Radiové olympijské hry 2018 (CQ WW CW contest) jsou minulostí....

Pochopitelně, žádné takové hry neexistují. Přesto většina z nás závod CQWW za ně považuje. Je to dáno jeho dlouholetou tradicí a také účastí. Máme sice mezi sebou borce - bijce, kteří tvrdí, že ročně udělají 200.000 QSO (nevěřím) a že nikdy je nestál stožár více jak 50.000 Kč, ale většina z nás má spíše radiově existenční problémy. O takové Březině se jim ani nezdá a nějaké Gambie, či jiné tříbodovky, jsou naprosto nereálné. Přesto však závodíme a přináší nám to radost, možná i větší, jako u "Bijců" (Bijec je termín pro závodní VIP, definovaný mistry světa).  Každý z nás samozřejmě se chce umístit co nejlépe. Jak říká klasik - ze závodu je nejdůležitější si vybrat vhodnou kategorii. Těžko bych mohl závodit v pásmu 10m, když mi moje anténa tam ani teoreticky nemůže fungovat. Také bych asi těžko mohl v paneláku provozovat kategorii HP, kde většina ze závodníků maximální povolený výkon v závodě (1500 W) násobí zajímavými koeficienty. Jsou známé případy, kdy to někdo zkusil a od té doby se v onom paneláku prohlašuje, že amatér = rušič. Existuje i možnost vybudování dočasného závodního stanoviště, jen pro tento závod. Já však nejsem přívržencem této metody. Mám rád svůj stůl, svoji postel a abych dva dny před závodem budoval beverage a vertikály - to se mi opravdu nechce. Přesto před takovou partou smekám a přeji hodně závodních úspěchů.
Tedy jak se u mne stalo již tradicí, používám max. výkon "holého TCVR" a nebo svoji oblíbenou KX3 ve výkonové kategorii 5W (QRP). Pro tyto kategorie zase není až tak důležité používat antény s nízkým vyzařovacím úhlem, ale naopak anténa typu NVIS (a její panelákové modifikace), jsou anténami vcelku úspěšně využitelnými i na DX spojení. Je to většinou dáno tím, že špičkové stanice používají obrovských výkonů, do nízkovyzařujících anténních systémů a na příjem i několik soufázových bevarage. Pokud proti nim stojí NVIS, podporovaná rozpadající se vrstvou D (či vznikající), pak je to optimální varianta. Ale o této závodní taktice se můžeme dlouze pobavit třeba v Chrudimi. Koneckonců si poslechněte v dalším i zvukové náhrávky od pár DXů.
    V poslední době s nástupem skimmerů je nutné upravit i závodní taktiku. Ty tam jsou doby, co závodní stanice měla svoje vyhledávací "násobičové" pracoviště. Přesto na tyto doby velice rád vzpomínám. Zkrátka v závodě nás bylo aktivních více. Větší byla i legrace kolem. Dnes díky skimmerům se nic neutají a tak vznikají po pásmu obrovské stvoly signálů. Pro QRP stanice je obtížné se s 5W prosadit. Přesto však existují různé závodní finty, kdy i zde se dovoláme. V oblasti TCVR došlo k obrovskému vylepšení v oblasti dynamického rozsahu rádií. Není problém pracovat s KX3 třeba i 300 Hz vedle "Big Guns". Poznáme to i z toho, že dnes se skutečně nezávodí třeba na kmitočtu 3620 kHz, což ještě nedávno se dělalo. Díky skimmerům jsme "vidět" i s 5W. Tedy i pro QRP stanice je důležité se zůčastňovat provozu v RUN módu. Pochopitelně nás nesmí vzrušovat to, že na volném kmitočtu se třeba ani dlouho neohřejeme a jsme "převálcováni". Díky těmto vymoženostem se dělá o mnoho více spojení, než kdysi. Zkrátka ztrátové časy jsou minimální. V budoucnu lze však očekávat pokles účasti v závodech CW. V současné době je totiž aktivní poslední řada CW bijců, kterým je dnes tak v průměru 55 -75, až více roků. Mladší skupina téměř nevznikla. V mém případě jsem zaregistroval v pásmu 80m (podle skimmeru) cca 1800 závodících stanic. S 5W bylo dělatelných cca 1000. Ty ostatní jsem buď neslyšel, či jsem se nedovolal.

