazí závodění v pásmu 144 MHz. Našel jsem i roky, kdy jsem odjel přes 100 závodů za rok. Dnes aktivita klesá, ale přesto mohu prohlásit, že závodění stále patří mezi adrenalínové zážitky. Samozřejmě by každý z nás chtěl zažít něco jako Gambijci. Zažít úžasný pile up a mít pořádný "Jánošíkovský" Big GUN. Málokdo si však uvědomuje to, že kromě určité zběhlosti je potřeba ještě mnoho práce, organizace a samozřejmě i peněz. Koneckonců neznám špičkového závodníka v OK, který by byl bezdomovcem HI. Ono vůbec budovat v Čechách špičkové vysílací stanoviště je asi blbost. Kromě obrovského úsilí a peněz dojdete stejně k závěru, že to na vítězství ve světě nestačí. Jedna radioamatérská poučka tvrdí, že být slyšen není problém. To co neumí Vaše antény, tak to musí umět větší a ještě větší PA. V kuloárech se říká, že někteří to zkoušeli i s rozhlasovými vysílači. Byli slyšet nádherně, ale.....neslyšeli. To je ten hlavní problém. A to už vůbec nemluvíme o tak banální blbosti, jako je systém bodování. Pokud někdo má EU stanici za 3 body a jiný za jeden a přitom jsou od sebe vzdáleni jen 300 km, pak je to handicap takový, že se nedá ničím vykompenzovat.
    Ale musíme si na začátku říci, proč to vlastně děláme. Asi všichni to děláme proto, že nás to baví. Bohužel asi těžko zažijeme pile upy, ale závod nás může bavit i něčím jiným. Musíme si uvědomit, že každý rekord je zde jen proto, aby byl následně překonán. K překonání ale daleko větší váhu má vždy hardware než kvalita operátora. To je známý a ověřený fakt definovaný kdysi Jožem Ferem v jeho poučce o anténách a PA stupních.  Pokud chceme udělat ještě lepší výsledek, pak cesta je v dobývání "třetího levelu". (Samozřejmě se tiše předpokládá, že budete podvádět jako každý jiný, který používá na PA Jánošíka i když je to vlastně nelegální). Třetí level je definice Jirky OK2RZ a znamená to, že Vaše anténní systémy jsou schopny přijímat DX stanice, které pracují na jiném kontinentu s QRP zařízením do "pádlovky". Že to nejde? Tak si poslechněte v závodě VY2ZM. Ale vlastně máte pravdu, dnes v době různých skimmerů a dálkově ovládaných přijímačů víme stejně prdlačky. Již několikrát jsem zde říkal, že jsem jednou testoval známou závodní americkou stanici, která mne v pásmu 80m brala na pár mW. To opravdu fyzikálně nejde. A tak vlastně ten náš závodní svět je trošku pokřiven.
    Ale vraťme se k letošnímu závodu. Samozřejmě s anténou LW 42m nemá smysl se pokoušet jezdit vyšší pásma. To opravdu nejde. Pokud je sluneční maximum a křivka ionogramu s odraznou vrstvou někde kolem 450 km, pak si dovedu představit do takové antény vysílat a závodit i v pásmu 14 MHz. Několikrát jsem to již zkusil a celkem se dařilo i v kategorii QRP. Zkrátka při závodě je plno DX stanic schopno brát se svými směrovkami i "třetí level". Bohužel současné podmínky nenasvědčovaly tomu, že bych si to letos mohl dovolit a mít z výsledku radost. Tedy můj výběr pásem byl jasný. Na 160m je můj drát již lambda čtvrt, tedy nízkoimpedanční záležitost. Anténa v 15m je skutečně k smíchu.  Zbývá tedy pásmo 80m a 40m. Pásmo 40m se musí jet na výdrž (celou dobu), kdežto osmdesátka je odpočinkovým pásmem, kde se mohu s klidným srdcem přes den vyspat. Zaručeně mi nic neuteče.
    Výkonová kategorie je také jasná. Bydlím v paneláku a tak nepřichází v úvahu to, že bych používal výkon větší jak 100W. Znám příklady ve svém okolí, že zarušení sousedů znamenalo pro dotyčného konec vysílání. Jakmile by se někde objevil drát z jeho okna, určitě by to vyvolalo, na základě minulých zkušeností, zájem o kvalitu všech televizních kanálů. Není nic horšího, než zvonek od souseda přesně v době největších pile upů. Sám jsem to kdysi zažil ještě s legendárním televizorem Tesla 110 mého souseda. Fuj, to byl pocit....
    Tedy s výkonem je to také jasné, buď 100W a nebo QRP. Bohužel v současné době nedisponuji kvalitním TCVR se 100W (mám jen na závody celkem nevhodnou FT857) a tak to vlastně bylo také jasné. KX3 je špičkové zařízení, ale bohužel QRP.

Ale pojďme si to malinko popsat.  Jakmile Janě zahlásím, že bude závod trvat 48 hodin, pak mi většinou poklesne kvalita stravy HI. Zkrátka občas se to dá vydržet, ale pro mne je základem CQWW CW a ne ten SSB. Tedy nechtěl jsem rušit již dlouhodobě naplánovaný výlet do Jizerek. Přeci jenom léta přibývají a sil ubývá, bál jsem se tedy, že uprostřed závodu usnu. Zvolil jsem tedy vysílací plán postavený na asi 20 hodinové účasti. Každý QRPista ví, že s 5W na počátku závodu toho mnoho neudělá. Daleko nejvýživnější je pak třetí noc. Tedy vysílací schéma bylo následující:

24.10.   0130-0618 UTC
             1640-2145 UTC
25.10.   0405-0650 UTC
             1620-2400 UTC

Toto odpočinkové závodní schéma mi umožnilo i dvojitý výlet do Jizerek, kde jsem nachodil cca 30 km. Zajímavé bylo to, že naopak jsem se cítil odpočinutý.  Tentokrát podmínky byly zajímavé, ale ne vhodné pro DX třetího levelu. Nedokázal jsem se dovolat ani na VY2ZM. USA stanice byly slyšet celkem dobře, ale opět mé volání bylo marné. Pásmo tentokrát bylo velice klidné a k mému velikému překvapení zde byly "volné díry". Tentokrát známá stanice DF0HQ, která byla v minulosti známa šíleným překompromovaným signálem s obrovskými spletry, tak tentokrát produkovala celkem kvalitní signál. Přesto žezlo překomprimovaných signálů převzali některé HG a LZ stanice (ale i jedna špičková česká). Zde však záleželo na operátoru HI. Sledoval jsem Pepíka OK1AY s jeho 100W. Při srovnání s jednou českou špičkovou stanicí, jsem se nestačil divit. Tedy to musí být pára HI.  Kluci dospěli ke špičce a to jak v HW, tak operátorské. Snad mají ještě rezervy ve  "třetím levelu poslechu". Také bych doporučil se zamyslet nad tím, zda tak veliká komprese má smysl. Signál též nebyl úplně košér, ale na druhou stranu mohu říci, že zase až tak špatný nebyl. To je úděl BIG GUNS.

DF0HQ (wav)
OK7O    (wav)
OK7O   (wav)
OK7O   (wav)
Proladění (wav)

Výsledek na úrovni 14000 bodů není zázračný, přesto jsem se nádherně bavil. Jak říká Honza OK1MNV, zúčastnil jsem se v kategorii "vysílající posluchač".