Měří skimmer správně a nebo ne?  Dne 11.3.2010 jsem nechal na kmitočtu 7028 KHz běžet 500mW maják. Anténa LW 42 m (lambda) . Oproti 80m je tedy anténa relativně výše a to přibližně asi lambda půl. Nedá se tedy tvrdit, že se jedná již o typickou pádlovku. Tedy vyzařovací diagram již není "brambora" přesně nad hlavou. Maják běžel již od 21. hodiny předchozího dne. Vzhledem k nízkým kritickým kmitočtům a vysokému vyzařovacímu úhlu, signál majáku nebyl přes noc  zachycen. A jak to vypadalo po té?

První "zachycení" od skimmer rádií bylo z TF4M.  Je jasně vidět, že se zde projevuje typické rozednění a soumrak. Stabilní hlášení podával skimmerDK9IT 
Podezřelé měření je někdy kolem 12.00 UTC. Zřejmě došlo k nějaké chybě. Kolísání síly signálu přes den bylo kolem 3 až 6 dB a dalo se očekávat.
Zajímavé je ještě sledovat spoty od PA1T a RZ3ANI.

Tedy kromě jedné podezřelé hodnoty se zdají změřené výsledky korektní a použitelné pro okamžité porovnávání signálů. Maják nepoužíval výzvu (CQ), přesto byl skimmery zachycen. Trošku problematické může být nepravidelné měření v čase, dané např. tím, že signál majáku může být zarušen probíhající korespondencí na stejném kmitočtu. V současné době probíhá měření s majákem 500mW na 3559.5 KHz do typické NVIS LW42m. Výsledky uvidíme zítra. Pokud se někdo chce k testům přidat, zkuste zavysílat s 500mW do Vaší antény. Snad Vás skimmer zachytí též.