Srovnání s rokem 2017

Podle mne, je již nyní znát úbytek závodníků. Sám jsem se stejným vybavením udělal asi o 100 spojení méně než vloni. Přesto je na pásmu větší možnost udělání skutečného DXu. Musíme si uvědomit, že my QRPisté děláme těm skutečným "bijcům" jen křoví. Většina z takových stanic však zvládá již DX level 3. Co to je? Zkrátka jejich legální vybavení je na takové úrovni, že jsou schopni slyšet náš 5W signál. Zkrátka jsou v této oblasti již "TOP". Pak samozřejmě existuje i skupina "ilegálů", kteří většinou porušují pravidla závodu a poslouchají na SDR přijímače umístěné na jiných kontinentech. O tom jsem kdysi zde již povídal. Jedna americká stanice mne v pásmu 80m dělala tehdy, kdy jsem vysílal se 10mW. Opravdu nevěřte v radiové zázraky. To je technicky (skoro) nemožné. Opravdu vybavení bylo skvělé. Pokud se někdo nevěnoval přijímacím anténám, pak to bylo okamžitě znát. Mezi tyto stanice patřily:

A44A, 7X2ARA, YM7KA a plno dalších.. Zvláště ten asijský Turek mne provokoval. Hrál zde jako Praha 1, ale nic. Příjemné bylo i množství slyšitelných Japonců a Číňanů. Bohužel však z Jižní Ameriky a Oceánie zde nikdo na moji NVIS neboural. Karibská oblast byla plna silných a zajímavých stanic.
Nakonec jsem udělal shodný výsledek co vloni. Asi 1000 spojení 15 zón a 71 DXCC. Hranici 100.000 bodů se mi však překonat nepodařilo. Pro ty z Vás, co hledají výsledky na reflektoru 3830, musím upozornit, že jsem tam špatně uvedl svoji kategorii. Samozřejmě jsem jel jako assisted. Bohužel jsem po odeslání již to neuměl  opravit.
Letos jsem pro zajímavost měřil i svoji spotřebu el. energie. Ta byla 1,3 kWh. Je v tom zahrnuto napájení TCVR, tuneru, osvětlení a počítače. Docela by mne zajímalo třeba to, kolik energie spotřebovali v CN3A HI. Ale klukům to poslouchalo skvěle. Zde je důkaz:

CN3A.mp3

No a teď pár obrázků:



Závodní pracoviště stanice OL4W.



Počet udělaných zemí. Bezkonkurenčně nejvíce dělaných stanic pochází z DL.



Rate v průběhu závodu (bijec zkrátka nejsem HI). Ale pojďme se zaposlouchat do pár signálků.

4Z4LY.mp3

6Y3/VE3EY.mp3
7X2ARA.mp3
A44A.mp3
D41CV.mp3
E2A.mp3
E2X.mp3
EF8R.mp3
JA3YBK.mp3
KP3Z.mp3
PJ2T.mp3
PJ4K.mp3
PZ5T.mp3
TF3SG.mp3
TI7W.mp3
V40T.mp3
V47T.mp3
VP2EAB.mp3
YE2A.mp3
YM7KA.mp3
ZF1A.mp3
ZF9CW.mp3

Co říci závěrem. Snad jen to, že jsem v poslední době se naučil být neunavený. Zkrátka a dobře k závodění patří i procházka na čerstvém vzduchu a umění "odpočívat" a relaxovat. Závod se mi skutečně líbil. Ať žije CQWWCW 2019. Také mám radost i z Libora OK1DU, který ve svém prvním CQWW udělal 51 spojení. Halt moje škola je znát HI.