CQWWCW 2021 - Tentokrát bez  ebonitové tyče a ohonu


Asi před 20 lety mi byla demontována moje zázračná paneláková anténa. Říkal jsem jí "vánoční stromeček". Byl to můj oblíbený drát lambda půl, který byl ukotven na hoření straně paneláku a dále vedl na lampu osvětlení a vodorovně do okna. Drát byl v hoření části uchycen na lano hromosvodu. To se nakonec ukázalo jako obrovský problém, protože normy jsou jasné. Při měření zemního odporu něco nevycházelo a tak se to svedlo na moji anténu. Tento DX skvost mého radioklubu LLRC (Lazy Liberec Radio Club), byl potupně ustřižen. Aby dílo bylo dokonáno, odhlasoval se zákaz přístupu na střechu. To je bohužel realita. Abych vůbec mohl vysílat, natáhl jsem z okna kus provizorního drátu, na jediný záchytný bod v okolí a to na břízu. Kupodivu se ukázalo, že tento drát s charakterem typického zářiče NVIS, je i zvláštně použitelný. Je to relativně nízko, cca 16m a tak vyzařovací diagram je bobule s maximem vyzařování pod úhly 90 stupňů. Má to vysokou vstupní impedanci a relativně slušnou zemní rovinu od železobetonového paneláku. To pochopitelně vše nahrává vysoké účinnosti. Těžko budete vymýšlet něco vhodnějšího pro QRP. Jak se pak i ukázalo, není problém s touto anténou dělat spojení i s výkony řádově stovky microwattů. Pokud se naučíte používat i směrnicových efektů, Es vrstvy, pak skutečně na krátká jednoskoková spojení je to téměř ideál. K mému velikému překvapení je anténa částečně použitelná i pro DX. (Z nouze ctnost). Proč? No o tomto efektu je toho mnoho známo z knihy pana Devoldéra - Low band DXing. Vysoký vyzařovací úhel antény je většinou pro DX nevhodný, pokud však nezačnete systematicky využívat následujícího efektu.



Obrázek pochází z již citované knihy. Zkrátka i NVIS anténa může v období šedé zóny překvapit. Tedy moje parketa je v čase, kdy jakoby vysílám z bodu B. Funguje to skvěle a to zvláště i v období vzniku ionoduktů. Že to funguje  s tímto pravidlem, většinou poznáte tehdy, když např. celých 5 minut posloucháte nějakou DX stanici a nikdo ji nevolá (speciální Beverage antény nejsou tak výhodné, pokud na ně něco dopadá z vrchu). Jsou to pak úžasné okamžiky, kdy i člen LLRC si připadá jako KING. O úspěšnosti v závodě pak rozhoduje i to, že na EU ta anténa je vlastně dobrá. Kolik je v jakých oblastech hamů? Podívejme se na graf z letošního CQWW2021 a to z dat logu OL4W.



Z grafu je jasně vidět, že nejpočetnější amatérstvo je blízko od nás a to tak blízko, že tato spojení na 80m děláme max. na pár skoků. Evropa tedy pro pásmo 80m je něco fantastického. Pokud tedy využijeme pár oken na USA a východ, pak se dá blbnout i s DXy. Samozřejmě to nikdy nebude ono. Patříme do skupiny (podle Jirky OK2RZ) 1. level. Co to je? No pokud pořádná DX stanice (levelu 3) má na druhé straně KW a používá vhodných přijímacích antén, pak je schopna nás zachytit a udělat s námi spojení. Většina závodníků pak patří do levelu 2. To jsou stanice používající LP a více a mající již něco lepšího než pouhý NVIS drát. Pokud byste se chtěli stát stanicí levelu 3, pak již musíte budovat úplně něco jiného. Pak jste schopni slyšet a odpovídat i nám drátařům s 5W. Z poslední doby takovou stanicí je i OL3Z (Hakrovci). Stačí se podívat, co ti kluci tvoří. Určitě nemají ve svém názvu to liberecké slovo Lazy.

https://www.ok1kze.com/

Zvláště si dovoluji poradit, přečíst článek o opravě 2 EL Yagi na 80m. V závěru zvukových nahrávek jsem chtěl porovnat i NVIS s jejich soustavou. Bohužel už to bylo v závěru závodění a tak je to k ničemu. Přesto jsem kluky otestoval jedním spojením a zavolal je se 100mW. Pokud by se nevěnovali i blízkým spojením, pak by se nám to spojení nepovedlo. Slyšeli mne HI. Samozřejmě takové a podobné antény v levelu 2 až 3 jsou už dnes běžné i v OK/OM.
    Ale proč na začátku mluvím něco o ebonitové tyči? No můj zázračný drát mi začal do břízy zarůstat.



