OL4W a CQ WPX 2004,  aneb poprvé SOAB QRP/p

Možná je to ostuda. Nemohu si však vzpomenout, že bych někdy od roku 1967 se zúčastnil závodu v kategorii SOAB. A to skutečně jsem těch závodů odjel již dost. Co se dá dělat vše je jednou poprvé. Zamýšlel jsem se i nad tím, proč vlastně nejezdím závody All band. Asi to je dáno tím, že přeci jenom moje anténní farma je příliš chudá. Skutečně s dráty se těžko konkuruje směrovkám. Na nižších bandech však těch směrovek moc není a votom to je. Letošní úvaha byla jednoduchá. je období téměř slunečního minima, vyšší bandy jsou na vymření a tak moje šance jsou větší.

Prostudoval jsem i výsledky posledních ročníků a porovnal je s výsledky monoband svými. Vznikla z toho úvaha, že teoreticky bych mohl zvládnout hranici 800 QSO.  Skutečnost však byla poněkud lepší. Ale od začátku...

Technické vybavení:

K tomu není co říci. Naší klubovou FT1000 si vzali kluci a tak jsem použil moji oblíbenou FT817. Oproti poslední mé účasti jsem však vyměnil filtr CW  500 Hz za užší 300 Hz. Oproti 250 Hz filtru, který jsem kdysi používal v FT900 mohu jednoznačně prohlásit, že je to skutečně asi optimální šíře. Klasická 250 mne dost unavovala. Třístovka je docela slušný kompromis.

RIG FT817 5W out

Anténní tuner Z11 ( automatický anténní tuner s velice rychlým přeladěním )

Anténa LW 42m

Laptop P75 MHz program N6TR

Jak jednoduše vypadá pracoviště QRP HI

Všimněte si velice důležité věci a to je velká baňka na kávu.

Jak to probíhalo?

Oproti předpokladům jsem začal závodit téměř od začátku. Taktika v QRP kategorii je vždy stejná. Točit kolečkem a točit. Až na malé vyjímky nelze volat výzvu. No, abych to upřesnil, samozřejmě lze, ale nikdo vás nevolá HI. V tomto závodě bylo tedy uskutečněno na výzvu jen 15 procent spojení. Téměř všechna výzvová spojení byla uskutečněna v pásmu 40m. Nikde jinde to prostě nešlo. Oproti předpokladu jsem udělal i pár spojení na Es v pásmu 10m. Bylo to docela příjemné.

Celkový přehled o vývoji spojení je možno prohlédnout ZDE

Velice často jsem prováděl skoky z bandu na band. Většinou ve chvíli, kdy mi poklesl RATE pod 20 QSO/hod. Zajímavé je sledovat skutečný RATE spolu s přírůstky. Je to ZDE.

Nárůst bodů je možno sledovat v následující TABULCE. Převážná většina spojení byla uskutečněna do Evropy. Ale podařilo se uskutečnit i pár mezikontinentálních spojení.

Jaké byly podmínky?

Celkem slušné.  Velice dobře to chodilo v závěru závodu do Jižní Ameriky. Sporadika byla velice příjemná.

Jak jsem poslouchal?

Celkem jsem byl spokojen. Připravil jsem pro Vás některé zvukové nahrávky:

 A61AJ - Měl dokonalý signál na všech bandech ( zde záznam ze 160m )

HS0ZDZ  - Záznam spojení 14 MHz.

YV5OHW

LU5FF

OC4WW

P40L

VQ5V

DS2QJS

D4B

Závěr:

Trošku špatné rozvržení bandů. Jinak celkem na první závod spokojenost. A co FT817 .... Je to skoro stejné jak FT1000 HI.