CQ WW SSB a QRP = něco hrozného
A máme to za sebou. Je to skutečně něco hrozného. Přesto jsem byl nakonec spokojen. Celou reportáž, včetně nahrávek pro Vás připravuji. Snad tedy jen výsledek.
216 QSO 11 Zon 59 DXCC 18200 Points
Pokud však mohu radit – již nikdy více.
Část 1 - Motivace
I ten největší závodník časem ztrácí motivaci. Jestliže máte stejnou anténu, stejné zařízení, stejný HW...co můžete očekávat za radikální změny? Možná můžete změnit závodní taktiku, možná můžete "natáhnout" dobu aktivního závodění. Možná budou lepší podmínky než minule, ale to stejně se ve výsledkové listině projeví jen minimálně. Vaše konkurence totiž při lepších podmínkách udělá zase více. Bez jasné motivace se nedá závodit. A jak jsem na tom byl letos já? Co se u mne změnilo? Vlastně nic, byl jsem zase malinko chytřejší o zkušenosti získané vloni. Anténa stejná. Jediná změna k lepšímu byla ve výměně "modulační" linky. Oproti loňskému roku jsem doplnil svoji FT817 o lepší mikrofonní vložku a kompresor řádně nastavený a vyzkoušený na 15 dB kompresi. Už z domácích závodů jsem zjistil, že tato úprava vedla k zlepšení skore asi o 20 procent. Je to až neuvěřitelné, ale je to tak. Přesto z 80m jsem již příliš unaven. A tak mne přesvědčil až pohled na OK rekord z minulých let. Bylo mi jasné, že OK1VBA musí mít lepší antény než já ( Tonda mi psal, že používal vertikál, dipol a bobtail ). To jsem zjistil pohledem na 10 udělaných zón. Přesto jsem byl přesvědčen, že se dá ze 40m bandu "vyždímat" více spojení. Sliboval jsem si i více od nových povolovacích podmínek, které nám umožňují pracovat až do 7200 KHz. A tak jsem dostal chuť tento rekord Tondy překonat.
Část 2 - Technické prostředky
FT817, Z11, PC a speciální kompresor...nic moc. Hlavní problém v závodech však je vždy, a to zvláště na 40m, s intermodulační odolností RXu a s anténami. FT817 není FT1000, ale mám tu výhodu, že ji znám jak své boty. Je to až neskutečné, jak se člověk naučí "vytahovat" i slabé a zarušené signálky. Upřímně řečeno, však v QRP kategorii nejsme v té roli jako v kategorii HP. Proč? Je to jednoduché. 99 procent našeho času je Search & Pounce. Pokud tedy něco slyšíme, víme na sto procent o co se jedná. To je naše výhoda a tak snad kvalita rádia není až tak na prvním místě. Horší to je s anténou. Jaký musí mít vyzařovací diagram LW v délce asi lambda ve výšce 12m? Hmmm. Je nám to jasné. Bude to zřejmě nějaký divný šišoid s maximem vyzařování v úhlu 90 stupňů. Dá se vůbec s touto anténou závodit? Upřímně řečeno blbě. Ale už ne tak blbě, pokud závodíte v kategorii QRP či LP. Musíte maximálně využít její schopnosti vysokého vyzařovacího úhlu pro uskutečnění maxima spojení na blízké vzdálenosti. Už vás vidím, jak kroutíte hlavou. Nekruťte. Podle odhadů jsem očekával dosažení asi 50 násobičů a asi 150 spojení. Co to znamená. Nový násobič mi "dá" asi 200 bodů, ale čtyři jednobodové spojení mi dají totéž. Přitom udělat pár nejbližších DL stanic není zase takový problém, jako udělat nový násobič.
Část 3 - závodní taktika
Je jasně dána použitou anténou. Musím maximum spojení udělat v době, kdy je největší pravděpodobnost ke spojení. Nemohl jsem si tedy dovolit ten luxus a přes poledne jít spát. Naopak v době hluboké noci, kdy kritické kmitočty klesají ke 3 MHz, pak moje šance udělat jakékoliv spojení je mizivá. Jasně musím využívat přechodu dne na noc a hlavně přechodu noci na den pro směr západní. Proč? Souvisí to jasně s výškou odrazné vrstvy ( vrstev ). Jedná se o známý efekt popsaný v různých literaturách. Současně moje šance na DX spojení je možná jen v případě "anomálního" šíření. Mám na mysli hlavně šíření pomocí IONO duktů. Tam skutečně vysoký vyzařovací úhel mé antény není na závadu. Podobný efekt se dá očekávat v období jedné až dvou hodin po východu sluníčka v mém QTH. Ale podívejme se na ionogramy a bude nám to jasné i bez dodatečných komentářů:
Jakmile kritický kmitočet silně poklesne, pak se silné a rušivé evropské stanice dostávají do přeslechu. Zde je obrovská šance slyšet něco exotického a využít toho. Všimněte si jak to funguje např. mezi 6 až 8 UTC. To právě je čas, kdy toho QRP stanice musí využít.
Kde je teoretická možnost QRP kategorie s anténou typu LW v malé výšce? To je otázka. Předpokládáme-li, že nejsme schopni využít způsobu RUN, pak jsem si poctivě zapisoval všechny DX, které jsem slyšel a byly asi 15 dB "nad" QRM z bandu. To je podle mne teoretická mez, kdy se něco stalo a stanice by nás možná i zaslechla. Jestliže bych předpokládal ( to by bylo fajn ), že všechny tyto stanice udělám, pak bych dosáhl výsledku:
281 QSO 83 DXCC 20 Zon
To je celkem asi 45629 bodů. To je samozřejmě teorie. Zkrátka něco, co se bez RUN v QRP kategorii nedá překonat. Přesto to byl zajímavý "krvelačný" závod. Již nikdy více SSB a 40m a QRP. Příště pro vás připravím zvukové nahrávky. Je to zážitek....