Projevilo se to nenápadně tím, že jsem začal sledovat nárůst šumu. Domníval jsem se, že je to běžný efekt.  Konec antény byl utopen a dotýkal se větviček břízy, které konec antény stále masírovaly. Na S metru v klidu jsem měl bílý šum asi S7. Naštěstí ne všichni členové LLRC jsou lenoši jako já. Nejprve brácha OK1USP mne nabádal k tomu, že anténu nastřelí výše a současně ji zlomí za pomocný bod tak, aby se dokonce vyhnula dalšímu zarůstání a to tentokrát do Lípy. To by však už vyžadovalo větší stavební operaci. Nakonec se nabídl Libor OK1DU, že přinese tyčové nůžky a vše to, co anténě překáží, tak ostřihá. Problém je dnes v tom, že lidi k sobě mají strašně daleko. Jakmile se někde něco děje (a to i s veřejnou zelení), pak je to důvod k udání. Zkrátka někdo ničí životní prostředí (Vláďa OK1IVU by mohl vyprávět). Ovšem ostřihávání větví by zase nemuselo být tak napadnutelnou akcí. Nahlásil jsem tedy našemu domovnímu důvěrníkovi malé úpravy. Libor měl doma schované i nějaké oblečení od městských bezdomovců (v Liberci jim dávají uniformy a oni s kleštičkama chodí po ulicích a sbírají papírky) HI. Tedy akce proběhla tak, že málokdo si myslel, že OK1DU mezi bezdomovce nepatří. Libore, ještě jednou mé veliké díky. Jakmile se vše ostříhalo, S metr spadl na předchozí úroveň a to na S3. Okamžitě se to projevilo v kvalitě příjmu. Dostal jsem tedy nápad, trošku změnit závodní taktiku a pokusit se o více násobičů. Normálně dělám tak 60 DXCC zemí a cca 10 zón. Nešlo by to s těmi 5W vylepšit? Prostudoval jsem i možnosti podle starých logů a záznamů. Z nahrávek jsem zjistil, že zbytečně se zaplétám do pileupů, kde s 5W a NVIS anténou moje šance dovolání je téměř nulová. Tedy hlavní pravidlo CQWW2021 - pryč z pileupů. Sledoval jsem jen důsledně okna, kde při slyšitelnosti DX stanic mám šanci se dovolat. Podle hardwaru DX stanic levelu 3 jsem si je rozdělil na ty, co jsou dobrými operátory a na ty, co jsou patlalové. V té první skupině je např. vynikající operátor JA3YBK. Jeho signál na 80m bývá slyšet někdy již od 14SEC do 23 hodin. Pojďme tedy zde uvést ukázku jeho umění a to zveřejněním nahrávky spojení se mnou. Málokdo si dovede představit to, když stále něco slyšíte, ale nedá se to přečíst. Je to šíleně unavující. Ale on vydržel.

JA3YBK QSO.mp3

Klobouk dolů, před uměním tohoto Hama.
Tedy taktika byla jasná. Vynechávat pileupy a věnovat se možným DXům u stanic s možností 3. levelu. Snad jen něco o mém HW. Použil jsem osvědčenou KX3 s 5W. Přizpůsobení vysoké impedance pomocí ATU Z11. Vše je na fotografii.





Pokud používám v poslední době QCX mini, pak takto si představuji ideální stav s full BK. KX3 kromě jiných chyb, má i tu, že ji to BK moc nejde. Pokud nastavíte full BK a někdo silný je poblíž, pak při přechodu z TX na RX se ozývají hrozné lupance. Je to velice nepříjemné. Znám to a tak jsem již odolný. Dúsledným dodržením taktiky "utíkat z pileupů", se nakonec povedlo pro mne něco fantastického.



Polepšil jsem se v násobičích na pro mne fantastickou úroveň a to na 74 DXCC a 18 zón (pozor, je to s 5W výkonu). Uvádět zde nahrávky, je asi pro stanice v úrovních level 2 až 3, velice úsměvné. Přesto nahrávky slouží jako učební pomůcka pro studenty naší Střední odborné telegrafní školy HI. Prosím neposlouchejte to. Pochopitelně jsem jel v kategorii SOSB(A) 80 QRP a měl jsem povolen cluster. Tedy to rychlé přelaďovaní je vlastně klikání myší po band mapě. Omlouvám se, někde v nahrávce mi ujede i písmenko a tak občas místo UN říkám ON atd.

Start závodu.mp3

Začátek.mp3


4X6FR.mp3


9G5FI.mp3

BG2AUE.mp3

CN8WW.mp3

Závěr závodu sledování OL3Z.mp3

JA3YBK.mp3

JO4JKL.mp3

K1ZZ.mp3

Konec zavodu.mp3


NP4Z.mp3


NP4Z1.mp3

OL3Z.mp3


OX3XR.mp3

PY2PT.mp3

ZF1A.mp3


TF3SG.mp3


UA0AGI.mp3

UA0AGI.mp3


UA0AGI z 18. zóny odemne dostal hrdý název - Tetřev hlušec. Nešlo se na něj dovolat.

UN7LDR.mp3


UN9L.mp3

USA okno.mp3

USA okno1.mp3

VA2UR.mp3

VE9OA.mp3

ZF5T.mp3

ZF5T1.mp3



Tentokrát se závodu zúčastnil v kategorii SOSB(A)80LP i brácha OK1USP. Ještě před pár lety jsme ho odnaučovali cílovníky. Dnes jede jak dráha. Koneckonců poprvé se dostal s počtem spojení přes 1000. Zkrátka dobrá zpráva. Náš klub LLRC je s
kutečně Lazy a tak si to vždy nádherně užíváme.